Calais, Fransa ve Birleşik Krallık sınırındaki göçmenler için yardım, tıbbi bakım ve psikolojik destek

Namik

Üye
ROMA – Fransa-İngiliz sınırında, her gün yüzlerce insan, Fransa’da umut olmaması nedeniyle hayatlarını riske atarak veya adadaki akraba veya arkadaşlarına ulaşmak için İngiltere’ye ulaşmaya çalışıyor. Şu anda Calais’te mahsur kalan 400 ila 600 kişi var; bu, bir yandan geçişlerin artması ve aynı zamanda Fransız politikaları (” olarak bilinen) nedeniyle önceki yıllara göre daha düşük bir sayı.Sabitleme sıfır noktası”) Fransa’nın kuzey kıyılarında insanları dağıtmak ve görünmez kılmak. Fransız makamlarının hizmet eksikliği, yerel topluluklardan izolasyon ve dil engelleri, göç yolculukları sırasında şiddet ve travmaya maruz kalan bu insanları daha da zayıflatıyor. İşte bu yüzden takımlar Sınırsız Doktorlar (MSF), hareket halindeki insanlara tıbbi bakım ve psikolojik destek sağlamak için Calais’teki operasyonlarına geri döndü.

Resmi olmayan yerleşim yerlerinde çalışın. Calais’deki MSF proje koordinatörü Pauline Joyau, “Polis tarafından bazen şiddetle uygulanan sistematik tahliyeler, kişisel eşyalara el konulması, marjinalleştirme ve gönüllü kuruluşların çalışmalarına getirilen engeller” diyor. – hareket halindeki insanlar için giderek daha tehlikeli bir duruma yol açtı ve sağlık durumlarının bozulmasına katkıda bulundu.” Calais, burada en savunmasız vakalar belirlenir ve ardından halk sağlığı uzmanlarıyla tam işbirliği içinde ücretsiz tedavi sunan tıp merkezlerine veya hastanelere sevk edilir.

Şiddetli solunum problemleri. Çoğu, soğuğa maruz kalmaktan ve enfeksiyon tedavisi görmemekten kaynaklanan solunum sorunları yaşıyor veya Manş Denizi’ni geçmek için kullanılan kamyonlardan düşerek yaralanmalara maruz kalıyor. MSF ekibi, yolculukları sırasında fiziksel şiddete maruz kalmış ya da Manş Denizi’nde deniz kazası geçirmek gibi travmatik deneyimler yaşamış insanlara da yardım etti. Şam’ın güneyinde bulunan bir Filistin mülteci kampı olan Yermuk’ta doğan Ebu Kasım, “Polis her gün gönüllü kuruluşlar tarafından sağlanan battaniyelere ve çadırlara el koyuyor. Yağmurda, soğukta uyudum” diyor.

Kişisel trajedilerin sayısını arttırıyorum. Birleşik Krallık’a giden yasal ve güvenli kanalların azalması, yalnızca bu sınırdaki trajedilerin sayısını artırıyor. Observatoire des göçmen morts à Calais’e göre, 1999 ile 2023 yılları arasında Fransa, Belçika, Birleşik Krallık’ta veya İngiltere’ye ulaşmaya çalışırken denizde 350’den fazla insan hayatını kaybetti. Fransız ve İngiliz hükümetlerinin politikaları sonucu binlerce kişi daha fiziksel ve psikolojik yaralarla yaşıyor.

Gönüllülerle işbirliği. MSF ekibi, bölgede uzun süredir faaliyet gösteren gönüllü kuruluşlarla çalışıyor. MSF’den Joyau, “Göçmenlerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri, onlar ve bazı destekleyici vatandaşların cömertliği sayesinde oldu” diye sözlerini tamamlıyor. “Ancak derneklerin çalışmalarının önündeki engeller ve gönüllüler üzerindeki baskı artıyor. Şikayet ve itirazlara rağmen polisin ve yerel makamların uygulamaları değişmedi.”

Calais’deki iki MSF hastasının hikayeleri.

Ebu Ahmed. “Eşim Sudan’da ama onu bir daha göremeyeceğimi biliyorum.” Abu Ahmad, aşiret mensubiyeti nedeniyle 15 yaşında keyfi olarak alıkonulduğu Sudan’dan kaçtı. “13 yıl haksız yere cezaevinde yattım, dedi, coplarla, bazen de lastik ve demir borularla dövüldüm. Ayağımı kırdılar, hala ağrım var, ayaklarımda ve bacaklarımda işkence izleri var. hapisten kaçmayı başardım ve Libya sınırına birkaç kilometre uzaklıktaki Kouri’deki bir altın madeninde çalıştığım Çad’a sığındım. 700 gram altın topladıktan sonra patron bana ödeme yapmayı reddetti ve beni ölümle tehdit etti. Libya yolunu tuttum ama bir insan taciri bütün paramı çaldı ve beni köle olarak sattı.Bir yılı aşkın bir süre sömürüldüm.Sonunda Libya’dan deniz yoluyla kaçıp Avrupa’ya sığınmayı başardım.Bir kadınla evlendim. Sudan, ama onu bir daha asla görmeyeceğimi biliyorum.”

Ebu Kasım. “Derneklerin bize bağışladığı battaniyelere her gün polis el koyuyor”. Ebu Kasım, Şam’ın güneyinde bulunan bir Filistin mülteci kampı olan Yermuk’ta doğdu. Uzun bir süre kamp, Suriye hükümet yanlısı güçler tarafından kuşatıldı ve halkı yiyecek ve temel ihtiyaç maddelerinden mahrum bıraktı. Ebu Kasım bir havan topu patlamasında bacağını kaybetti. “Polis her gün gönüllü kuruluşların verdiği battaniye ve çadırlara el koyuyor. Yağmurda, soğukta uyudum. Ateş yakarak ısınmaya çalıştık ama polis tüplerle gelip üzerimize su döktü. .

“18 kişiyi gömdüm.” Engelliliğim nedeniyle, ister bulaşık yıkamak, ister yiyecek getirmek, hatta sadece oturmak olsun, her küçük görev karmaşıktır. Suriye’de çok acı çektim ve bazen kötü anılar hala aklıma geliyor. Yermuk kampı uzun süredir hükümet yanlısı Suriye güçleri tarafından kuşatma altında bulunuyor. 18 kişiyi gömdüm ve her gün bir yakınımı açlıktan ya da hastalıktan kaybettim. Beş arkadaşımın ölümüne neden olan bir patlamada bacağımı kaybettim. Ondan sonra Avrupa’daki aileme katılmak için Suriye’den ayrılmaya karar verdim.”