Çin'de halka açık bir parkta 4 Iowa College öğretim üyesi saldırıya uğradı

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Üniversite yetkilileri Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Iowa'daki bir kolejde yerel bir üniversiteyle ortaklık kapsamında Çin'de ders veren dört öğretim üyesinin orada halka açık bir parkta saldırıya uğradığını ve yaralandığını söyledi.

Mount Vernon kentindeki özel bir liberal sanatlar koleji olan Cornell College'ın başkanı Jonathan Brand, öğretim üyelerinin parkı ziyaret ederken “ciddi bir olayda yaralandığını” söyledi. Açıklamada, saldırı meydana geldiğinde Cornell'in Çin'in kuzeydoğusundaki Jilin Şehrindeki kardeş üniversitesi Beihua Üniversitesi'nde bir öğretim üyesiyle birlikte olduklarını söyledi.

Bay Brand, açıklamasında “Dört eğitmenle de iletişim halindeyiz ve bu süre zarfında onlara destek veriyoruz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ABD yetkililerinin Jilin'deki bıçaklanma olayını takip ettiğini söyledi ancak daha fazla bilgi vermedi.

Eğitmenlerin durumu ve hedef alınıp alınmadıkları da dahil olmak üzere saldırıyla ilgili pek çok ayrıntı Salı günü hâlâ belirsizliğini koruyordu.

Çin sosyal medyasında yayınlanan ve saldırının ardından çekildiği söylenen bir videoda, etrafı izleyicilerle çevrili, yerde yatan üç kişi görülüyor. Biri kanlar içindeydi, bir diğeri ise eliyle yarasına baskı yapıyormuş gibi görünüyordu. Üçü de cep telefonlarını kullanıyordu.

Beihua Üniversitesi ve Jilin polis merkezine yapılan çağrılara yanıt verilmedi. Saldırının gerçekleştiği parkın yakınındaki bir polis karakolunda Salı günü telefona cevap veren bir adam, olaydan haberi olmadığı için yorum yapamayacağını söyledi.

Cornell sözcüsü Jan Visser, Beihua çalışanlarının üniversiteyle temas halinde olduğunu ancak hangi bilgilerin paylaşıldığının belirsiz olduğunu söyledi. Saldırıyla ilgili daha fazla bilgi vermeyi reddetti.

Iowa Cumhuriyetçisi Senatör Joni Ernst, X'te ofisinin Cornell ve Dışişleri Bakanlığı ile “bu Iowa'lılara yardım etmeye devam etmek” için temas halinde olduğunu söyledi.

Bayan Visser, Cornell College ile Beihua Üniversitesi arasındaki ortaklığın 2018'de başladığını söyledi. 2018 tarihli bir basın açıklamasında Beihua'nın Cornell profesörlerine bilgisayar bilimi, matematik ve fizik öğretmek üzere iki haftalık bir süre için Çin'e seyahat etmeleri için mali destek sağlayacağı söylendi. Üniversite Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Cornell öğrencilerinin programa dahil olmadığını söyledi.

Çin ve ABD son zamanlarda gergin ilişkilerini istikrara kavuşturmak için eğitim bağlarını güçlendirmeye çalışıyor. Geçen Kasım ayında, Çin'in Dini Lideri Xi Jinping, 50.000 genç Amerikalıyı beş yıl boyunca değişim ve eğitim programlarına katılmaya davet etme planını duyurdu.

Bay Xi'nin, 1985 yılında bir tarımsal değişimin parçası olarak orada ev sahibi bir aileyle birlikte yaşamış olması nedeniyle, Iowa ile kişisel bir bağlantısı vardır.

Olivia Wang raporlamaya katkıda bulunmuştur.