Gebe hemşireye dört kişinin saldırısı daha sonrası sıhhatte şiddet bir daha gündemde

sagliksal

Aktif Üye
İkaz: Şiddet içeren anlatı vardır, rahatsız edici bulabilirsiniz.

İstanbul Başakşehir’deki bir devlet hastanesinde dört hasta yakınının, gebe olan 24 yaşındaki hemşire Gülhan D.’yi darp etmesinin akabinde sıhhat çalışanlarına şiddet konusu bir daha gündeme geldi. Şikayetçi olan Gülhan D. tabirinde “Odada bulunanlar ‘Yapmayın, bayan hamile’ demelerine karşın hücumlarına devam ettiler” dedi.

Şanlıurfa’da da bir hemşirenin kan alımı daha sonrasında hasta yakınları tarafınca iki kere darp edildiği bildirildi, olayla ilgili üç kişi tutuklandı.

Türk Tabipleri Birliği, yeni bir ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ çıkarılması talebini bir dahalerken, Twitter’da da “Sağlıkta Şiddete Hayır” etiketiyle hücuma reaksiyon gösterildi.

DHA’nın haberine göre İstanbul’daki olay, Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde Pazar günü saat 22.00 sıralarında meydana geldi.

Gülhan D., 16 Ocak günü kan alma ünitesinde bakılırsavli olarak çalıştığını ve olay sırasında kan aldığını söylemiş oldu.

Gülhan D. sözünde, G. A. isimli hastanın kan alma sürecinin bitmesinin akabinde öbür bir hastayla ilgilendiğini anlattı:

“G. A. kan alımından dolayı ani baş dönmesi yaşamasın diye kendini âlâ hissedene kadar koltukta oturtuyorduk. Bu kişi bana ‘Ben kalkabilir miyim’ dedi. Ben de ‘Kendinizi uygun hissediyorsanız kalkabilirsiniz’ dedim. Bana, ‘Aman siz kaldırmayın sakın’ dedi. Ben de öteki hastanın süreçlerine devam ettiğimden, ‘Şu an sizinle ilgilenemiyorum, biraz beklerseniz yardımcı olacağım’ dedim.”

G. A.’nın koridora çıktığını, koridordan ‘Kimse ilgilenmiyor’ formunda bağrışma sesleri duyduğunu lakin öteki bir hastayla ilgilendiğinden koridora çıkamadığını lisana getiren Gülhan D., baygınlık geçiren G. A.’nın hasta yakınları ve orada bulunan hekimler ile hemşireler tarafınca bir daha kan alma odasına getirildiğini kaydetti.

Gülhan D., hastanın tansiyonuna bakılırken bir hasta yakınının kendisine “Bana ismini ver seni işinden edeceğim, sana göstereceğim” diyerek bağırdığını, diğer bir hasta yakınının ise kendisine küfür ettiğini belirtti.

Hasta yakını N. K.’nin de elindeki poşetleri yere atarak kendisinin üzerine yürüdüğünü söz eden Gülhan D., elleriyle kendisini muhafazaya çalıştığını belirterek, “Yaklaşmamasını söylemiş oldum şahıs birden elleriyle başıma saldırdı. Başörtümden tutarak sağa sola savuşturmaya başladı. Başörtümü açarak saçımı çekmeye başladı. Ben kendimi akından korumak gayesiyle ellerimle şahsı iteklemeye kendimden uzaklaştırmaya çalıştım lakin kurtulamadım” dedi.

Gülhan D., hücumdan kurtulmaya çalışırken kendisinden 4-5 metre uzaklıkta bulunan R. K.’nin koşarak kendisine uçan tekme attığını belirterek “Mesafe uzak olduğu için şahsın dizi hızımın sol kısmına geldi. Yüzümden darbe alınca ben yere yığıldım” dedi.

Hemşire, “İçlerinden N. K. karnıma tekme atmaya başladı. Odada bulunanlar ‘Yapmayın bayan hamile’ demelerine karşın taarruzlarına devam ettiler” biçiminde beyanda bulundu.

Kendi uğraşlarıyla ayağa kalktığını söyleyen Gülhan D., polis takımlarını aradığını, hastane güvenliğinin de saldırganları kendisinden uzaklaştırmaya çalıştığını belirtti.

Hemşire Gülhan D. tabirinde “Ben 2 aylık gebeyim. misyonum esnasında bana saldıran, hakaret eden, tehditlerde bulunan, benim faydalanmama niye olan ve bana saldırarak karnımda bebeğimin düşmesine niye olacak biçimde beni darp eden A. K., N. K., R. K. ve H. K.’ten davacı ve şikayetçiyim” dedi.

Şanlıurfa’da da bir hemşire darp edildi

Sıhhat çalışanlarına yönelik bir öteki şiddet haberi de Şanlıurfa’dan geldi. DHA’nın haberine göre, Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisi’nde vazife yapan hemşire Mustafa Arslan, hasta bir çocuğa serum takmak için damar yolu açtı.

Bu sırada çocuğun ağlaması üzerine Arslan ile hasta yakınları içinde tartışma çıktı.

Akına uğrayan hemşire, kendisini tehdit de ettiğini öne sürdüğü hasta yakınından şikayetçi olmak için polis merkezine gitti.

Mustafa Arslan, şikayetinin akabinde hastaneye dönerken, kendisini takip eden hasta yakınları tarafınca arabası durduruldu. Araçtan indirilen hemşire, burada da dört kişilik küme tarafınca darp edildi.

Sulh Ceza Hakimliğine çıkarılan şüphelilerden İbrahim Halil Yüksekyayla, Mehmet Çiftçi ve Ali Tüver, ‘kasten yaralama’, ‘yağma’ ve ‘mala ziyan verme’ hatalarından tutuklandı. A. G. ise isimli denetim koşuluyla hür bırakıldı.

Taarruzlara yansılar

İstanbul’daki atak hastane önünde protesto edilirken, Türk Tabipleri Birliği, “artık yeter” diyerek, tesirli ve caydırıcı yeni bir Sıhhatte Şiddet Yasası çıkarılması taleplerini bir dahaledi.

Twitter’da da “Sağlıkta Şiddete Hayır” etiketiyle hücuma reaksiyon gösterildi.

Sağlık-Sen Genel Lideri Semih Durmuş, İstanbul’daki atak için “Bu vandallık cezasız kalmamalı” dedi.

Şanlıurfa’daki hücum konusunda Twitter’dan paylaşım yapan Şanlıurfa Vilayet Sıhhat Müdürü Mustafa Gülüm, “Failler cezaevinde, hakettikleri yerde” dedi.