Almanya’da Yeşiller’in yeni başkanları Ricarda Lang ve Omid Nouripour

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Almanya’da koalisyon ortağı Yeşiller partisi yeni eş liderlerini seçti. Toplumsal siyasetler konusundaki uzman Ricarda Lang ile partinin dış siyaset sözcülüğünde bulunan Omid Nouripour partinin yeni eş liderleri oldu.

Almanya’da 2021’in Ekim ayında yapılan federal meclis seçiminin akabinde Toplumsal Demokrat Parti (SPD) ve liberal Hür Demokrat Parti (FDP) ile koalisyon hükümeti kuran Yeşiller partisinin yeni eş liderleri aşikâr oldu. 28 yaşındaki Ricarda Lang ile 46 yaşındaki Omid Nouripour hafta sonu düzenlenen dijital parti kongresinde partinin eş başkanlığına seçildi.

Delegelerin yüzde 76’sının takviyesini alan toplumsal siyasetler uzmanı Lang, partinin kırk yıllık tarihli en genç parti önderi olmayı da başardı. Delegelerin yüzde 82’sinin takviyesini alan dış siyaset uzmanı Nouripour ise iki rakibini geride bırakmayı başararak parti liderliğine seçildi. Seçim kararınun Şubat ayı ortasına kadar mektup oyları ile de onaylanması bekleniyor. Partinin yeni başkanları seçim kararınun onaylanmasının akabinde resmi olarak vazifesine başlayacak.

Yeşiller partisi klasik olarak biri bayan ve biri erkek olmak üzere iki eş lider tarafınca yönetiliyor. Parti başkanlığını dört yıldır yürüten Annalena Baerbock ve Robert Habeck yeni kurulan hükümette bakan olarak misyon almaları niçiniyle dün düzenlenen dijital kongrede resmi olarak eş başkanlık bakılırsavinden ayrılmıştı. Yeşiller partisinin parti tüzüğü, eş başkanlık ve bakanlık bakılırsavlerinin birebir anda yürütülmesine imkan tanımıyor.

Nouripour’dan “birlik” bildirisi

Cumartesi akşamı ZDF kanalında bir programa katılan Omid Nouripour, partinin yeni eş liderlerinin hükümetteki bakanlarla yakın bir işbirliği ortasında olacağını söylemiş oldu. Nouripour, “Birlik bir gereklilik, bilhassa de hükümette” dedi. Partinin “sarı kart dağıtmaya başlamayacağını” söyleyen Nouripour, “Farklı rollerde fakat uzlaşı için bu hükümette muvaffakiyete ulaşacağız” dedi.

Koronavirüs enfeksiyonu niçiniyle karantinada olan Lang ise seçim öncesi parti kongresine gönderdiği görüntü bildirisinde “iklimin korunması ile adalet” içinde bağ kurmaya çalışacağını söylemiş oldu. Lang, eş başkanlığa seçilmesinin akabinde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ise “Parti üyelerinin teşviki ve itimadı ben epeyce sevindiriyor. Omid Nouripor ile hizmetinizde olmak benim için bir onur” dedi.

Başbakan’dan tebrik

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Yeşiller partisinin yeni eş liderlerini tebrik etti. Scholz, “Ülkemiz için ilerleme konusunda birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum ve size yeni bakılırsavinizde muvaffakiyetler diliyorum” tabirlerini kullandı.

Yeşiller partisi birinci sefer 1998 yılında federal hükümette yer almıştı. Fakat Kosova’daki NATO misyonu ve nükleer güçten çıkışın süratli ilerlememesi parti tabanında rahatsızlık yaratmıştı.

dpa,DW/BÖ,HT

© Deutsche Welle Türkçe