Göçmenler ve mülteciler, UNHCR ve Intersos tarafından tasarlanan ve koordine edilen çeşitli destek ve entegrasyon projeleri

Namik

Üye
ROMA – Çatışma bölgelerinden kaçmak zorunda kalan mülteciler için dil ve dijital eğitim kursları ile şiddet ve sömürüden kurtulan kadınlara yönelik üreme ve cinsel sağlık kursları bulunmaktadır. Topluluk tiyatrosu ve bütünsel ve sürdürülebilir yaratıcılık atölyeleri, Afgan mültecilere yönelik çalışmalara erişim için destek masaları, kültürlerarası diyalog atölyeleri. Ve yine psikososyal destek grupları, yemek pişirme atölyeleri ve yerel bölgeyi keşfetmeye yönelik sanatsal ve kültürel geziler.

Derneklerin çeşitli projeleri. Bu ve çok daha fazlası, bu yıl desteklenen derneklerin geliştirdiği projeler olacak. KatılımKapasite Geliştirme Destek Programı BMMYK Ve INTERSOS İtalya'daki mülteci dernekleri için şu anda yedinci baskısında.

Diaspora Öğrencileri Derneği Afrikalı. ASDA projesinin başlığı “Bir bütünleştirme çalışması olarak sanat” diyerek, kolektif işleme ve paylaşım yoluyla mültecilerin ve sığınmacıların Napoli şehrinin ve Campania bölgesinin güzellikleri ve sanatsal hazineleri hakkında farkındalık kazanmasını hedefliyor. Ön görüşmelerle yolculuğa katılan mülteci ve sığınmacılar, bölgede sanatsal yürüyüşler ve geziler şeklinde sanatsal ve kültürel bir yolculuğa birlikte çıkacak. Görülenler hakkında izlenim ve önerilerin toplanmasına adanan sonraki toplantılar, projenin öyküsüne adanmış bir broşürün oluşturulmasının temelini oluşturacaktır. Son bir etkinlikle aktiviteler kapatılacak.

Afgan mülteciler. AWA projesine katılan, Afganistan'dan gelen resmi olmayan bir mülteci grubu, Milano'da faaliyet göstererek bölgedeki Afgan toplumuna yönelik sosyo-kültürel destek faaliyetleri yürütmektedir. Katılım Özellikle konut rehberliği ile ilgili olarak bilginin yayılmasına özel olarak odaklanarak faaliyetlerini genişletebilmek amacıyla resmi olarak kayıt olacak ve bir dernek haline gelecektir.

“Akugbe: birlikte yürüyelim”. Bu bir proje – Benin Şehri Kadınları – katılıma adanmış veyetkilendirme Palermo'nun sosyo-kültürel yapısı içinde kendilerini ifade etmek ve becerilerini geliştirmek için sıklıkla alan ve fırsat bulamayan ve sosyal, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişimde zorluk yaşayan kadın mülteci ve sığınmacılardan oluşuyor. Faaliyetler arasında, derneğin hizmetlerine yönelik dinleme ve yönlendirme masasının güçlendirilmesi, üreme ve cinsel sağlık, aile ilişkileri, çocukların bakımı ve kabulü konularında çalıştaylar ve dernek üyelerinin katılımıyla ürünlerin bilgilendirilmesi ve tüketilmesine yönelik bir yemek laboratuvarı yer alıyor. profesyonel bir şef ve beslenme uzmanı.

Okul sistemine dahil olma. Afgan erkek ve kadınlarının İtalyan eğitim sistemine dahil edilmesine odaklanan ve çoğunlukla dilsel ve kültürel engeller nedeniyle baltalanan proje – NAWROZ – “Toplumun büyümesi için sanat ve eğitim” eşitlik ve kadınların yeteneklerinin arttırılması konusuna özellikle dikkat ederek, çalışma kurslarına erişimi teşvik etmek ve Roma toplumundan öğrencilerin sosyo-eğitimsel entegrasyonunu kolaylaştırmak istiyor. Bu hedeflere birden fazla etkinliğin düzenlenmesiyle ulaşılacaktır: kimlik temasını araştırmak ve sanatsal bağlantılar oluşturmak için bir topluluk tiyatrosu atölyesi; eğitim desteği ve bireyselleştirilmiş refakat; Afgan kadınların eğitime erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla kabul yollarının oluşturulması. Derneğin ve uygulanan projenin tanıtılacağı son etkinlikle etkinlikler Ağustos ayında tamamlanacak.

“İyileştirme sanatı”. Mültecilerin ve göçmenlerin sosyal katılımının aynı zamanda topluluklarda ruh sağlığına ve sürdürülebilir refaha da dikkat edilmesini gerektirdiğinin farkındalığından hareket ediyor ve proje aracılığıyla somut bir şekilde yanıt vermek istiyor. Sensi Bütünsel Yaratıcı Ajans – Roma'daki kadın ve erkek mültecilerin adaptasyonu, kişisel gelişimi ve destek ihtiyaçları. Sürdürülebilir bütünsel bir yaratıcılık laboratuvarı, sosyo-psikolojik destek grubu, Başkent'in sanatsal güzellikleri arasında bir dizi rehberli tur ve iki kültürlerarası diyalog atölyesi projenin aşamalarını belirleyecek. Tüm etkinlikler belgelenecek ve bir yönetmenle yapılan işbirliği sayesinde final etkinliği sırasında bir video belgesel hazırlanıp sunulacak.

Mülteci insanların sosyo-kültürel entegrasyonunu ve güçlendirilmesini teşvik etme arzusundan doğan proje – SSAW – “Dilbilimsel ve dijital eğitim kursları”, çoğunlukla iş piyasasına erişimi ve menşe bölgedeki sosyal uyumu sınırlayan dilsel engelleri ve dijital beceri eksikliğini ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Proje faaliyetleri arasında İngilizce ve İtalyanca dil kursları ve dijital eğitim kurslarının düzenlenmesi yer almaktadır. Kursun sonunda Milano'da katılımcılar ve yerel dernekler arasında bir ağ kurma etkinliği düzenlenecek.