Darfur: Bir yıl önce patlak veren ve dünyadaki en ciddi yerinden edilmiş insan ve mülteci krizine neden olan savaşın tüm dehşeti

Namik

Üye
ROMA – Darfur'da işlenen suçlar, Sudan'daki mevcut çatışmada işlenen en kötü zulümler arasında yer alıyor. Toplam ölü sayısı bilinmiyor. Sudan Kızılayı personeli, 13 Haziran'a kadar El Geneina sokaklarında 2 bin ceset saydıklarını, daha sonra bu rakamlardan bunalarak saymayı bıraktıklarını söyledi. BM paneli, 2023 yılında El Geneina'da 10.000 ila 15.000 kişinin öldürüldüğünü tahmin ediyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) nasıl yapıldığına dair ayrıntılı bir açıklama sağlar. Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF), El Geneina'da yaşayan etnik Massalit halkına karşı yürüttüğü kampanya kapsamında müttefikleriyle birlikte çok sayıda ve ciddi uluslararası insani hukuk ve insan hakları ihlali gerçekleştirdi. Çalışma, 220'den fazla röportaja, insani yardım kuruluşlarının paylaştığı 110 fotoğraf, video, uydu görüntüsü ve belgenin analizine dayanıyor. Araştırmacılar, Nisan ve Kasım 2023 arasında Çad, Kenya, Uganda ve Güney Sudan'a yapılan altı gezi sırasında El Geneina'dan yerinden edilmiş insanlarla röportaj yaptı.

Haberler. 24 Nisan 2023'te RSF ve müttefikleri El Geneina'nın Massalit çoğunluklu mahallelerine saldırdı. Sonraki haftalarda RSF, sistematik olarak sivilleri hedef aldı ve aralarında gençler, çocuklar, kadınlar ve avukatlar, doktorlar, insan hakları savunucuları, akademisyenler, toplum liderleri, dini şahsiyetler ve yetkililer gibi önde gelen kişilerin de bulunduğu çok sayıda sivili öldürdü. yerel yönetimin. Kadınlara tecavüz edildi ve tutuklulara işkence yapıldı. RSF ve müttefik milisler sivil altyapıyı yok etti, büyük çapta yağmaladı ve okullar da dahil olmak üzere tüm mahalleleri yaktı, bombaladı ve yerle bir etti, yerinden edilmiş Massalit halkını ağırlayacak yerlere dönüştürdü. İki aydan kısa bir süre içinde çoğunluğu erkek ve erkek çocukların yanı sıra küçük çocuklar, yaşlılar ve kadınlardan oluşan binlerce sivil öldürüldü ve binlercesi de yaralandı. tarafından gerçekleştirilen ölüm araştırması Sınırsız Doktorlar Doğu Çad'daki üç mülteci kampında, El Geneina'da yaşayan 6.918 kişinin ailelerinde şiddet sonucu 167 ölüm veya 10.000 kişi başına 241 ölüm belgeleniyor: ortalama erkek ölüm oranında 23 kat, ortalamada ise 11 kat artış. kadın ölüm oranı.

