En az 2,2 milyar insan şiddetli göz hastalığı veya körlükten muzdarip: eski yoksulluk hastalıkları, Mulu’nun hikayesi

Namik

Üye
ROMA – En az 2,2 milyar insan ciddi göz hastalığı veya körlükten mustarip. Bir milyar insanın önlenebilir göz sorunları var. Buna göre Dünya Vizyon Raporu DSÖ, nüfus artışı ve yaşlanmanın – yaşam tarzı değişiklikleri ve kentleşme ile birlikte – önümüzdeki on yıllarda göz hastalığı, görme bozukluğu ve körlüğü olan insan sayısını da “önemli ölçüde artıracağını” tahmin ediyor. Bu, trahomun üstesinden gelmeyi başaran biraz özel bir annenin hikayesidir. Adı Mulu, 50 yaşında ve Yabsera’nın 3 yaşındaki anneannesi. Etiyopya’nın güneyindeki Wolkite’de yaşıyor ve ailesiyle birlikte kahve ve enset (“sahte muz”) tarlaları yetiştiriyor.

Gözlerde kum. Bir yıl önce Mulu’nun gözleri yanmaya başladı. “Gözlerimin içinde kum hissettim, bu bana gittikçe artan şiddetli bir acıya neden oldu, öyle ki bir noktada artık evdeki ve tarladaki işleri takip edemez hale geldim. Kocam yaşlı olduğu için oğlum bana yardım etmek için okulu bırakmak zorunda kaldı. Komşularım da bana pazara kadar eşlik etti çünkü artık tek başıma hareket edemiyordum”. Mulu’nun hala iyileşmemesi üzerine kızı Meseret çare aramaya başlamış ve annesini ücretsiz ziyarete tabi tutmanın imkanını keşfetmiş. yüz kilometre uzakta bulunan bir hastane, Butajira şehrinde bir göz merkezi CBM ortağı olan Grarbet Tehadiso Mahber.

GT hastanesi. Buna göre dünyada Görme Üzerine Dünya Raporu DSÖ’ye göre, görme sorunu olan her iki kişiden birinin göz bakım hizmetlerine erişimi yoktur. Genel olarak, her şeyden önce gelişmekte olan ülkelerde yoğunlaşan 1 milyardan fazla insan var. Yine de tüm görme bozukluklarının %90’ı önlenebilir ve tedavi edilebilir niteliktedir. Güney yarımküredeki ülkelerde görme bozukluklarının önlenmesi ve tedavisiyle uğraşan bir insani yardım kuruluşu olan CBM’nin projeleri sayesinde Mulu hastaneye gidip hayatta kalabildi: Mulu, başlıca bulaşıcı neden olan trahom hastasıydı. dünyada körlük Trahom, 1.9 milyon insanı etkileyen bakteriyel bir göz hastalığıdır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya çapında bir milyardan fazla insanı, özellikle de tropik bölgelerde ve özellikle kadın ve çocukları riske atan 20 paraziter, bakteriyel veya viral bulaşıcı hastalıktan oluşan Unutulmuş Tropik Hastalıklar’ın (NTD) bir parçasıdır. en savunmasız ve marjinal popülasyonlar arasında subtropikler. Bu nedenle ameliyat olması hayati önem taşıyordu.

Unutulan hastalıklar Temiz su, tıbbi ve sağlık hizmetlerinin bulunmadığı bölgelerde yaşayanları etkileyen eski yoksulluk hastalıklarıdır. İnsan teması, kirli su, böcekler, solucan yumurtaları veya larvaları ile istila edilmiş toprak yoluyla yayılırlar. Küresel NTD yükünün %40’ından fazlası Sahra altı Afrika’da yoğunlaşmıştır. Neden “unutmak”? Çünkü uzun süredir HIV/AIDS, sıtma veya tüberküloz gibi yüksek ölüm oranına sahip hastalıklarla ilgili olarak ulusal sağlık programlarında çok az dikkate alınıyorlar. Ancak kaydettikleri önemli sayıların yanı sıra acıya, damgalanmaya ve toplumsal ayrımcılığa da neden olan hastalıklardır; ayrıca insanları, aileleri ve tüm toplulukları bir yoksulluk-sakatlık döngüsüne hapsederek ekonomik büyümeyi engellerler. Bugün Sağlık Gündeminin 3. Hedefinde bahsediliyor: “2030 yılına kadar AIDS, TB, sıtma ve ihmal edilen tropikal hastalık salgınlarını sona erdirmek ve hepatit, su kaynaklı hastalıklar ve diğer bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmek”.

Mulu görme yetisine kavuştu. İlerleyen günlerde enfeksiyon olmaması için ziyaret ettiği Mulu’nun ameliyatı başarılı geçti ve eskisi gibi anne ve babaanne olmak için tekrar tüm aileyle ilgilenerek evine döndü. “Bu sorunla karşılaşan kim olursa olsun Mulu-Ben onu mutlaka tedavi olması için buraya göndereceğim” diyor! Mulu’nun hikayesi, CBM’nin Etiyopya’da olduğu kadar Güney Sudan’da da DSÖ tarafından 1993’ten beri tavsiye edilen SAFE stratejisine göre müdahale ettiği pek çok hikayeden biridir: S, Cerrahi veya ilerlemiş trahom evresini tedavi etmek için cerrahi anlamına gelir; Antibiyotikler için A, çünkü antibiyotikler enfeksiyonu ortadan kaldırmak için kullanılır; F Yüz temizliği yani yüz temizliği ve hijyeni için; Ve Çevresel iyileştirme için, yani su ve sanitasyona erişim ile çevrenin iyileştirilmesi.

260.000 kişi için üç proje. Şu anda SPK Italia’nın kuzey Etiyopya’daki Amhara Bölgesi’nde ve güneydeki Milletler, Milliyetler ve Halklar Bölgesi’nde takip ettiği 260 bin kişi var: Üç proje sayesinde antibiyotik dağıtımından, kuyuların ve su sistemlerinin inşası sayesinde temiz su, hijyene yönelik eğitimler. Ayrıca, 2025 yılına kadar 5.600’den fazla kişi, trahomun acı verici bir sonucu olan ve geri dönüşü olmayan opasitelere ve dolayısıyla körlüğe neden olan trikiyaz veya göz küresine sürtünen kirpiklerin deviasyonu nedeniyle ameliyat edilebilecek kişi olacak.

Bir yılda 46 ülkede 492 proje. CBM Italia, erişilebilir ve kaliteli göz bakımı sağlamaya yönelik 110 yılı aşkın taahhüdü nedeniyle DSÖ tarafından tanınan uluslararası bir kuruluş olan CBM – Christian Blind Mission’ın bir parçasıdır. CBM evinde doğan son kampanya, Güney’deki dokuz ülkede sadece bir yılda bir milyondan fazla kişiye göz bakımını garanti etmeyi amaçlayan “Gölgelerin dışında, görme ve görülme hakkı için” kampanyasıdır. görme bozukluklarının önlenmesi, tedavisi ve rehabilitasyonu ile topluma dahil olma arasında bütünleşik bir yaklaşımla. Geçen yıl CBM, IAPB’nin (Uluslararası Körlüğü Önleme Ajansı) 2030 In Sight stratejisi doğrultusunda, 10’u İtalya’da olmak üzere dünyanın 46 ülkesinde 492 proje yürüterek 5 milyon yararlanıcıya ulaştı. Üç amaç: herkese göz muayenesi olma, uygun fiyata göz bakımı yaptırma, ihtiyaç duyduğunda gözlük sahibi olma fırsatı vermek.