Kılıçdaroğlu’ndan Afgan göçmen paylaşımı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Kılıçdaroğlu’ndan Afgan göçmen paylaşımı
Türkiye bir haftadır orman yangınları ile boğuşurken, siyaset topluluğunda, bilhassa muhalefet cephesinde farklı bir gündem oluşturma eforu devam ediyor.

Yangınlarda devletin tüm organları canla başla seferber edilmişken, yapılan müdahaleleri yetersiz bulan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yetkili bakanlardan arka arda gelen net açıklamalar daha sonrası, bu kere ibreyi bir daha Afgan göçmenlere döndürdü.

“ÜLKEMİZİN BEKASI KELAM KONUSU”

Kılıçdaroğlu, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Afgan göçmen sıkıntısının devam ettiğini ve bunun geri plana atılmasına müsaade vermeyeceğini belirterek şu sözleri kullandı:

“Yangınlardan canımız yanarken, sığınmacı konusuna bir daha değinmekten hicap duyuyorum fakat ülkemizin bekasının kelam konusu olduğu sorunları de konuşmak zorundayız. Afgan sığınmacı seli devam ediyor ve yeni gelişmeler yaşanıyor. Bilginize arz ederim sevgili halkım…

“BUNLAR, TALİBAN’DAN KAÇAN GENÇLER”

ABD Afganistan’da kendisine hizmet etmiş, Taliban’ın düşman olarak gördüğü 19.000 Afgan’ı ve aile üyelerini (toplamda 53.000 kişi) ülkesine almaya karar verdi. 1 milyona yakın destekçisine de maksat ülke olarak İran üzerinden Türkiye’yi gösterdi. Bunlar Taliban’dan kaçan gençler.

Öncelikle şu aşikardır ki; Erdoğan son yaptığı toplantıda ülkemize bu Afgan sığınmacıları kabul etmiştir. Toplantıya devlet sistemlerinin haricinden, Kavakçı ailesinden getirilen genç tercümanın niçini de muhakkak olmuştur. Erdoğan bunun duyulmasını engellemek için bunu yapmıştır.

“ABD’YE SESLENİYORUM”

ABD’ye sesleniyorum: Erdoğan ile yaptığınız bu muahedeleri, geleceğin iktidar üyesi ve ülkeyi yönetecek ittifak olarak asla kabul etmiyoruz. Kendisine ne dediyseniz, neler söylemiş olduyseniz, bunlar Erdoğan’ı bağlar, Türkiye Cumhuriyeti’ni bağlamaz.

Sana gelince Erdoğan, sonların niye kevgire dönmesine müsaade verdiğin, askere polise niye müdahale ettirmediğin artık ortadadır. Tek başına ülkeni bir daha müthiş bir ateşe atmak istiyorsun. Mahallelerimizi satmaya devam mı etmek istiyorsun; seçime gel, halktan onayını al.

“SÖZ VERİYORUM, BU SORUNU ÇÖZECEĞİZ”

Sevgili halkım; yangınlarla olan çabamız sürerken, bu soruna bir daha değinmek zorunda kaldım, sahiden epeyce üzgünüm. Beka meselemiz haline gelen bu sorunun de örtbas edilmesine müsaade veremem. Kelam veriyorum bu sorunu biz çözeceğiz.”