İngiltere Başbakanı Johnson: Rusya Kiev’e ‘yıldırım harbi’ planlıyor

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, istihbarat ayrıntılarının Rusya’nın Ukrayna’nın başşehri Kiev’e yönelik bir “yıldırım harbi” planladığını gösterdiğini söylemiş oldu. Johnson, “Ukrayna Rusya için yeni bir Çeçenistan olabilir” dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bir sıhhat tesisini ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki elçilik işçisinin çekilmesiyle ilgili olarak, “ihtiyaten kimi değişiklikler gerçekleştirdiklerini” söylemiş oldu. Ukrayna sınırında 60 Rus muharebe kümesinin bulunduğunun epeyce açık olduğunu kaydeden Johnson, “Kiev’i düşürecek bir yıldırım harbi planı her insanın gorebileceği bir plan” dedi.

“Ukrayna’ya gittim, o ülkenin insanlarını biraz tanıyorum ve savaşacaklarını düşünüyorum”

Johnson, muhtemel bir müdahaleye ait ikazlarda bulundu:

“Ruslar açısından Ukrayna’yı işgal etmenin acılı, şiddetli ve kanlı bir iş olacağı bildirisini da iletmemiz gerekiyor. Bence Rusya’daki insanların bunun yeni bir Çeçenistan olabileceğini anlaması epeyce değerli. Birkaç defa Ukrayna’ya gittim, o ülkenin insanlarını biraz tanıyorum ve savaşacaklarını düşünüyorum.”

Elde edilen istihbaratların “gayet iç karartıcı” olduğunu kaydeden Johnson, fakat bir savaşın hala önlenebilir olduğunu söylemiş oldu. Johnson, her türlü ihtimale rağmen Ukrayna’ya savunma silahı yardımları yaptıklarını ve bir yaptırım paketi hazırladıklarını vurgulayarak, “Ama bununla birlikte Ukrayna’ya yönelik rastgele bir işgalin, rastgele bir boyuttaki rastgele bir akının masrafsız olmayacağını Rusya’ya da anlatmalıyız. Can kayıpları olacaktır.” sözlerini kullandı.

İngiltere’den Kiev büyükelçiliğindeki çalışana Ukrayna’dan ayrılma talimatı

İngiltere, Rusya’nın Ukrayna’ya mümkün bir müdahalesine karşı Kiev büyükelçiliğindeki çalışanını çekmeye başlamıştı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ayrıyeten İngiliz vatandaşlarına da Donetsk, Luhansk ve Kırım’a seyahatleri etmemeleri, Ukrayna’nın geri kalanında ise mecburî olmadıkça bulunmamaları tavsiye edilmişti.

Karar, ABD’nin Kiev büyükelçiliğindeki çalışanının ailelerine Ukrayna’dan ayrılması talimatı vermesinin akabinde gelmişti. İngiltere Dışişleri Bakanlığından hafta sonu yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’da Rus yanlısı bir idaresi iktidara getirme planı yaptığını gösteren istihbaratı elde ettiklerini duyurmuştu. (AA)