Hindistan'da binlerce insan bir algoritma tarafından “öldürüldü”: Emekli maaşı almak için hayatta olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor

Namik

Üye
ÇANDİGARH (AsyaHaberler/Ajanslar) – Hindistan'ın kuzeyindeki Haryana eyaleti hükümeti tarafından, insanların sosyal yardım hizmetlerine ve emekli maaşlarına erişip erişemeyeceğini kontrol etmek için geliştirilen bir algoritma, bu eyalette yaşayanların çoğunu “öldürdü”. Sen onu öğren Asyahaberleri ve bazıları tarafından İnsan hakları için mücadele eden insani yardım kuruluşları. Aslında işletim sistemi tarafından yanlışlıkla ölü ilan edilen ve hala hayatta olduklarını kanıtlamak için ellerinden geleni yapan binlerce sakin var. Çünkü emekli maaşı almıyorlar ve herhangi bir temel hizmet alamıyorlar.

Protestonun ön sırasında 102 yaşında bir genç var. Algoritmanın “kurbanları” arasında, belediye yetkililerine hayatta olduğunu kanıtlamak için sahte bir düğün töreni düzenleyen 102 yaşındaki Dhuli Chand da yer alıyor. Aslında, geçit töreni sırasında, elinde yerel lehçede “thara foofa zinda hai” veya “Ben hala hayattayım” yazan bir tabela taşıyan bir arabanın üzerinde oturuyordu. Yaşlı adam, hükümet kayıtlarında “ölü” olarak ilan edildiği için altı ay önce yaklaşık 2.750 rupi (30 avronun biraz üzerinde) tutarındaki aylık emekli maaşını aniden almayı bıraktıktan sonra bu ayrıntılı gösteriyi düzenlemek zorunda kaldı.

300 bin kişi katıldı. Kendisi ve yaklaşık 300.000 eyalet sakini için bürokratik engel, Haryana'nın devletin sosyal yardım taleplerinin uygunluğunu belirleyen bir veri tabanı olan Aile Kimliği Veri Havuzu'nu kullanmaya başlamasından sonra meydana geldi. Yeğen Naresh, “Beş kez Chand dahil olmak üzere en az 10 kez bölge ofislerine gittik” dedi. “Devlet dairelerinde bu anormalliği düzeltmek için yapılan birkaç girişimden sonra ve resmi bir şikayette bulunduktan sonra bile hiçbir şey olmadı.” Bölge hükümeti tarafından resmi olarak tanınmayan verilere göre, algoritmanın 2020'de uygulamaya konmasından bu yana yaklaşık 277.115 yaşlı vatandaş ve 52.479 dul kadının öldüğü açıklandı ve emekli maaşlarını veya ödeneklerini kaybettiler.

Ama “Sistem çalışıyor” diye ısrar edenler de var.. Devlet yetkilileri, programın sosyal yardım taleplerini işleme koymada etkili bir araç olmaya devam ettiği konusunda ısrar ediyor: Dışişleri Bakanı Sofia Dahiya, “Bu sistem, hizmetlerin yararlanıcılara sunulmasını kolaylaştırıyor ve iyileştiriyor, yapay zeka ve makine öğrenimi kullanımı yoluyla kayıpları önlüyor” dedi. Vatandaş Kaynakları Bilgi Departmanı.

102 yaşındaki gencin düğün alayının etkileri. Chand'ın 'düğün alayı' manşetlere çıktıktan sonra binlerce kişi Haryana'nın sosyal yardım departmanının bölge ofislerine akın etti. Buna yanıt olarak hükümet Haryana'da şikayet ofisleri açtı. Haryana Başbakanı Manohar Lal Khattar, emekli maaşlarının yanlışlıkla askıya alındığı 63.000 hak sahibinden 44.000'inin daha sonra iade edildiğini ekledi. Khattar, hükümetin o zamandan bu yana hatalı belgelerin çoğunu düzelttiğini söyledi. Ancak yerel gazetecilik araştırmalarından elde edilen raporlara göre hâlâ hizmet ve emekli maaşı olmayan binlerce vatandaş var.