Göçmen sığınmacılar, Milano: Sırf kendilerine uluslararası korumaya hak kazandıran prosedüre erişmek için günlerce ve aylarca kuyrukta beklediler

Namik

Üye
Bu rapor, Duccio Facchini tarafından yönetilen, dayanışma ve dönüştürücü ekonomi konularını ele alan bağımsız bilgilerin yer aldığı aylık ve çevrimiçi Altreconomia dergisinden alınmıştır.

———–

Milano – Milano’da via Cagni 15’teki göçmen bürosunun önündeki manzara her hafta aynı. Ve risk, buna alışabilmenizdir. Yüzlerce (müstakbel) sığınmacı Cuma ve Pazar günleri arasında ortaya çıkıyor. Uyruğa göre bir sıra oluşturuyorlar ve Pazartesi sabahına kadar polis tarafından kordon altına alınan bir kaldırımda duruyorlar. Umutlarının tümü, bir metreye iki metrelik küçük, karanlık bir kapının arkasında toplanmıştır: oradan Annarumma kışlasına girilir.

Randevu için haftada 120 kişi ve sadece Pazartesi günleri. Geçen Aralık ayından bu yana, uluslararası korumaya başvurma prosedürleri değişti. Pazartesi günleri olmak üzere haftada yalnızca 120 kişinin girmesine izin verilir. Başarılı olanlar, daha sonra dosyalanacak ve yönetilecek olan başvuru için bir ön randevu alırlar. Ancak, bu aylar alabilir: sürekli kovulma korkusu olmadan bir hayata başlayabilmek için çok fazla kişi. İnsanlar Bangladeş’ten, Mısır’dan, Güney Amerika ülkelerinden, hatta Gürcistan’dan geliyor. Sıfırdan elli yaşına kadar çok çeşitli yaşlara sahipler. Genellikle Balkan rotasında binlerce kilometre sonra, kendilerini koruyan bir devlette onurlu bir yaşam hakkını savunmak için kalan birkaç gücü kaybetmeye istekli olduklarını Cagni üzerinden bulurlar.

Battaniye ve yiyecekle birkaç gün kamp yapın. Çeşitli retlerden dönen, çoğu artık donatılmıştır. Battaniyeleri, üzerine oturacakları düzleştirilmiş kutuları, birkaç günlük yiyecekleri olan çuvalları veya sırt çantaları, soğuğa göğüs germek için üstlerine kat kat giyecekleri var. 24 saate kadar açık bir parkta her sıcaklıkta mesailerini kaçırmamak için beklerler. Yine de var olmayan bir vardiya. “Ben doğru bir insanım. Perulu bir sığınmacı olan José, geliş sırasına göre bir insan listesi oluşturduk ama kimse ilgilenmiyor” diye açıklıyor. Aylardır Milano’dadır, küçük bir iş bulmuştur ve gelemeyince patronunu onun için sıraya girmesi için gönderir. “Buraya beşinci kez geliyorum ve içeri giremiyorum. Bize saygı duymuyorlar, küçük düşürüyor” diyerek bir günün soğuğundan korunmak için giydiği dört ceketi arka arkaya göstermeye devam ediyor. Şubat gecesi. Yedi ay önce Kahire’den ayrılan Khasib, “Şimdi Mısır’dan nefret ediyorum” diyor. “Ülkemden nefret ediyorum çünkü Mısırlıysan buraya girmezsin. Bu doğru değil”. Geçen Pazar günü, 300 vatandaştan sadece 25’i Cagni aracılığıyla girmeyi başarmıştı. Aslında, Mısır vatandaşları iltica prosedürüne erişimi en sık reddedilenlerdir.

“Mayıs ayından beri randevu almaya çalışıyorum.” “Artık ne yapacağımı bilmiyorum. Ben dürüst bir insanım, düzenli çalışmak için belgelere ihtiyacım var”, diye açıklıyor Gürcü uyruklu Ana, geçen Mayıs ayından beri burada, Milano’daki göçmen bürosunda randevu almaya çalışıyor. “Koruma talebi olmadan hiçbir şey yapamam”. Via Cagni’de bir yıldır böyleydi ve düzen güçleri ile sıradaki insanlar arasındaki saldırılar ve çatışmalarla her Pazar iklim daha da kötüleşmeye devam ediyor. Bir gönüllü, “İsyanlar, insanların saatlerce herhangi bir belirti olmaksızın dışarıda bırakılması nedeniyle ortaya çıkıyor” diyor. Karşılıklı yardım Milan – birçoğu İtalyanca bile bilmiyor. Genellikle bir yerden başka bir yere açıklama yapılmadan taşınırlar ve ne olduğunu anlamazlar. Günlerce sırada kalmalarına rağmen dışarıda kalıyorlar ve bu da gerginlik ve kaos yaratıyor” dedi.

“Efsanevi” Model C3. Polis merkezine girmeyi başaran birkaç kişi, uluslararası koruma başvurularını resmileştirmeyi bekleyen sıcak bir çadırda. Tanımlama için mevcut arabulucu ve tercümanların takvimi dikkate alınarak genellikle aynı hafta içinde randevu verilir. Belirlenen tarihte, “Model C3″ü tamamlamak için ikinci bir randevunun belirlendiği, sınır dışı edilememe dışında herhangi bir özel hak tanımayan bir kişisel veri sayfası düzenlenir. C3, uluslararası koruma başvurusunu resmileştiren tek formdur. Prosedürü tamamladıktan sonra süreç, bir tür koruma tanınana veya başvuru reddedilene kadar yenilenmesi gereken altı aylık geçici bir izin, fotoğraflı bir fiş verilmesini içerir. Bu makbuz ayrıca Ulusal Sağlık Sistemine kaydolmanıza ve iki ay sonra bölgede yasal olarak çalışmanıza izin verir.

Polis merkezine giremeyen yüzlerce kişiyle karşılaşan polis,Naga derneği uluslararası korumaya başvurma haklarının reddedilmesini engellemeye çalışır. Bir gönüllü, “Mevcut mevzuatta öngörülen sürelere uyulmasını sağlamak için Mahkemeye birkaç kez itirazda bulunuyoruz, yani sığınma isteğinin açıklanmasından sonraki üç gün, bu süre istisnai durumlarda on gün daha uzatılabilir”, diye açıklıyor bir gönüllü. . “On üçüncü güne kadar, başvuran, başvurusunu tamamlamak için bir randevu almaya hak kazanır, ancak son tarihlere neredeyse hiç uyulmaz”.

* Niccolò Palla ve Sara Tirrito – Altreconomia