Bangladeş, Libya üzerinden Avrupa’ya yolculuk, ailelerin hikayeleri: bu bir umut yolculuğu ama geçiş bir kabusa dönüşüyor

Namik

Üye
DHAKA (AsiaNews) – 2022’de, Libya’dan İtalya’ya Bangladeş’ten 15 binden fazla göçmen geldi, bu rakam bir önceki yılın iki katı (7.838) ve tüm gelenlerin %14’ünden biraz fazlasına eşit, en çok temsil edilen üçüncü uyruğu oluşturuyor. Bangladeş’ten Libya’ya üçüncü bir ülke üzerinden seyahat etmek artık göçmenler arasında yerleşmiş bir uygulama. Birçoğu daha iyi bir gelecek umuduyla yolculuğa çıkar, ancak geçiş genellikle bir kabusa dönüşür. Yılın ilk üç ayında, net 20.000’den fazla iniş, çoğu yine Bangladeş’ten olmak üzere yaklaşık 500 kişi öldü veya kayboldu.

İnsan tacirine verilen 7.200 avro. Denizde yaşanan son trajedilerden birinde, kaybolan 30 kişiden (17’si kurtarıldı ve Sicilya’nın Pozzallo şehrinde güvenli bir yere götürüldü) en az 12’si başkent Dakka’nın bir bölümü olan Faridpur’dan geliyor. . “Daha iyi bir yaşam için oğlumu İtalya’ya gönderdim. Ama tüm hayaller duman oldu ve şimdi oğlumu geri istiyorum” dedi. Asya Haberleri Kayıp olan Shafiqual Islam Russell’ın babası 30 yaşındaki Torap Molla, oğlunun İtalya’ya gelmek için Murad Faki adlı bir kaçakçıyla 800.000 taka (7.272 avroya eşit) karşılığında anlaşma yaptığını açıklıyor. Sene başında Bangladeş’ten ayrılan Shafiqual, Dubai üzerinden 12 Ocak’ta Libya’ya geldi. Kuzey Afrika ülkesinde iki ay kaldıktan sonra 12 Mart’ta onu İtalya’ya götürmesi gereken tekne battı. Baba, “Murad Faki bize birçok kişinin onun sayesinde İtalya’ya gittiğini ama ona güvenerek oğlumu kaybettiğimizi söyledi” dedi.

Bengaliler dağıldı. Akdeniz’de kaybolan 12 Bangladeşli arasında bir çiftçinin oğlu olan 22 yaşındaki Mahfuz Molla da bulunuyor. Küçük kardeşi Tanveer, “Kardeşimin çarkıfelek çevirmesi için yurt dışına çıkmasına izin verdim. Ama çarkın böyle döneceğini hiç düşünmemiştim” dedi. Bu durumda aile, Mahfuz’un seyahati için 750.000 taka (6.696 Euro) ödemek zorunda kalmıştır. “Çeşitli kuruluşlardan borç para aldık. Eksiklerle dolu bir dünyada yaşadıktan sonra biraz refah görmeyi ummuştuk ama tüm hayallerimiz denizde boğuldu.”

Dünyanın en tehlikeli yolu. Doğu Akdeniz, dünyanın en ölümcül rotası olmaya devam etse de, Doğu AkdenizUluslararası Göç Örgütü (OIM) İtalya, Libya üzerinden düzenli geçiş imkanı sayesinde Bangladeş’ten gelen göçmenler için gözde bir destinasyondur. IOM’den alınan son veriler, 2022’de 21.653 Bangladeşli’nin, Türkiye (%36), Birleşik Arap Emirlikleri üzerinden düzenli kanallardan girdikten sonra, büyük çoğunluğunun (%74) ülkenin batı kesiminde yoğunlaştığı Libya’da yaşadığını belirtiyor. Amerika Birleşik Devletleri (%38) veya Mısır (%13). %93’ü uçakla geldiklerini söyledi.

Şahit. Tatil için Bangladeş’e dönen Haroon ur Rashid, 20 yılı aşkın bir süredir ülkeyi terk edip Libya üzerinden İtalya’ya geçmeyi başardı. Asya Haberleri kendi deneyimi: “2000 yılında henüz 20 yaşındayken bir aracı aracılığıyla Libya’ya gittim. Birkaç yıl su boruları yapan Koreli bir şirkette çalıştım. Maaş düşüktü ve Libya’ya gitmek için katlanılan borcu ödemek zordu. 2007’de İtalya’ya gitmek aklıma geldi”. Bu noktada Harun, kendisini 200.000 taka (1.785 Euro) karşılığında deniz yoluyla Avrupa’ya götürme sözü veren bir insan taciri ile temasa geçti.

İnsan kaçakçılarının denizde gezinme eğitimi. Harun, yaklaşık elli kişilik bir grup toplandıktan sonra kaçakçılar tarafından deniz yoluyla Sicilya’ya giden yolu bulmaları için eğitilmek üzere bazı göçmenlerin seçildiğini anlatıyor Harun: “İtalya’ya yolculuk, Zoara’nın Libya kıyılarından başlıyor ve Tajora, ancak insan tacirleri her türlü sorumluluğu yükleyerek tekneleri terk ediyor” diye devam etti eski göçmen, “Biraz eğitimle bile rotayı belirlemek zor ve tekneler sürükleniyor. Biri hayatta kalıp İtalya’ya varmayı başarırsa sorabilir. siyasi sığınma için, ancak verilmezse Bangladeş’e dönmek için altı günü var”. İsmini vermeyi reddeden bir Dakka hükümet yetkilisi, AsiaNews’e, yaklaşık 150.000 Bangladeşli göçmenin İtalya’da yaşadığının ve tarım, gemi yapımı ve seyyar ticaret de dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde çalıştığının söylendiğini söyledi.

* Sumon Corraya – Asya Haberleri