Bir yıl önce yaşanan deprem ve Türkiye'de 800 bin kişinin hâlâ evsiz, tuvaletsiz ve susuz kaldığı Suriye felaketi

Namik

Üye
ROMA – Deprem mağdurları için sığınma evine dönüştürülen okulda yaşayan çocuklardan sekiz yaşındaki Ahmed, Halep'te kaldığı yerin avlusunda küçük kız kardeşini kucağında taşıyor. Türkiye ve Suriye'de yaşanan depremlerden bir yıl sonra, içme suyu, temizlik, gıda, sağlık ve psikososyal yardıma ihtiyaç duyan yaklaşık 800 bin kişi geçici yerleşim yerlerinde yaşamaya devam ediyor. Bu yıl 100.000'den fazla kadın doğum yaptı ve belirsizlik ve temel hizmetlerin eksikliği nedeniyle çocuklarını büyütüyor. Depremlerin her iki ülkede de yıkıcı sonuçları oldu; yaklaşık 60.000 ölüm ve 100.000'den fazla yaralanma. Türkiye'de yaklaşık 300.000 bina yıkıldı ve üç milyondan fazla insan evlerini terk etmek zorunda kaldı.

VİDEOYU İZLE

Felaketin etkilerine rağmen çalışanlar. Geçen yılda, Açlığa karşı eylem – -Fransa doğumlu, bugün dünyanın 51 ülkesinde yetersiz beslenme ve gıda krizleriyle mücadelede lider olan STK, her iki ülkede de 400.000'den fazla insana insani destek sağladı. Türkiye'nin güneyini ve Suriye'nin kuzeyini vuran yıkıcı depremlerden bir yıl sonra binlerce aile, güvencesiz, hizmetsiz ve geçici yerlerde yaşamak zorunda kalma sorunuyla karşı karşıya kalmaya devam ediyor. “Geçen yıl,” diye açıklıyor Türkiye ofisi direktörü Daniel Martin Santos Açlığa karşı eylem – ekiplerimiz bu yıkıcı depremlerin kurbanlarına destek olmak için çalışıyor ancak iyileşme henüz tamamlanmadı. Sanitasyon ve su sistemlerinin rehabilitasyonu üzerinde çalışmaya devam ediyoruz; Sıcak yemek, barınma ve hijyen malzemeleri dağıtıyor, psikososyal yardım sağlıyoruz.”

Savaş trajedisinin ötesinde deprem. Buna göre Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Suriye'de deprem öncesinde çatışma, ekonomik kriz ve salgın hastalıklar nedeniyle 15 milyondan fazla insanın insani yardıma ihtiyaç duyduğunu belirtti. Suriye'deki savaş, “Arap Baharı”nın daha geniş bağlamının bir parçası olarak, 15 Mart 2011'de ülke çapında hükümete karşı halka açık ve barışçıl gösterilerle başladı. Ve Batı basınının bazı organları tarafından özetle şöyle tanımlanan, silahlı milislerden oluşan şeffaf olmayan ve heterojen bir koalisyona karşı çıktı: “isyancı oluşumlar” Beşar Esad hükümetinin hükümet güçlerine karşı.

Kuzey Suriye'deki durum. Bugün Kuzey Suriye'de insanlar, yıllar süren krizin yanı sıra, evlerin ve kamu hizmetlerinin kaybı gibi depremin sonuçlarıyla da karşı karşıya. Toplu barınak olarak kullanılan tüm okullar boşaltıldı ve derslere devam edilecek şekilde restore edildi. Alınan aileler 6 ay boyunca kiralarını karşılamak üzere nakit yardım aldı ancak özellikle geçimini kaybetmiş ve halen felaketin travmasıyla uğraşan ailelerin bu dönemden sonra ne olacağı konusunda belirsizlik var.

