Kadın cinayetlerinin yetim çocukları: Yanında kim var? Yayınlanmamış veriler: Vakaların %36'sında annenin öldürülmesi sırasında oradaydılar

Namik

Üye
ROMA – İtalya'da kadın cinayeti kurbanlarının yetimlerinin sayısına ilişkin resmi bir tahmin yok. Çocuklarlabağlamında Eğitim yoksulluğuyla mücadele fonu küçük O başladı “Candan“, onların lehine ve koruyucu ailelerin desteklenmesine yönelik ilk sistem girişimi. Jargonda “” şeklinde tanımlanıyorlar.özel yetimler”Çünkü ebeveynlerden birinin kaybı eşten kaynaklandı. Ancak iki kat yetim kalıyorlar, çünkü annenin baba tarafından kaybedilmesi aynı zamanda diğer ebeveynin artık oğluyla veya kızıyla temasının olmadığı ve ikincisinin yetişkin olup olanların farkında olduğu ve neredeyse her zaman artık olmadığı anlamına geliyor. onları görmek istiyorum.

Finanse edilen 4 proje. Finanse edilen dört projede 157 yetim bakıma alınıyor Çocuklarla. Bu rakam değişiklik göstermektedir çünkü İtalya genelinde 260 kişi daha halihazırda yönetim ortaklıklarına bağlanmıştır ve yakında aileleriyle birlikte destek ve refakat sürecine de başlayacaklardır.

1) – Kadın Cinayetlerinin Yetimi Görünmez Mağdur projesi Kuzeydoğu’yu takip ediyor

2) – SOS – Özel Yetimlere Destek projesi Kuzey Batı'da faaliyet gösteriyor

3) – Airone projesi Orta İtalya'da aktif

4) – Güney'de RESPIRO – Özel yetimlerle Katılım ve Dayanıklılık Yolları için Destek Ağı.

En fazla yetim sayısı Güney'de. Refakatli yetimlerin en yüksek yüzdesi Güney'i ilgilendiriyor; şu anda (Ekim 2023) Respiro projesi sayesinde bakılan 100 yetim var. Ancak rakam güçlü bir şekilde artıyor. Yararlanıcıların yüzde 74'ünün projeye giriş yaşı 7-17 yaş arasında, yüzde 17'sinin yaşı 18-21 yaş arasında ve geri kalan yüzde 8'inin yaşı 6 yaşın altındadır. Bunların %56'sı erkek ve %43'ü kadındır (%1 belirtilmemiştir). Bakımı yapılan yararlanıcıların %95'i İtalyan vatandaşlığına sahiptir, yalnızca %5'i diğer AB veya AB dışı ülkelerin vatandaşlığına sahiptir. Vakaların yüzde 36'sında olay sırasında çocuklar da oradaydı.

Çocukluk travmatik kederi. Bu unsurun, hayatınızın büyük bölümünde sizi daha da ağır etkileyecek sonuçları vardır. Bu tür trajik olayların ardından yetim kalan küçük çocuklar, yıkıcı bir psikolojik etkiye maruz kalıyor ve bu durum onların duygusal ve ilişkisel alanlarını kaçınılmaz olarak olumsuz etkiliyor. Psikolojik sonuçlar gerçek bir çocukluk çağı travmatik yas sendromu yaratır. Acı çekmekten ve travmaya verdiği tepkiden bunalan çocuk, yas tutmayı başaramaz hale gelir ve kendini kronik bir acının içinde sıkışıp kalmış bulur.

Zihinsel engelliler. Yetimlerin %13'ünde (travma öncesi) engellilik türleri bulunmaktadır; en yaygın olanları zihinsel ve ilişkisel engellerdir ve %8'inin de Özel Eğitim İhtiyaçları (SEN), belirli gelişimsel bozukluklar veya zihinsel bozuklukları vardır.

Koruyucu ailelerde. Bugün %42'si koruyucu ailede, %10'u toplulukta ve %10'u birlikte yaşayan bir çiftle birlikte yaşıyor. Sadece %5'i evlat edinilmek üzere verildi ve evlat edinen bir aileyle birlikte yaşadı. Yararlanıcıların ailelerinin %83'ü, çocuklara bakım sağlayan aile üyeleriyle yapılan görüşmelerde ortaya çıktığı gibi, genellikle etraflarında çocuklarla destek olacak profesyoneller ve uzmanlar bulundurma ihtiyacı nedeniyle ay sonuna büyük zorluklarla ulaşıyor. küçüklerin sözde BAKICI. Bununla birlikte, çoğu durumda ailenin yaşadığı alanlar sakinlerin ihtiyaçlarını karşılamaya yeterli görünmektedir. Aile birimleri, çocuklar dahil ortalama 3 ila 5 üyeden oluşur.

