Kenya ve Doğu Afrika'daki şiddetli yağışlar binlerce mülteciyi evlerini terk etmeye zorladı

Namik

Üye
ROMA – Mültecilerin de aralarında bulunduğu binlerce insan, bu olayın neden olduğu Doğu Afrika'yı harap eden şiddetli yağışlardan ve şiddetli sellerden etkilenmeye devam ediyor El Niño. Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü BMMYK, evleri süpürüldükten sonra canlarını kurtarmak için bir kez daha kaçmak zorunda kalan binlerce mülteci ve yerinden edilmiş diğer insanlardan özellikle endişe duymaktadır.

Dadaab mülteci kampının cehenneminden kaçış. Kenya'da, 380.000'den fazla mülteciye ev sahipliği yapan Dadaab mülteci kamplarında yaklaşık 20.000 kişi, artan su seviyeleri nedeniyle yerlerinden edildi. Bunların çoğu, komşu Somali'deki şiddetli kuraklıktan kaçtıktan sonra son iki yılda gelenler arasında yer alıyor. Tesisleri büyük ölçüde hasar gören altı okulda şu anda yaklaşık 4 bin kişi barınıyor. Diğerleri kampın diğer yerlerinde arkadaşlarının veya akrabalarının yanında kalıyor. Birçok tuvaletin çökmesi mültecileri sudan kaynaklanan ölümcül hastalıklara yakalanma riskiyle karşı karşıya bıraktı.

Burundi'de.

Yaklaşık 32.000 mülteci (ülkenin mülteci nüfusunun neredeyse yarısı) selden etkilenen bölgelerde yaşıyor ve bunlardan 500'ünün acil yardıma ihtiyacı var. Başkent Bujumbura'da mülteci ailelerin yanı sıra yaşlılar da dahil olmak üzere birçok Burundili, sürekli artan su seviyeleri nedeniyle birkaç kez yer değiştirmek zorunda kaldı. Mal taşımak için kano kullanmanın yüksek ücretleri nedeniyle fiyatlar arttığından gıda ve diğer temel ihtiyaçlara erişim giderek zorlaşıyor.

Eğitim durdu. Derslikler sular altında kaldığı ve öğretim materyalleri tahrip edildiği için durduruldu. Bujumbura dışında kira fiyatlarının iki katına çıktığı, bunun da birçok mülteci aile için yer değiştirmeyi çok pahalı hale getirdiği ve onlara su basan evlerinde kalmaktan başka pek fazla seçenek bırakmadığı bildiriliyor. Son yıllarda sürgünden evlerine dönen 25.000 Burundili mülteciye ev sahipliği yapan Makamba eyaletindeki Nyanza Lac belediyesi de durumdan olumsuz etkilendi.

Bölgedeki diğer ülkelerdeki felaketler. Yerinden edilmiş kişilerin en kötü etkilenenler arasında olduğu bölgedeki diğer ülkeler arasında, ülkenin güneyindeki beş bölgede 46.000'den fazla ülke içinde yerinden edilmiş kişinin ani sel nedeniyle yer değiştirmek zorunda kaldığı Somali ve 200.000'den fazla mültecinin bulunduğu Tanzanya yer alıyor. Ağırlıklı olarak DRC ve Burundi ülkelerinden gelen Nyarugusu ve Nduta kampları vuruldu. İki kamptaki barınaklar hasar gördü ve yaklaşık 200 aile etkilendi. Kigoma'daki BMMYK ofisi de yakın zamanda sular altında kaldı.

BMMYK'nin çalışmaları. BM kuruluşunun kadın ve erkekleri, yerel yetkililer ve ortaklarla yakın işbirliği içinde çalışarak, yakınlarda yaşayan mültecilere ve etkilenen topluluklara hızla önemli yardımlar ulaştırıyor ve koruma hizmetleri sağlıyor.

Temel ihtiyaçlar. Kenya'da mültecilere branda, cibinlik, insani yardım kitleri, sabun ve bidon gibi temel ihtiyaç malzemeleri sağlanıyor, yaşlılara ve engellilere özellikle dikkat ediliyor. Sular çekilene kadar ailelerin daha güvenli yerlere taşınmasına yardım ediliyor.

Yaşanmaz Afrika Boynuzu. İklim değişikliği dünyanın birçok bölgesini, özellikle de Doğu Afrika ve Afrika Boynuzu gibi hassas bölgeleri giderek yaşanmaz hale getiriyor. Fırtınalar daha yıkıcıdır. Yangınlar sıradan hale geldi. Sel ve kuraklık artıyor. Bu etkilerin bazıları geri döndürülemez ve daha da kötüleşme tehlikesi taşıyor; bu etkinin asıl yükünü yerinden edilmiş insanlar çekiyor.

Sellere zamanında müdahale etmek imkansızdır. Bu seller, hazırlık ve zamanında eylem konusundaki boşlukları gösteriyor. İklim değişikliğinin etkilerini ele almaya yönelik mevcut finansman, zorla yerinden edilmiş kişilere veya onlara ev sahipliği yapan topluluklara ulaşmıyor. İklimle bağlantılı şoklara hazırlanmak, direnmek ve toparlanmak için yardım alınmadığı takdirde, daha fazla yerinden edilme riskiyle karşı karşıya kalıyorlar.