Ali'nin hikayesi. 15 Haziran 2023 sabahı Hızlı Destek Güçleri (RSF), El Geneina'da acil durumlar için kurulan bir tıbbi kliniğe saldırdı ve burada 25 hasta tedavi için kabul edildi. “Bize ateş etmeye başladılar ve ben ve kendisi de yaralanan bir kadın dışında herkesi öldürdüler. Sağ koluma vurdular. Ölü taklidi yaparak yere yığıldım” diyor tesiste bulunan Ali. RSF şehre saldırmaya devam ederken, Ali ve kadın on saat boyunca hastaların ve sağlık çalışanlarının cesetleriyle çevrili bir şekilde klinikte kaldı. Akşam saat 5 civarında, üniformalı yedi silahlı adamdan oluşan başka bir grup hastaneye girdi. Ali, “Bir dövüşçü benim hâlâ hayatta olduğumu gördü, yanıma yaklaştı ve kırık bacağıma vurmaya başladı” diye anımsıyor Ali. “Lütfen dur – dedim ona – sadece öldür beni!” ama o şöyle cevap verdi: “Seni öldürmek istemiyorum, sana işkence etmek istiyorum!”. Ali, birkaç saat sonra RSF klinikten ayrıldığında ailesi tarafından kurtarıldı. RSF ve müttefik milisler, Nisan sonundan Kasım 2023'ün başına kadar, Ali gibi etnik Massalit sakinlerini El Geneina'dan sürmek veya öldürmek için sistematik bir kampanya yürüttü. Şiddet 24 Nisan'da başladı ve ara ara devam ederek haziran ortası ve kasım aylarında zirveye ulaştı. Ali'nin hayatta kaldığı katliam, RSF ve ağırlıklı olarak Darfur Arap gruplarına ait müttefik milislerin, Sudan Silahlı Kuvvetleri (SAF) ile Sudan Silahlı Kuvvetleri (SAF) arasındaki çatışmadan bu yana El Geneina ve Batı Darfur'da gerçekleştirdiği uzun bir vahşet serisinin sadece bir bölümü. 15 Nisan 2023'te RSF.

Kaçan sivillere ateş açıldı. Batı Darfur valisi Khamis Abbakar da 14 Haziran'da öldürüldü. Onun öldürülmesi El Geneina'dan kitlesel bir göçe yol açtı. Bazı siviller batıya, Çad'a doğru kaçtı. Diğerleri ise El Geneina'nın kuzeyinde, SAF garnizonunun bulunduğu bir banliyö olan Ardamata'ya kaçtı, ancak kaçarken RSF'nin saldırısına uğradılar. Zaten yaralı olan ve Ardamata'ya doğru kaçan 17 yaşındaki Malik, “Annem beni el arabasıyla itiyordu” diyor. Malik, RSF güçlerinin aralarında bebekler, üç erkek ve iki kadının da bulunduğu en az 12 küçük çocuğu öldürdüğünü gördü. “İki RSF askeri çocukları ebeveynlerinden aldı ve çocuklar çığlık atmaya başlayınca diğer iki adam ebeveynleri vurup öldürdü. Daha sonra çocukları da öldürüp cesetlerini nehre attılar.” Cinayetler, onbinlerce insanın ve çok sayıda Massalit savaşçının sığınmak için gittiği El Geneina'da ve Çad yolunda ilerleyen günlerde de devam etti.

Sayılar. Birleşmiş Milletler, Kasım ayı başlarında, yani 15 Haziran katliamından neredeyse beş ay sonra, RSF ve müttefik milislerin Ardamata banliyösünde bin sivili daha öldürdüğünü belgeliyor. Askerler ayrıca evleri aradı, saldırdı ve başta Massalit olmak üzere onlarca kişiyi yasadışı bir şekilde gözaltına aldı. Çoğunluğu Massalit olmak üzere 570.000'den fazla sivil şu anda Çad'daki mülteci kamplarında bulunuyor ve yakın gelecekte evlerine dönme umutları pek yok.

Savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar. HRW raporunda belgelenen, RSF ve müttefik milislerin gerçekleştirdiği pek çok suiistimal, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar teşkil ediyor. Massalitleri ve diğer Arap olmayan toplulukları hedef almak bir tür etnik temizliktir. Temmuz 2023'te ICC Savcılığı, Darfur'daki son suiistimallerle ilgili soruşturma başlatacağını söyledi. BM İnsan Hakları Konseyi, Sudan için bağımsız bir uluslararası araştırma misyonu kurdu ancak bu misyonun soruşturması, BM'deki nakit krizi nedeniyle önemli ölçüde gecikti. Bu arada, Çad'daki insani müdahaleye büyük ölçüde yeterli kaynak sağlanmıyor ve dünyadaki en büyük yerinden edilmiş nüfuslardan birinin ihtiyaçlarına yeterli desteği sağlamakta zorlanıyor. Mültecilerin yüzde 88'inden fazlası kadın ve çocuklardan oluşuyor.