Değişimin temel güçleri nedir ?

Fehiman

Global Mod
Global Mod
Degisimin Temel Gucleri

Degisim, herhangi bir isletmede veya organizasyonda meydana gelen surekli ve ani degisimleri ifade eder. Degisimin basarl olup olmamas, kontrol edilen cevresel faktorlerin etkisinden bagmsz olarak, degisimin temel gucleri tarafndan belirlenir. Bu makalede, degisimin temel gucleri ve bu gucleri etkileyen faktorler hakknda ksaca bilgi verilecektir.

Degisimin Ic Gucleri

Bir organizasyonun ic gucleri, degisimin basarsn etkileyen kilit ogelerdir. Ic gucler, calsanlarn, ust yonetimin ve diger calsanlarn yaptklar eylemleri kapsar. Ornegin; calsanlarn motivasyonu, liderlik becerileri, takm calsmas, karar alma surecleri, calsanlarn degisime kars tutumlar ve organizasyonda yaygn olan degerlerin etkisi ile degisimin basarsn etkileyebilir. Ic guclerin basarl bir sekilde yonetilmesi, organizasyondaki degisime kars olumlu bir tutum gelistirilmesine yardmc olabilir.

Ds Gucler

Bir organizasyonun ds gucleri, cevresel faktorlerin tumunu ifade eder. Bunlar, organizasyonun dsndaki ekonomik, sosyal, teknolojik, politik veya kulturel faktorlerdir. Isletmenin dsndaki bu faktorler, degisim ve degisim surecinin basarsn etkileyebilir. Ornegin; ekonomik faktorler, calsanlarn is performansn etkileyebilir ve teknolojik faktorler, uretim surecinde degisiklikler nedeniyle calsanlarn calsma kosullarn ve becerilerini etkileyebilir.

Degisimin Yonetimi

Bir degisim sureci basaryla yonetildiginde, organizasyonun calsanlar, ust yonetim ve diger calsanlarn degisime kars olumlu bir tutum gelistirmeleri ve degisimin basarsn etkileyen ic ve ds guclerin etkisini anlamalar gerekir. Yoneticilerin, degisimin temel guclerini anlamalar ve bu gucleri etkileyen faktorleri kontrol etmeleri, degisim surecinin basarsn garanti edebilir.