İngiltere’de diş doktoru randevusu yetersizliği: ’11 dişimi kendi ellerimle çektim’

sagliksal

Aktif Üye
İngiltere’de pandemi niçiniyle diş tabibi randevularında büyük bir yığılma yaşanıyor. Diş doktorları ise para kazanmak için Ulusal Sıhhat Sistemi’nden gelen randevular yerine özel randevulara öncelik vermek zorunda kaldıklarını söylüyor. Pekala İngiltere’deki bu kriz ne boyutta?

BBC

‘Denemediğim yer kalmadı’

Mike Liggins/BBC Bury St Edmunds kasabasında yaşayan Danielle Watts, yaşadığı yerde sıhhat hizmeti için kayıt yaptıramadığını söylüyor

İngiltere’nin doğusundaki 40 bin nüfuslu Bury St Edmunds kasabasında yaşayan Danielle Watts, dişleriyle kendi başına ilgilenmek zorunda kaldığını ve 11 dişini çektiğini söylüyor:

“Yardım alabileceğim hiç bir yer yoktu. Kayıtlı olduğum dişçi altı yıl evvel kapandı ve çocuklarımla bir arada kayıt yaptırabileceğimiz öbür bir yer bulamadık.

“Kaydımı öteki bir yere nakletmediler. Başlangıçta epey bir şikayetim yoktu lakin son 2,5 yılda diş etlerim çekildi ve kemik kaybı niçiniyle dişlerim sallanmaya başladı.

“Birkaç kez ambulansı aradım, durumun acil olmadığını, yüzümün şişmediğini, bu yüzden ağrı kesicilerle yönetim etmem gerektiğini söylemiş olduler.

“Başvurabileceğim hiç bir yer kalmamıştı. Kaydolmaya çalıştığım dişçiler, Ulusal Sıhhat Sistemi üzerinden randevu almadıklarını, para ödersem hizmet alabileceğimi söylemiş olduler. Lakin o kadar parayı nereden bulabileceğimi bilmiyorum.

“Başvurmadığım diş kliniği kalmadı.”

MIKE LIGGINS/BBC Watts daima ağrılarla yaşadığını, dış görünüşünün ve konuşmasının etkilendiğini söylüyor

Bunun kararında ise devayı kendi diş doktoru olmakta bulmuş:

“Çekilecek noktaya geldikten daha sonra dişlerimi çekmek beni rahatlatıyor.

“Dişlerim hiç bir takviye almadan ağzımda sallanır hale gelince onları sıradan bir atakla bile çekebiliyorum.

“Bir şeyler yemek acı veriyor. Sandviç yiyemiyorum mesela. Yemeğimi kesimlere ayırmam gerekiyor.

“Geldiğim nokta niçiniyle gülümsemeyi bıraktım, özgüvenimi yitirdim ve her gün ağrı kesici almak zorunda kalıyorum.

“Nasıl konuştuğum konusunda da paranoyaklaşıyorum zira sözlerin ağzımdan düzgün bir biçimde çıkmadığını biliyorum.”

BBC

‘Rutin denetim randevularını kabul edemiyoruz’

Martin Giles/BBC Dr. Meetal Patel, diş tabiplerinin Ulusal Sıhhat Sistemi için çalışarak geçimesinin zorlaştığını söylüyor

Watts’ın bahsetmiş olduğu, diş doktorlarının Ulusal Sıhhat Sistemi’ne çalışmayı bırakması, diş tabibi Dr. Meetal Patel’i de endişelendiriyor.

Norfolk bölgesinde bir kliniği olan Patel “böyle çalışmak hayli lakin fazlaca zor” diyor ve ekliyor:

“Her geçen gün daha fazla diş tabibi özel çalışmaya başlıyor. Yanınızda çalışanların maaşlarını yatırabilmek ve ekipman maliyetlerini karşılayabilmek için öbür bir bahtınız yok.

“Daha fazla özel iş yapmaktan diğer dermanımız yok.

“Şu anda bir kliniğin yalnızca Ulusal Sıhhat Sistemi üzerinden gelen hastaları kabul ederek ayakta kalmasının bir yolunu bakılırsamiyorum.

“Çoğu klinik ya kısmen ya da büsbütün özel hasta kabul etmeye yöneliyor.”

Patel, pandemi niçiniyle biriken acil hadiselerle ilgilenmek zorunda oldukları için rutin denetim randevuları alamadıklarını anlatıyor:

“Hastalar bu duruma öfkeli. Biz de onlara acil bir durum olduğunda bizimle irtibata geçmelerini söylüyoruz.

“Randevu ayarlamaya gereksinim var ise ayarlıyoruz.

“Virüs niçiniyle eskisi kadar hasta kabul edemememiz de sorun oluşturuyor. Hastalarla elimizden gelen en uygun biçimde ilgilenmeye çalışıyoruz.

“Covid’dilk evvel de sorun ziyadesiyle büyüktü ama pandemi durumu uygunca kötüleştirdi. Üstelik durum kötüleşmeye devam ediyor.

“Tüm randevularım acil randevular. Sanırım tüm dalda yeni olağan bu olacak.”

BBC

‘İnsanlar öfkeli’

Martin Giles/BBC Tracey Bambridge, biriken hasta randevularının ne vakit hafifçeleyebileceğini kimsenin bilmediğini söylüyor

Tıpkı klinikte hemşire ve resepsiyon nazaranvlisi olarak çalışan Tracey Bambridge, “5 bin hastamız var ve iki yıldır dişlerini denetim ettirmediklerini söyleyerek kliniğimize geliyorlar” diyor ve ekliyor:

“Ama denetim randevuları alamıyoruz zira dişi kırılan bireyler üzere acil hadiselere yetişmeye çalışıyoruz.

“Ulusal Sıhhat Sistemi üzerinden randevu alacak vaktimiz yok. Ne orta onlarla ilgilenebiliriz ki?

“İnsanlar epeyce öfkeli, niye Ulusal Sıhhat Sistemi’nden hasta kabul etmediğimizi sorguluyorlar. Kabul etmeyi biz de istiyoruz lakin bakılırsabileceğimiz hasta sayısı kısıtlı.

“bu biçimde devam ettikçe dişlerini denetim ettirememiş hasta sayısı da artacak.”

BBC

‘Diş ağrısına dayanmak mümkün değil’

Emma Baugh/BBC Diş doktoru Dipali Chokshi, Ulusal Sıhhat Sistemi üzerinden gelen acil hadiselerin 2-3 ay beklemek zorunda kaldığını söylüyor

Cambridgeshire’dan diş tabibi Dr. Dipali Chokshi de “Ulusal Sıhhat Sistemi üzerinden bize gelmek isteyenler, pandemi öncesinde yaklaşık bir yıl sıra bekliyordu. Şu an bizim klinikte bu 2-3 yıla çıktı, 4 yıl daha sonraya randevu veren yerler biliyorum” diyor ve ekliyor:

“Bu, rutin denetimlerdeki durum. Acil olaylarda ise 2-3 ay beklemek gerekiyor. Diş ağrısı çekiyorsanız, dayanmanız mümkün değil.”

BBC, sıhhat sistemindeki bu durumla ilgili Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın görüşlerini sordu, lakin haber yayınlanana kadar bir karşılık alamadı.

Ulusal Sıhhat Sistemi daha evvel BBC’ye yaptığı bir açıklamada “Acil diş randevuları, almak isteyen herkese açıktır” demişti.

• Bu habere Laurence Cawley de katkıda bulunmuştur.