Burak Elmas: Bankalar ve belediyeler rakip değil, sponsor olmalı!

SporBakani

Aktif Üye
Galatasaray Kulübü Başkanı Burak Elmas, kazandığından epeyce harcayan ve kulübü borçlandıran anlayışın futbolu bitirme noktasına getirdiğini söylemiş oldu.

Burak Elmas, Sözcü Gazetesi’ne değerli açıklamalarda bulundu. İşte o haber:

Sportif başarılardan fazlaca yaşadığı mali ıstıraplarla gündeme gelen Türk futbolunda çıkmaz sokağa girildi. Futbolun fazlaca büyük bir dal olduğunu söyleyen Galatasaray Spor Kulübü Lideri Burak Elmas, Finansal Fair Play’in Türkiye’de uygulanmadığını, kazandığından epey harcayan ve gelecek idareleri borçlandıran anlayışın futbolu bitirme noktasına getirdiğini belirtti. “Batmış bir futbol kesiminden bahsediyoruz” diyen Elmas, Türk futbolunda sıkıyönetim ilan edilmesi gerektiğini vurguladı. Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş idarelerinin kesimi ayağa kaldırmak için farklılıkları bir kenara bırakıp bir ortaya gelmeye çalıştığını tabir eden Elmas, lakin nefret iklimi niçiniyle hayli büyük baskı altında olduklarını vurguladı.

POPÜLERLİK PERİYODU DEĞİL

Firmaların da bu nefret niçiniyle gruplara sponsor olmak istemediklerini, bir gruba sponsor olduklarında öteki grup taraftarlarının kendilerini boykot etmesinden telaş duyduklarını anlatan Elmas, “Sektörün yüzde 90’ı bu 3 ekip. Bunlar şayet olmazsa toparlayamazsınız. Bölümü ayağa kaldırma mecburiyetimiz var. Geliri artırmak için bu nefreti bitirmeliyiz. Futbolda tanınan olmak isteyen lider var ise, bu periyot o periyot değil. Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe diye ayırmadan söylüyorum. Toplu bir tahlil bulma iradesiyle bir ortaya gelmemiz lazım. Bu, sektörel bir problem” dedi.

SÜRDÜRÜLEMEZ KÜLFET

Kendi üyelerine dahi bu badireleri anlatamadıklarını, büsbütün sportif muvaffakiyet ve tanınan oyuncu üzerine bir kurgu oluştuğunu vurgulayan Elmas, Galatasaray olarak geçen 10 yılda sportif başarılara imza attıklarını, lakin sürdürülemez bir ekonomik külfetin altına girildiğini kaydetti.

‘Bankalar, belediyeler bize rakip olmamalı’

– Basketbol ve voleybol üzere sporları da geliştirenlerin 3 büyük ekip olduğunu, bunların da artık amatör sınıfta yer almadığını aktaran Burak Elmas, lakin bu branşlarda büyük bir haksız rekabet olduğunu vurguladı. Bankaların ve belediyelerin kendilerine rakip olduğunu belirten Elmas, “Bizim parasını verdiğimiz kadrolar gelip benim paramla beni yeniyor. Belediye lideri kulüplerde yönetici. Ben onlarla çaba ediyorum. Banka bize sponsor olması gerekirken rakip oluyor. Spordan yaratmadığı gelirle karşımıza çıkıyor ve haksız rekabet oluyor. Lokomotif biziz lakin cezalandırılan biziz” dedi.

“1.1 milyar dolara alırken bana mı sordular”

– Futbol maçlarının yayın ihalesi konusunda kulüpler olarak net olduklarını vurgulayan Burak Elmas, Digiturk’un gerekirse ihaleden çekilebileceğini söylemiş oldu. Bu platformun daima indirim istediğini hatırlatan Elmas, “1.1 milyar dolara ihalede alırken bana mı sordular? Her yıl tıpkı şeyi yaşamaktansa gerekirse 1 yıl sorun çekeriz lakin düzelir. bilgileri tüm kulüp liderleriyle bir arada konuşuyoruz. Bu noktalarda cüreti göstermek lazım” dedi.