Ahlatcı Holding ‘enerjisini’ borsaya taşıyacak

ekonomarin

Aktif Üye
Ahlatcı Holding, tamamına sahip olduğu Enerya AŞ’yi ve sahip olduğu pay kadar Çedaş AŞ ‘yi tek bir güç şirketi çatısı altında birleştirerek halka arz etmeyi hedefl iyor. Ahlatcı Holding İdare Konseyi Lideri Ahmet Ahlatcı, halk arz için hazırlıkların başladığını, bu yılın üçüncü çeyreğinde borsaya girmeyi planladıklarını söylemiş oldu.

Ahlatcı, holdingin güç bölümündeki faaliyetlerini ve hedefl erini DÜNYA ile paylaştı. Ahlatçı, 2004 yılında faaliyete başlayan Çedaş Kümesi şirket ortaklarının Rusya’dan doğal gaz getirilmesi için uygulamaya konan Mavi Akım Projesi’nin Çorum’dan geçmesiyle bir arada çalışmalarını hızlandırarak, doğal gaz dalına süratli bir giriş yaptığını belirtti. Şirket, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Yozgat ve ilçeleri ile Sungurlu, Gerede, Çiçekdağı, Safranbolu, Tosya, Sorgun, Seydiler, Yerköy, Saray, Köseli, Kurşunlu, Korgun, Boğazlıyan bölgelerinin doğal gaz ihalelerini de alarak hizmet alanını genişletti. Çedaş Grubu’nun Türkiye genelinde 5 vilayet, 40 ilçe ve 4 belde olmak üzere toplam 44 başka noktada, vilayetler bazında yüzde 6,4 pazar hissesi ile dağıtım bölgesindeki 1 milyon 250 bin kişinin doğal gaz kullanması için 400 işçisiyle hizmet sunduğunu lisana getiren Ahlatcı, “Holdingimiz, Enerya Güç AŞ’yi ise 10 kentte 30 yıl mühletle doğalgaz dağıtım lisansına sahip, 1 milyon 400 bini aşkın aboneye hizmet veren dev bir firma olarak 2021 yılının Şubat ayı içerisinde bünyesine kattı” dedi.

Pazar hissesi yüzde 23’e çıktı

Ahlatcı Holding’ın Çedaş ve bünyesine dahil ettiği Enerya Güç ile birlikte doğal gaz dağıtımında değerli bir atılım yaparak 19 bin 963 kilometre şebeke uzunluğu ile pazar hissesini yüzde 23’e çıkardığını vurgulayan Ahmet Ahlatcı, “Holding olarak, bünyemizdeki Çedaş Kümesi ile Enerya Güç şirketlerinin güçlerini, kuracağımız tek bir güç şirketi çatısı altında birleştirerek bu yılın ortalarında halka arz etmeyi hedefl iyoruz. Bu bağlamda çalışmalarımıza sürat verdik” diyerek kelamlarını tamamladı.

Dağıtım gerçekleştirdiği vilayet sayısı 15’e çıktı

Ahmet Ahlatcı, yaptıkları satın almadan daha sonraki süreci şöyle anlattı: “Enerya Güç, yılda sağladığı 4 milyar metreküp doğal gaz hacmi ve 15 bin kilometre şebeke uzunluğu ile 1,5 milyonu aşkın aboneye doğal gaz hizmeti veriyor. Enerya Güç şu an için Türkiye’nin en yaygın ikinci özel doğalgaz dağıtım şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Enerya Enerji’yi de bünyemize katınca güç dağıtımında Çedaş ile mevcut olan Çorum, Yozgat, Kastamonu, Karabük ve Çankırı vilayetlerine ek olarak Konya, Karaman, Aksaray, Ereğli, Erzincan, Antalya, Denizli, Aydın, Nevşehir ve Niğde’yi dahil etmiş ve güç dağıtımını gerçekleştirdiği kent sayısını 15’e yükselttik. Ayrıyeten Enerya Enerji’nin, Konya’da 570 bin olan abone sayısını yeni yatırımlarla yılsonunda 591 bine çıkarmayı hedefliyoruz.”