Modern kölelik, BM Fonu’nun duyurusu: 33 ülkede kölelikten sağ kurtulan 13.000’den fazla kişiye yardım etmek için 43 hibe tahsis edildi

Namik

Üye
ROMA – Dünya çapında 40 milyondan fazla insan sanal kölelik içinde yaşıyor. Birleşmiş Milletler, Dünya Çapında Hala Sürmekte Olan Çağdaş Kölelik Biçimlerine İlişkin Gönüllü Güven Fonu, tam olarak bu kadar çok sayıda insanı etkileyen bu iğrenç sorunu, onurlarına saygıyı ve insanların ciddi şekilde ihlal ettiği temel hakları ele almak için tasarlandı. Fon, sivil toplum kuruluşlarına (STK) hibeler vererek, bugün gezegenin her yerinde köleliğe maruz kalan binlerce erkek, kadın ve çocuğun insani, psikolojik, sosyal, yasal, tıbbi, mali ve diğer yardımları almasını sağlıyor. Birleşmiş Milletler Kölelik Fonu, dünya çapında 33 ülkede kölelikten sağ kurtulan 13.000’den fazla kişiye yardımcı olmak için 961.000 ABD Doları tutarında 43 yıllık hibe verdi. Bu, 11 Üye Devletin cömert gönüllü katkıları sayesinde mümkün oldu.

Günlük yaşamda doğrudan bir etki. Birleşmiş Milletler Kölelik Fonu, kurban merkezli yaklaşımı ve evrenselliği, çevikliği ve uzak yerlere ulaşma ve tabandan gelen girişimleri güçlendirme yeteneği ile karakterize edilir. Etkisi yerde, mağdurların ve hayatta kalanların iyileşme yolculuklarında günlük yaşamlarında hissedilir. BM’nin kölelik karşıtı çerçevesinin bir parçası olarak, Fon, mağdurlara doğrudan yardım ve hayatta kalanlar ve sivil toplum için dayanıklılık oluşturma alanında bir boşluğu dolduruyor. Fon, stratejik ortaklıklar yoluyla, çağdaş kölelik biçimleriyle mücadele eden diğer Birleşmiş Milletler mekanizmalarının izleme, raporlama, savunuculuk ve danışmanlık rolünü tamamlar ve güçlendirir.

Fon nasıl çalışır? Fon, beş bağımsız uzmandan oluşan bir Mütevelli Heyeti’nin tavsiyesi ile Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi tarafından yönetilmektedir. 15.000 ABD Doları ile 30.000 ABD Doları arasında değişen hibeler, rekabetçi bir temelde yıllık olarak verilmektedir. Her yıl 15 Ocak’tan 1 Mart’a kadar bir teklif çağrısı yapılır. Fon Sekreterliği, saha ziyaretleri de dahil olmak üzere başvuruları değerlendirir ve tanımlayıcı, mali ve denetim raporlarını inceleyerek hibe uygulamasını inceler. Konsey, öncelikleri belirlemek, politikaları gözden geçirmek ve hibe önerilerini kabul etmek için yılda bir kez toplanır.

Fonun Faydalanıcıları. 1991 yılında Genel Kurul tarafından kurulduğundan bu yana (46/122 sayılı karar), Birleşmiş Milletler Kölelik Fonu 100’den fazla ülkede 400’den fazla kuruluşa 8 milyon dolardan fazla bağışta bulunarak, insan hakları ihlal edilen binlerce kişiye rehabilitasyon ve yardım sağladı. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çağdaş kölelik biçimlerinin bir sonucu olarak ciddi şekilde ihlal edildi:

– Silahlı çatışmadaki çocuklar

– Borç esareti Zorla ve erken evlilik

– Zorla çalıştırma Geleneksel kölelik

– İnsan ticareti

– Çocukların satışı

– eş satışı

– Kölelik ve cinsel kölelik

– Dul kadının mirası

– Çocuk işçiliğinin en kötü biçimleri