Demokratik Kongo Cumhuriyeti: Ruanda hükümeti tarafından desteklenen M23 isyancılarının yargısız infaz ve tecavüz dahil savaş suçları

Namik

Üye
ROMA – Asi grubun üyeleri “23 Mart Hareketi” (M23) 21-30 Kasım 2022 tarihleri arasında en az yirmi erkeği öldürdü ve altmıştan fazla kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti. Uluslararası Af Örgütü. Örgüt tarafından toplanan ifadelere göre, suçlar ağırlıklı olarak doğudaki Kuzey-Kivu eyaletinin başkenti Goma’nın 100 km kuzeyindeki küçük bir kasaba olan Kişişe’de işlendi. Félix Antoine Tshilombo Tshisekedi liderliğindeki Kongo Cumhuriyeti’nin düzenli ordusuyla çatışan silahlı grubun gerçekten “asi” ruhu hakkında pek çok şüphe var. Bir süredir, sorumlu oldukları şiddetin, ülkenin maden kaynakları açısından çok zengin bir bölgesini kontrol etme ve bunu onların adına yapma girişimi (şimdiye kadar büyük ölçüde başarılı) ile ilgili olduğu anlaşıldı. yabancı güçler: ilk etapta komşu Ruanda.

Uluslararası Af Örgütü soruşturması. tarafından toplanan bilgiler Af Bu eylemlerin, Ruanda’nın Kurtuluşu için Demokratik Güçler (FDLR) de dahil olmak üzere rakip silahlı grupların destekçisi olduğundan şüphelenilen sivilleri cezalandırmak ve aşağılamak için M23 tarafından yürütülen bir kampanyanın parçası olduğunu gösteriyor.

Yargısız infazlar ve tecavüzler. Hayatta kalanlar ve diğer tanıklar anlattı Af Kishishe’nin kontrolünü ele geçirdikten sonra, M23 savaşçılarından oluşan grupların evden eve baskınlar düzenlediğini, yetişkin erkekleri anında öldürdüğünü ve toplu tecavüzlerle bile düzinelerce kadına tecavüz ettiğini.

Aline’nin ifadesi. Aline, 29 Kasım 2022’de Kişişe köyündeki evinde altı kadınla birlikte bir grup erkek tarafından tecavüze uğradı. “Oturduğum yerin kapısını kırdılar, avludaki bütün erkekleri topladılar ve birer birer öldürdüler. Daha sonra beş asker bana ve diğer altı kadına tecavüz etti.”

Eugenie’nin sesi. Eugenie söyledi Af 30 Kasım 2022’de ailesiyle birlikte sığındığı bir kilisenin önünde üç M23 askeri tarafından tecavüze uğraması. “Kocam ve iki çocuğum dahil tüm erkekleri vurup öldürdüler. Daha sonra üç asi beni kilisenin arkasına aldı ve tecavüz etti. Hayatta kalamayacağımı düşündüm.” Aynı kilisenin dışında tecavüze uğrayan başka bir tanık, öldürülen en az seksen erkek cesedi saydığını söyledi.

Immaculée korkusu. “Korkmuş çocuklarımın önünde sırayla bana tecavüz ettiler. Sonra evin bütün değerli eşyalarını ve iki keçimi aldılar. Şimdi her şeyi özlüyoruz. Bize yardım eden insanların iyi niyeti sayesinde hayatta kalıyoruz. M23 grubundan iki asker tarafından tecavüze uğrayan 23 yaşındaki Immaculée, “Tecavüze uğradım ama çocuklarım ve benim açlıktan sağ çıkıp çıkamayacağımızı bilmiyorum” dedi.

Tıbbi bakım ve sağlık hizmetlerinin eksikliği. Uluslararası Af Örgütü’nün görüştüğü hayatta kalanların çoğu, yerel sağlık tesislerinde temel tıbbi bakım aldıklarını söyledi. Ama yaşanan işkence ve travma için kimse psikolojik destek almadı. 21 yaşındaki Mupenzi, 21 Kasım’da M23 isyancılarının kocasını infaz etmesinden sonra Bambo kasabasında tecavüze uğradı. Ağrı kesici verildiğini, ancak bugün sırt ve mide ağrılarının devam ettiğini, ancak sağlık kuruluşlarında kendisine yardımcı olacak ne uzman ne de yeterli ekipman bulunmadığını söyledi. “Doktorlardan malzemeye kadar her şeyimiz eksik. Durum sürdürülemez” dedi örgütün görüştüğü bir sağlık çalışanı.

Adalet. Af Örgütü’nün bildirdiğine göre, Kongolu yetkililer Kişişe ve Bambo’nun suçlarını kınadılar ve adaleti sağlamak için mümkün olan her şeyi yapma sözü verdiler, ancak üç ay sonra ilerleme çok az oldu. Af Örgütü, M23 isyancılarının Kişişe bölgesindeki eylemlerinin, Ruanda’nın Kurtuluşu İçin Demokratik Güçler’in (FDLR) destekçileri olarak kabul edilen sivillere yönelik sistematik saldırının bir parçası olduğunu ve bu nedenle savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar teşkil etmesi gerektiği sonucuna varıyor.

Arkaplan. BM raporlarına göre Ruanda tarafından desteklenen M23 grubu, Kongo hükümetiyle yirmi yıldır Ruanda’da bulunan Kongolu Tutsi mültecilerin güvenli bir şekilde geri dönüşünü sağlayan siyasi anlaşmaların uygulanması için mücadele ettiğini iddia ediyor. Ayrıca, 1994 Ruanda soykırımının ardından doğu DRC’de yerleşen Ruandalı bir isyancı grup olan Ruanda’nın Kurtuluşu için Demokratik Güçlere (FDLR) karşı savaşıyor. Birleşmiş Milletler tahminlerine göre geçen yıl M23, Ruanda ve Uganda sınırındaki Kuzey Kivu eyaletinde geniş bir bölgenin kontrolünü ele geçirdi ve yarım milyon insanın evlerini terk etmesine neden oldu.