Anadolu yer sincabında yeni bir bakteri tipi keşfedildi

sagliksal

Aktif Üye
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Aydın’nın yürütücülüğünü yaptığı ve TÜBİTAK tarafınca desteklenen proje kapsamında üniversite yerleşkesinde yaşayan gelengilerden (Anadolu yer sincabı) yeni bir bakteri tipi tespit edildi. Bu yeni çeşide Latince’de Anadolu manasına gelen ‘Anatolicus’ ismi verildi.

ERÜ yerleşkesinde yaşayan gelengilerin bakterileri üzerinde çalışma başlatıldı. Bu çalışmada ERÜ Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Aydın proje yürütücüsü olarak, Prof. Dr. Seçil Abay, Doç. Dr. Tuba Kayman, Araştırma bakılırsavlisi Dr. İzzet Burçin Satıcıoğlu, Araştırma vazifelisi Dr. Emre Karakaya, Prof. Dr. Muammer Göncüoğlu, Doç. Dr. Hamit Kaan Müştak, Araştırma nazaranvlisi Dr. İnci Başak Müştak, Dr. Öğretim Üyesi Nüket Bilgen, Özgür Güran ve Prof. Dr. Ayhan Düzler ise araştırma bakılırsavlisi olarak yer aldı.

‘Gelengilerden (Anadolu Yer Sincabı) İzole Edilen ve Campylobacter Genusu İçinde Yeni Bir Çeşit Oluşturma Potansiyeli Bulunan Bakteriyel İzolatların Moleküler ve Fenotipik Karakterizasyonu ve Tanımlanması’ başlıklı proje çalışmalarında Anadolu’ya has olan gelengilerin sindirim sisteminden izole edilen yeni bir çeşit tespit edildi.

Keşfedilen bakteriye ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış ile öğretim üyelerinin istişareleri kararında Latince’de Anadolu manasına gelen ‘anatolicus’ ismi verildi. Türkiye’den tanımlanması yapılan bu yeni tıp ile bir arada Campylobacter genusunda kayıtlı olan tıp sayısı 36’ya yükseldi. Proje grubunca isimlendirilmesi yapılan Campylobacter anatolicus’a ait makale bakteriyel taksonomi alanındaki en üst seviye mecmua olan ‘Systematic and Applied Microbiology’ mecmuasında yayınlandı. ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, proje grubunu çalışmalarından dolayı tebrik ederek muvaffakiyetler diledi.