Acil Durum, Hartum: Kalp cerrahisi için “Salam Merkezi”nde yeni pediatri kliniği açıldı: “Mayo merkezini kapatmak zorunda kaldık”

Namik

Üye
HARTUM – Gino Strada tarafından kurulan insani tıp örgütü, savaşın ortasında Hartum'da yeni bir pediatri kliniği açtı. Salam Kalp Cerrahisi Merkezi (Hartum'un güneyindeki Soba mahallesinde) ve annelere ve 14 yaşına kadar çocuklara sağlık hizmeti verecek. Sudan'da çatışmaların başladığı 15 Nisan 2023 tarihinden bu yana, 14 milyonu çocuk olmak üzere yaklaşık 25 milyon kişi insani yardıma ihtiyaç duydu. Sudan şu anda dünyada ülke içinde yerinden edilenlerin en fazla olduğu ülke konumunda. Toplamda sekiz milyon mülteci ve ülke içinde yerinden edilmiş kişi var ve bunların yarısı reşit değil.

Ciddi şekilde boşa harcanmış çocuklar. SAF (Sudan Silahlı Kuvvetleri) ile RSF (Hızlı Destek Kuvvetleri) arasındaki savaşın başlangıcından bu yana, birkaç hafta içinde bir yaşına girecek olan 700.000'den fazla çocuk ciddi israftan etkilendi ve yüksek ölüm riskiyle karşı karşıya kaldı. gerekli bakım olmadan hayatta kalamamak; Bir yaşın altındaki 1,7 milyon çocuk, gerekli aşıları alamama riskiyle karşı karşıya. Beş yaşın altındaki üç milyondan fazla kişi akut yetersiz beslenmeden muzdarip ve 700.000 kişi de tıbbi tedavi görmemeleri halinde en ağır formdan ölebilir.[2]

Ana patolojiler. Pediatri Bölümü başkanı Manuela Valenti, “Aldığımız hastaların çoğunlukla gastroenterit, sıtma ve solunum yolu hastalıkları var” diyor. ACİL DURUM –. Çoğunlukla Salam çevresindeki bölgeden ve aynı zamanda şehrin geri kalanından da geliyorlar. Çatışmaya karışma riski veya yakıt maliyetinin yüksek olması nedeniyle hareket etmek oldukça zordur. Klinikte, savaşın patlak vermesine kadar, zorlu güvenlik koşulları nedeniyle kapatmak zorunda kaldığımız Mayo mülteci kampındaki pediatri merkezimizde görev yapan Sudanlı personel de görev yapıyor. Diğer meslektaşlarımız zaten Salam Merkezinde çalışıyorlardı.”

Tıbbi ekibin bileşimi. Ekip, tamamı Sudanlı olan bir sağlık görevlisi, bir acil tıp uzmanı ve bir çocuk doktorundan oluşuyor. Ayrıca Sudanlı ve uluslararası hemşireler ve üç sağlık teşvikçisi bulunmaktadır. Klinik, triyaj alanı, iki poliklinik, dört yataklı gözlem ve stabilizasyon odası, eczane ve laboratuvardan oluşacak şekilde yapılandırılmıştır.

Savaşa rağmen hala oradayız. ACİL DURUM2003'ten bu yana ülkede faaliyet gösteren şirket, savaşın başlamasından sonra da faaliyetlerini Hartum'daki Salam Kalp Cerrahisi Merkezi'nde ve Port Sudan (Kızıldeniz Eyaleti) ve Nyala'daki (Güney Darfur) pediatri merkezlerinde sürdürerek faaliyetlerini sürdürdü. Çatışmanın başlangıcından bu yana, zorlu güvenlik koşulları nedeniyle Mayo'daki (Hartum'un güneyinde) pediatri merkezini kapatmak zorunda kaldınız.

Geçen Ekim ayındaki yağma. Ekim 2023'te Nyala Pediatri Merkezi RSF tarafından yağmalandı ve personeli tutuklanarak serbest bırakıldı. Bu nedenle çocuklara yönelik faaliyetleri geçici olarak askıya almak zorunda kaldı ve yalnızca Salam Merkezi'nde ameliyat edilen kalp hastalarının kontrollerine devam etti.

Valenti, “Faaliyetin yürütülmesindeki önemli zorluklara rağmen Sudanlıları yalnız bırakmamaya devam ediyoruz” diye bitiriyor.