Fırsatlardaki eşitsizlikler. Yetimlerin ve koruyucu ailelerin sosyo-ekonomik durumları, bu kadar ağır bir travma yaşayan çocuk ve gençlerin büyümesinde belirleyici olan bir diğer unsurdur. Yüzde 52'si gelir desteği tedbirleri alıyor: Yüzde 6 vatandaşlık geliri, yüzde 45 diğer tedbirler. Onları koruyacak araçlara erişememek veya diğer çocuklarla aynı fırsatlara sahip olamamak, onların gelecekleri için katlanmak zorunda kaldıkları ayrımcılığı daha da ağırlaştırıyor. Yüzde 15'i yıllık gelirinin 12 bin avronun altında olduğunu beyan ederken, yüzde 8'i daha yüksek, yüzde 77'sinin ise bilgisi bilinmiyor.

Hala batık bir gerçeklik. Kadın cinayetlerinin sözde yetimleri gerçeği, hâlâ sular altında olduğu kadar karmaşıktır. Böylece yakınlık eylemi Çocuklarla teşvik, aynı zamanda fenomenin gerçek bir bilişsel araştırmasını temsil eder. Bu olguyu daha iyi anlayabilmek için, kadın cinayeti nedeniyle yetim kalan erkek çocukların olay öncesindeki yaşamlarını karakterize eden faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir.

Sosyal Hizmetlerin radarının dışında. Ailelerin çoğu, yani %65'i, bazı kırılganlık unsurlarının varlığına rağmen, olaydan önce sosyal hizmetlerin bakımında değildi. Menşe aile biriminin kırılganlık unsurları sergilemediği 25 vaka, yani yararlanıcıların %35'i hariç, diğer tüm vakalarda, aile dinamiklerinin yönetimini daha da karmaşık hale getiren kırılganlık unsurları bulunmuştur. Bunlar arasında en yaygın olanı, madde veya diğer bağımlılıklara sahip aile üyelerinin varlığı ve aile üyelerinin çoğunlukla cezai nitelikteki adli tedbirlerin varlığıdır.

Psikolojik destekli şiddet. Aile içi suç öncesindeki olası travmaları veya stresli olayları temsil edebilecek diğer unsurlara ilişkin veriler endişe vericidir. Bunlar her şeyden önce tanık olunan şiddeti içerir: fiziksel, psikolojik, cinsel, bu da şiddetin öngörüsü olarak kavranılması gereken çok sayıda faktör ve alarm zilinin bulunduğunu göstermektedir. Özellikle, psikolojik destekli şiddet – yani hafife alınan veya göz ardı edilen, reşit olmayan kişi üzerinde duygusal, bilişsel, fiziksel ve ilişkisel düzeyde etkiler yaratan gerçek bir psikolojik kötü muamele biçimi 70 vakanın 50'sinde rapor edildi.

Gerçeği söylemek mi, söylememek mi? Projelerin ele aldığı kadın cinayeti vakalarında Çocuklarla Çocukların yüzde 36'sı annelerinin öldürüldüğü sırada oradaydı, ayrıca anneleri 2015 ve 2017'de kadın cinayeti mağduru olan üç çocuğa henüz olayla ilgili gerçeğin bilgisi ve bilgisi verilmemişti. 2016 ile 2022 yılları arasında meydana gelen diğer 7 kadın cinayeti vakasında ise çocukların gerçeğin yalnızca kısmen farkında olduğu ve farkında olduğu görülüyor. Pek çok durumda, koruyucu ailelerin olup bitenler hakkındaki gerçeği söylemeyi kabul etmesi projenin desteği sayesinde oldu. Diğer görüşmelerde, başlangıçta aileleri takip eden profesyonellerin tam tersine gerçeği söylememelerini tavsiye ettikleri veya görüşmeler sırasında duyguları yönetemedikleri ortaya çıktı; bu da bu karmaşık ve değerli işin üstesinden gelmek için eğitim ve ciddi denetimin önemini teyit etti. , bugün iş yerindeki ağlar bunu garanti ediyor.

