İsveçli bir genç, Japan Airlines'ın 516 sefer sayılı uçağındaydı. İşte onun hikayesi.

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Stockholm'den bir lise öğrencisi olan 17 yaşındaki Anton Deibe, babasının 50. doğum gününü kutlamak için ailesiyle birlikte Japonya'ya gidiyordu. Onlar, Salı günü Sahil Güvenlik uçağıyla çarpışan Japan Airlines Flight 516'daki yolcular arasındaydı.

Anton'un uçağının tüm yolcuları ve mürettebatı canlı kurtuldu.

Uçağın koltuk haritası Japonca olduğundan ne Anton ne de ailesi anlamadı, birlikte koltuk rezervasyonu yapamadılar. Anton, 15 yaşındaki kız kardeşi Ella ile uçağın birkaç sıra arkasında oturuyordu. Ella pencere kenarında oturuyordu. Babası Jonas Deibe yaklaşık yedi sıra önlerinde oturuyordu ve annesi Kristin Deibe de iki sıra önlerinde oturuyordu.

Japonya'nın Niseko kentinde bir hafta kayak yaptıktan sonra, Salı akşamı uçakları alev aldığında yola çıktıkları Tokyo'da bir hafta gezi yaptılar.

Anton, çarşamba günü Tokyo'daki bir otelden yaptığı açıklamada, “Neredeyse oraya gelene kadar uçuş keyifli geçti” dedi. “Biz en arkada, sol tarafta oturuyorduk. Ella pencereden dışarı baktı. Eğlence ekranına baktığımda varışa hâlâ üç dakika kaldığını gördüm. Daha sonra ceketimi sırt çantama koymak için eğildim.

“Eğildiğimde yüzümün sol tarafının aşırı derecede ısındığını hissettim. Sola baktım ve soldaki tüm pencerelerin dışında ateş ve duman gördüm.

“Sonra uçak şiddetli türbülans varmış gibi sallanmaya başladı. Aynı zamanda içerisi çok ısındı ve tüm ışıklar söndü. Zifiri karanlıktı. Acil durum ışıkları bile yanmıyordu. Yalnızca ateşin ışığı.”

Uçağa kuş çarpmış olabileceğini düşündüğünü ancak ne olduğunu bilmediğini söyledi. Tekerleklerin pistte zıpladığını hissettiğini söyledi. Uçağın hızla durduğunu söyledi.

“Herkes Japonca çığlık atmaya başladı. Hiçbir şey anlamadım” dedi. Yine de “düşündüğümden çok daha az heyecan vardı. Yolcular sessizdi. Elbette herkes endişeli ve korkmuştu.”

Anton, daha sonra diğer uçakla çarpışmanın tam oturduğu yerde, kanadın arkasındaki motordan meydana geldiğini öğrendiğini söyledi.

Anton, “Başka bir uçağa düştüğümüze dair hiçbir fikrim yoktu” dedi.

Yolcuların dışarıda duman görebildiğini ancak daha sonra dumanın kabine girmeye başladığını söyledi. Yanık kokuyordu ve kimyasallara benziyordu.”

Kapşonlusunu burnunu ve ağzını korumak için kullandığını söyledi.

“Boğazıma iğne batıyormuş gibi hissettim” dedi.

Bu noktada Jonas Deibe çocuklarının yanındaki boş koltuğa geçmişti. Anton, uçuş görevlilerinin el fenerleriyle kabinde dolaştığını söyledi.

Anton, “Nefes almak giderek zorlaştı” dedi. “Korkunçtu. Ne olacağını bilmiyorduk. Sadece birinin acil durum kapılarını açmasını ve dışarı atlayabilmemizi umuyorduk.”

Anton, dakikalar sonra acil çıkış kapılarının açıldığını söyledi.

“Japonca bağırdılar. Hepimiz eğilmiştik. Sanırım insanlar sürünüyordu. Bence yapmamız gereken şey bu. İnsanlar arkamdan sürünüyordu. Önümde hiçbir şey göremiyordum. Her şey çok hızlı oldu. Babam önümde çömeldi. Ben de aynısını yaptım. Kız kardeşim de hemen arkamdaydı.” Anneleri de onları takip etti.

Acil durum kaydırağından uçaktan çıkmak başlı başına bir zorluktu.

Yolculuktan önce elinden ameliyat olan ve sağ elinde alçı bulunan Anton, “Uzun bir düşüştü” dedi.

Aile yere indiğinde mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde uçaktan dışarı koştu ve uzun çimenlik bir alana ulaştı.

“Yürümeye devam ettik. Motorun hâlâ çalıştığını ve uçağın her tarafına ateş, büyük alevler saçtığını duyduk. Mümkün olduğu kadar uzaklaşmak istiyorduk.”

Anton sadece giydiği kıyafetle kurtuldu. Ancak aile güvende ve Japonya gezilerine devam ediyor.

Anton, “Korkunç bir deneyimdi” dedi. “Sanki bir filmdeymişsin gibi gerçekçi değildi.”