Binali Yıldırım: Kurda dalgalanma var ancak bu biçimde gidecek manasına gelmez

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Binali Yıldırım: Kurda dalgalanma var ancak bu biçimde gidecek manasına gelmez
AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve AK Parti TBMM Küme Lideri İsmet Yılmaz, Gaziantep’te imali tamamlanan ve isimlerini taşıyan okulların açılışına katıldı.

Yıldırım, burada merasime katılanlara hitap ederek gündeme ait değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım, son periyotta yaşanan kur artışları kapsamında ekonomik meselelere da değindi.

Binali Yıldırım, koronavirüs sürecinde dünyanın bütün ülkelerinin önemli ziyan gördüğünü, bu süreçte tedarik zincirinin bozulduğunu ve her ülkenin yeni külfetlerle karşılaştığını anlattı.

“DÜNYADA BELİRSİZLİK VAR”

Dünya genelinde enflasyon nedir bilmeyen ülkelerin enflasyonla tanıştığını söyleyen Yıldırım, “Her şeyi yönetebilirsiniz. Kriz olur, sarsıntı olur Allah göstermesin yaşadık, yönettik. Seller olur, felaketler olur, bunlarda imkanları seferber eder yaparsınız, yaptık. Ancak meçhullüğü yönetemezsiniz. Şu an dünyada bu koronavirüsten dolayı büyük bir belirsizlik hala devam ediyor. O yüzden belirsizliğin idaresi imkansız hale gelmiştir. Yapmamız gereken anlık ve günlük önlemlerle bu süreçten en az ziyanla çıkmaktır.

“KURDA DALGALANMA VAR FAKAT BU TÜRLÜ GİDECEK MANASINA GELMEZ”

Bu yüzden pek fazlaca ülkede iktisatta ve kurdaki dalgalanmalar devam ediyor. Türkiye’de de devam ediyor ancak bu bu biçimde gidecek manasına gelmez. Her zorluğun ardında bir ferahlık vardır. Biz bu çabayı geçmiş senelerda da verdik. 2009 yılında, 17-25 Aralık’ta verdik. 15 Temmuz alçak hain akınında en hoş biçimde verdik. Zira millet gerimizdeydi. Milletin gücüyle alçaklara hak ettiği dersi verdik. O yüzden önümüzde daha yapacak epeyce işimiz var.”
dedi.

Türkiye’nin genç bir nüfusa sahip olduğunu ve eğitime büyük değer verdiklerini söyleyen Yıldırım, eğitimi okul evvelden başlattıklarını belirterek, “Okul öncesi eğitim diye bir kavram yoktu memlekette. Artık, 3,4,5 yaşta eğitimler veriyoruz. Ana okulları açtık. Önümüzdeki 3 yıl ortasındaki maksat, okul öncesi eğitimde yüzde 90’lara ulaşmaktır.” dedi.

MUHASIR MEDENİYETLER DÜZEYİNE ULAŞMA MAKSADI

Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunu tabir eden Yıldırım, şunları kaydetti:

“Ülkemizin önünde muhasır medeniyetler düzeyine ulaşma amacı var. Bu maksat dünyanın 10 büyük ülkesi haline gelmek. Kimi alanlarda geldik. örneğin ulaşım ve altyapı. Biz bakılırsave başladığımızda 39. sıradaydık dünya sıralamasında. Bugün geldiğimiz nokta 9. sıra. Bunu 20 yılda başardık. Sıhhatte bir daha 10 ülke içinde yerimizi aldık. Kent hastanelerini yaparken bizi zalimce eleştirenler bu koronavirüs sürecinde kent hastanelerin ne kadar büyük bir nimet olduğunu gördü. Düşünün kendi beşerinin tedavisiyle yetinmeyip 156 ülkeye erişen ve onlara yardım elini uzatan bir ülke var ve bunun ismi Türkiye’dir. Bu hepimizin gururu.”

“KALİTELİ EĞİTİM İÇİN ÇOK ŞEY YAPILDI”

İsmet Yılmaz ise Türkiye’nin eğitim sisteminin düzgün olduğundan bahsederek, okulların üretiminde emeği geçenlere teşekkür etti.

Eğitimde her vakit ileriyi hedeflediklerini belirten Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“Ülkemizin kızıl elması, ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine çıkarmaktır. Bu amaca lakin kaliteli ve fırsat eşitliğine sahip bir eğitimle ulaşılabilir. Ülkelerin gücü uygun eğitime sahip, nitelikli insan gücünden gelir. Eğitim düzgünse her şey yeterlidir. Türkiye’nin eğitimi güzeldir. Türkiye, bölgesinde önder, dünyanın kıymetli ülkelerinden biridir. Nüfusunuz eğitimliyse sizin için güçtür, şayet âlâ eğitemezseniz sizin için yüktür. Türkiye, beşeri sermayesini güce dönüştürebilmiş seçkin ülkelerden biridir. Lakin yapılacak fazlaca daha şey var. Bu yolda büyük uzaklık alındı. Kaliteli ve fırsat eşitliğinde bir eğitim ile inşallah yarınımız daha aydınlık. Bugün herkes eğitimde kaliteyi konuşuyorsa bu eğitimde altyapının şimdi tamamlandığını gösteriyor. Altyapının almadığı yerde kalite konuşulmaz. Kaliteli eğitim için epey şey yapıldı. Yeni okullar ve derslikler yapıldı.”

“BİZ GENÇLERİMİZE GÜVENİYORUZ”

Türkiye’nin güzel öğretmen takımına sahip olduğunu lisana getiren Yılmaz, “Geçmişte ve artık, eğitim hakkında yapılan tenkitlere bakarak eğitim sistemi hakkında kuşku duymak birebir gerçeği yansıtmıyor. Türkiye’nin eğitimi güzeldir. Türkiye bu eğitimi öğretmenlerine, evlatlarına sahip çıkanlara ve evlatlarına borçludur. Biz gençlerimize güveniyoruz.” tabirini kullandı.

Merasime, Gaziantep Valisi Davut Gül, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Müslüm Yüksel, Sait Kirazoğlu, Mehmet Erdoğan, Ahmet Uzer, Derya Bakbak, Ali Şahin, MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin ve başka ilgililer katıldı.

Konuşmaların akabinde protokol üyeleri, okulların açılışını gerçekleştirdi.