Lübnan: Ülkenin güneyinde İsrail'le çatışmalar artıyor ve evlerini ve köylerini terk etmek zorunda kalan insanların sayısı artıyor

Namik

Üye
ROMA – Güney Lübnan'daki çatışma yoğunlaşıyor, Hizbullah ile İsrail arasında daha önce sınırda yoğunlaşan çatışma ve provokasyonlar sınırın her iki yakasına da derinlemesine nüfuz etmiş durumda ve çok sayıda insan Nebatieh ve Bekaa Vadisi'ne doğru kaçıyor. 26 Şubat'ta İsrail, Hizbullah roketlerine yanıt olarak Baalbek'i vurdu: Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi, bunun 2006 savaşından bu yana sedir topraklarının uğradığı en derin saldırı olduğunu yazıyor (OCHA).

Yerinden edilmiş. “Dört aydır Nabatieh'deyiz, bize bir daire verdiler, Lübnan'da fazladan evi olan herkes onu kaçmak zorunda kalanlara veriyor, ben iyiyim ama geri dönüp yaşamak istiyorum. 7 Ekim'den sonra ailesiyle birlikte sınıra yakın yaşadığı Güney'den kaçan bir kadın, evimde” diyor. Aracılığıyla dinlemek mümkün oldu.Sivil toplum kuruluşu İtalyan AVSIKrizin bu aşamasında insanlara yardım etmek için bir dizi projeyle Güney Lübnan'a müdahale ediyor. “9, 13, 14, 18 ve 19 yaşlarında beş çocuğum var, eşim şu anda bir kooperatifte çalışıyor, şu an için Güney’deki kriz hayatıma sadece bir transfer getirdi ve çocuklarımın okula gidememesi sıkıntısını getirdi. Güney'de 50'ye yakın devlet okulu 7 Ekim'den bu yana güvenlik koşullarının yetersiz olması ve birçok öğrenci gibi birçok öğretmenin de okuldan ayrılması nedeniyle kapatıldı. Artık okula gidemeyen on bin çocuk var. okul.L'Uluslararası Göç Örgütü (IOM) halihazırda 90.859 ülke içinde yerinden edilmiş kişi var.

Kim kalıyor. Ama istemedikleri veya yapamadıkları için Güney'i terk etmeyenler de var. Tıpkı kocası ve 10 ve 11 yaşlarındaki üç çocuğuyla birlikte Marjayoun'da kalan Abir gibi. “Gidecek başka yerim yok ve zaten akrabalarımdan bu kadar ay boyunca beni misafir etmelerini isteyemezdim” diyor. “Şu anda burada huzur içinde yaşıyoruz ama korkuyorum çünkü her şeyin her an değişebileceğini biliyorum.” Abir'in çocukları online ders alıyor, kocası çiftçi ama şu anda iş olmadığı için zamanının çoğunu evde geçiriyor. OCHA tarafından analiz edilen uydu görüntülerine göre Güney Lübnan'da bombalama nedeniyle çıkan yangınlardan etkilenen toplam arazi alanı 1.897 hektara yakın.

Gıda üretenlerin önündeki engeller. Gıda ve Tarım Örgütü'ne göre (FAOÇiftçilerin yüzde 63'ü tarlalara güvenli bir şekilde ulaşmakta zorluk yaşıyor, yüzde 26'sı ise tahliye edilmek zorunda kaldığı için mahsulü tamamen terk ediyor. Çiftçilerin yüzde 23'ü mahsul veriminde azalma yaşıyor ve yüzde 72'si gelir kaybı bildiriyor. Bu veriler, birkaç yıldır iflasın eşiğinde olan bir ülkede yaşam maliyetini etkiliyor. Abir, 7 Ekim'den önce 50 bin Lübnan lirasıyla (yaklaşık 50 euro cent) bir kilo pirinç alabileceğini, bugün en az 185 bin (yaklaşık 1,90 euro) ihtiyacı olduğunu söylüyor. Aynı şey domates, meyve, sebze için de geçerli: her şey çok daha pahalı. Abir bugün AVSI'nin düzenlediği, özellikle psikolojik açıdan kendisine iyi gelen İngilizce kursuna katılıyor ve kuruluştan tüm temel ihtiyaçlarını karşılamak için maddi destek alıyor.

Hastaneler. 7 Ekim'den itibaren – belge BenDünya Sağlık Örgütü (DSÖ) – Güney Lübnan'daki sağlık tesislerine yedi saldırı oldu, yedi işçi öldü. Uluslararası Kızıl Haç Komitesi (ICRC), güney sınırındaki çatışmaların olası bir şekilde tırmanmasının, çok ciddi bir ulusal mali kriz bağlamında zaten para eksikliği nedeniyle zor durumda olan hastaneler üzerinde baskı oluşturacağının altını çiziyor. Çatışmaların en fazla yaşandığı bölgelerde 60 bin civarında insan yaşıyor.

AVSI'nin çalışması. Proje Yöneticisi ve çocuklara yönelik Uzaktan Destek projesinin başkanı Ursula Takhshi ve Mayssa Nohra, Orta Doğu'da çatışmanın başlamasından bu yana AVSI'nin Marjayoun bölgesindeki birçok çocuğa çevrimiçi ders ve 276 aileye nakit yardımı sağladığını söylüyor. 'organizasyon. AVSI iletişim ofisinden Jihan Rahal, Marjayoun bölgesinde birçok faaliyetin güvenlik nedeniyle kesintiye uğradığını ancak uzaktan devam ettiklerini ekliyor. Çocuklar Arapça, İngilizce ve Fransızca dillerinde sanat terapisi kurslarına ve iyileştirici bir programa katılıyorlar. Kuruluş, böylesi hassas bir tarihsel dönemde çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğini anlamalarına yardımcı olmak amacıyla ağırlıklı olarak ebeveynleri hedefleyen bir psikolojik destek grubu kurdu ve yaklaşık 276 aileye temel ihtiyaçların karşılanması için maddi destek sağlıyor.