Esnek bir model fikri. İstenilen girişim Çocuklarla özel yetimleri desteklemek için esnek ve kişiselleştirilmiş bir sistemik multidisipliner müdahale modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. 48 ay süren yetkin ve yoğun refakat sırasında hedefler şunlardır: yetimlerin bütünsel bir şekilde anlaşılarak büyümelerini destekleyen sağlam bir duygusal ve ilişkisel ağ oluşturmak (okul, psikolojik destek, spor, kariyer yönelimi vb.); koruyucu bakıcıları dernekler, üçüncü sektör ve her bölgeden ve tüm ulusal bölgeden sivil toplum aktörleriyle birlikte desteklemek için bir ağın güçlendirilmesini teşvik etmek; Aile içi şiddet riskinin erken tespitine yönelik sistemleri etkinleştirin.

Marco Rossi Doria. Eğitim ve sosyal politikalar alanında öğretmen ve uzman olarak görev yapmış olup, 2011 – 28 Nisan 2013 tarihleri arasında Monti Hükümeti'nde Eğitimden Sorumlu Müsteşar olarak görev yapmıştır ve daha sonra 2 Mayıs 2013 – 22 Şubat 2014 tarihleri arasında Letta Hükümeti'nde aynı görevi yeniden teyit etmiştir. Bugünkü başkanı Rossi Doria, “Ne yazık ki kadın cinayetlerinin trajedisi bitmiyor” diye anımsıyor. Çocuklarla – hepimiz bu korkunç durumdan etkileniyoruz. Yüzlerce çocuk ve genç zor, son derece travmatik bir durumda yaşıyor: Anneleri genellikle gözlerinin önünde babaları tarafından öldürülüyor; baba da çoğu zaman olduğu gibi hapishanede ömrünü tamamlayacak ya da intihar edecek.”

“İki kez yetim kaldım”. “Çocuklar iki kez yetim kalıyor” diye ekledi Rossi Doria, anne ve babalarını bir anda kaybediyorlar çünkü cezaevinde kalanlar çocuklarını pek göremiyor. Kadın cinayetinin yetimlerini büyütenler yakın akrabalar: büyükanne ve büyükbabalar, amcalar, Ancak gerçekte ne yazık ki, kamu politikalarının uzun zamandır uygulamayı vaat ettiği sürekli yerel eylemlerden henüz yararlanamıyorlar ve bürokratik desteğin yanı sıra özel dikkat gerektiren böylesine büyük bir dramayla yüzleşmek zorunda kalıyorlar. yasal vb.”

Ve sonra yeniden başlaması gereken bir hayat var. Çalışmalar, çalışma ve kendi içindeki derin yarayı iyileştirme ihtiyacı. Çocuklarla sayesinde Eğitim yoksulluğuyla mücadele fonu İtalya genelinde, annelerinin öldürülmesi sonucu yetim kalan gençleri ve çocukları takip ederek, kamu karar vericilerinin böylesine zor bir konuda istenen sonuçları garanti altına almasına hizmet edecek bir müdahale modelini deniyor. ” Alt – Marco Rossi Doria, hayatlarını iyileştirme ve mümkün olduğunca teselli edilemez bir olayı işleme ve büyüme fırsatına sahip olma konusunda bu çocukların yanında durma ve adım adım onlara eşlik etme sorumluluğunu üstlendi “dedi.

Eğitim yoksulluğuyla mücadele fonu nedir. 2016 yılında Vakıflar arasında yapılan bir anlaşmadan doğmuştur.
temsil edilen bankacılık menşei DönümHükümet ile ve Üçüncü sektör. ortadan kaldırmaya yönelik müdahaleleri destekler.
eğitim süreçlerinden tam olarak yararlanılmasını engelleyen ekonomik, sosyal ve kültürel engeller
küçükler tarafından. Programlarını hayata geçirmek için Altsosyal girişim Haziran 2016'da doğdu Çocuklarla,
tamamen sahibi olduğu kar amacı gütmeyen kuruluş GÜNEY Vakfı İLE. Çocuklarla,
düzinelerce ihale ve girişim aracılığıyla İtalya genelinde 400'ün üzerinde desteklenen projeyi seçti
toplamda 450 milyon Euro'dan fazla. İhalelerin yönetiminde,
etki Değerlendirmesi. İtalya genelinde aktif olan projeler yarım milyondan fazla çocuk ve genci kapsıyor.
Zor koşullarda yaşayan aileleriyle birlikte 7.500'den fazla kuruluşla ağ oluşturuyoruz.
üçüncü sektör, okullar, kamu ve özel kuruluşlar.