Afganistan: Pakistan'ın gerçekleştirdiği zorunlu geri göndermelerden yüz gün sonra, yerinden edilmiş Afganlar yalnızca insani yardım sayesinde hayatta

Namik

Üye
ROMA – Pakistan hükümetinin 1,7 milyon Afgan'ın ülkelerine geri gönderilme emrini açıklamasından 100 gün sonra,Uluslararası Kurtarma Komitesi yarım milyondan fazla insanın kesinlik ve temel haklardan yoksun olması nedeniyle kasvetli bir gelecekle karşı karşıya olduğunu kınıyor.

Unutulmuş bir kriz. Uluslararası Kurtarma'nın raporuna göre, onlarca yıldır süren savaşlar nedeniyle artan insani ihtiyaçlara, kuraklık ve sel yoluyla tarımı yok eden iklim değişikliğinin etkisine ve her yerde yaygın açlığa rağmen Afganistan artık manşetlerde ve gazetelerin ön sayfalarında yer almaktan uzaklaştı. Kurul. Ülke şu anda altı milyondan fazla ülke içinde yerinden edilmiş insana ev sahipliği yapıyor ve bu durum zaten kırılgan olan ekonomiyi ve düşük performans gösteren sağlık altyapısını zorluyor.

Yardım finansmanı. Afganistan, yoksulluk ve onlarca yıldır süren silahlı çatışmaların sonuçlarının bir karışımının bir ulus olarak yakın tarihini şekillendirdiği bir ülke olmaya devam ediyor. Uluslararası Kurtarma Komitesi, uluslararası ve sivil toplum kuruluşlarının hem Afganistan hem de Pakistan'daki savunmasız insanlara güvenli barınma, yiyecek ve sağlık hizmeti sağlamaya devam edebilmesi için ülkelerin ekonomik desteği yoğunlaştırmasının bugün her zamankinden daha fazla gerekli olacağını yazıyor. Bu, insani müdahaleye daha fazla destek verilmesini ve temel ihtiyaçların karşılanması ve insanların sağlık, geçim, tarım ve eğitim yoluyla krizlerden kurtulmasına yardımcı olacak projeleri desteklemeyi amaçlayan Dünya Bankası'nın Afganistan Dayanıklılık Güven Fonu gibi hayati programların genişletilmesini içermelidir.

Sayılar . 15 Eylül 2023'ten bugüne Pakistan'dan geri dönen 500 binden fazla Afgan kayıt altına alındı. Toplamda 3,25 milyon insan uzun süreli yerinden edilme durumunda yaşıyor; bu, dünyanın en büyük ikinci rakamı. BM İnsani Yardım Planı, 2024 yılında 23,7 milyon Afgan'ın hayatta kalabilmesi için insani yardıma ihtiyaç duyacağını ve 3,1 milyar dolara ihtiyaç duyacağını tahmin ediyor. Yine Birleşmiş Milletler'e göre bu yıl her üç Afgandan biri, halihazırda acil durum olarak değerlendirilen gıda güvensizliği kriziyle karşı karşıya kalacak. Beş yaşın altındaki üç milyondan fazla çocuk yetersiz besleniyor.