Sosyo-ekonomik katılımlar. Daniel Martin şöyle diyor: “Gıda, beslenme, içme suyuna erişim, hijyen ve sanitasyon gibi temel ihtiyaçlara yanıt vermek için diğer kuruluşlarla ve Devletin desteğiyle birlikte çalışıyoruz. Ayrıca, ailelerin kaynak üretmesine ve Eğitim ve öğretim gibi sosyo-ekonomik katılım olasılığıyla en bağlantılı sektörleri belirliyor ve değerlendiriyoruz. Bu girişimin, en büyük potansiyele sahip sektörleri belirlememize ve eğitimimizi yoğunlaştırmamıza olanak tanıyacağını ekledi. orada ve doğal olarak bu yönde girişimlerde bulunan ailelere destek olmak”.

Bazı referanslar. Aşağıdaki iki ifade Ocak 2024'te Hatay'da toplandı. Bunlar iki kadın: Anne ve çocuklara yönelik merkezlerin hizmetlerinden yararlanan 5 çocuk annesi bir kadın ve aynı merkezlerde destek sağlamayı taahhüt eden bir operatör.

Anneler ve Çocuklar için Alanlar. Türkiye'de yaratıldılar Açlığa karşı eylem ve ortak derneği Dayanışma, Saygı ve Koruma (SRP). Bunlar depremden sonra yerlerinden edilenleri destekleyen bakım ve eğitim yerleridir ve yalnızca beslenme ve sağlık açısından referans noktaları değil, aynı zamanda anneler ve çocuklarının eğitim ve toplumsal faaliyetlerde bulunduğu, topluluk duygusunu teşvik eden merkezler oldukları da kanıtlanmıştır. toplu şifa. Ubeyde ve Çağla, bir yıl sonra hâlâ son derece dramatik kalan bir bağlamda, kadın gücünün ve dayanıklılığının iki örneğini temsil ediyor.

Ubeyde, 37 yaşında ve beş çocuk annesi. 6 Şubat depreminden sonra kendisi ve ailesi önce bir çadırda yaşadı, ardından bir konteynere taşındı. Destek buldular Açlığa karşı eylem ve yerel ortağı SRP sayesinde Anneler ve Çocuklar için Alan. Sağlık ihtiyaçları için her hafta bir doktor onları ziyaret ediyor. Şu anki asıl kaygısı konteynerdeki sanitasyonun iyileştirilmesidir. Aslında çocuklar tuvalete gitmek için dışarı çıkmak zorunda kalıyor ve bu da onları sıklıkla hasta ediyor. Anneler ve Çocuklar için AlanDahası, özellikle sosyal ayrışmanın çok güçlü olduğu bir dönemde hem çocuklar hem de aileler için sosyalleşme alanı sunuyor.

Çağla, 23 yaşında, sağlık operatörü. Aynı zamanda partner kuruluşta koordinatör olarak görev yapmaktadır. Açlığa karşı eylem, SRP. “AYŞLDAŞRIMtepe, diyor ki, özellikle hamile ve emziren annelere yönelik, iki yaşını doldurmamış çocuğu olanlara yönelik emzirme konusunda eğitimler veriyoruz. Ayrıca sütten kesme ve katı gıdalara geçiş gibi konuları da ele alıyoruz. Anneler ve hatta büyükanneler de dahil olmak üzere kadınlar zorluklarını paylaşıyor ve derslerimizi onların istekleri doğrultusunda uyarlıyoruz. Birçoğunun çok çocuğu olmasına rağmen burada çok şey öğrendiklerini söylüyorlar ve mekanla ilgili olumlu geri dönüşler veriyorlar. Ayrıca bu alanlar kadınlar arasında sosyalleşmeye yardımcı oluyor ve mahalle bağlarının oluşmasını teşvik ediyor. Zamanla – siz de bu sonuca vardınız – ihtiyaçlar gelişti, yardımlar giderek azalıyor ve bu bir sorun.

Kim Açlığa karşı eylem. Açlığın ve yetersiz beslenmenin önlenmesi, etkilerinin tedavi edilmesi ve nedenlerinin önlenmesi konusunda 40 yılı aşkın süredir uzmanlaşmış uluslararası bir insani yardım kuruluşudur. STK, yetersiz beslenen çocukların hayatlarını kurtarmak ve ailelerin gıda, su, sağlık ve eğitim yoluyla dayanıklılığını güçlendirmek için dünya çapında 55 ülkede çalışıyor. Web sitelerinde “Her yıl 28 milyon insana yardım ediyoruz” diye okuyoruz.