Mohamed İbrahim Moalimu: 5 defa intihar saldırısından kurtulan ve Türkiye’de tedavi goren Somali Hükümet Sözcüsü

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Somali’nin başşehri Mogadişu’da Pazar günü düzenlenen intihar atağında, daha evvel 4 sefer intihar hücumlarından kurtulmuş Mohamed İbrahim Moalimu gaye alındı.

BBC Dünya Servisi Afrika Editörü Mary Harper, hastanede tedavisi süren Hükümet Sözcüsü ve eski BBC Somali Muhabiri Moalimu’nun niye şiddetin yıkıp geçtiği bir kentte yaşamaya devam ettiğini yazdı.

BBC

Telefonumda, bir gerekli bilgiler listesi var. En üstte, pasaport numaram ve banka hesabı bilgilerinın da üzerinde, Moalimu’nun ismi, 16,5 numara ve “Mavi desenleri ve beyazı seviyor” kelamları yazıyor.

Bunlar, daha evvel BBC Somali Muhabiri olarak çalışan, sevgili arkadaşım Mohamed İbrahim Moalimu’nun gömlek vücudu ve tercih ettiği renkler.

Mogadişu’ya ne vakit gitsem, Moalimu’ya gömlekler alırım.

Moalimu, mavi beyaz desenli gömlekleri seviyor.

Londra’da, sosyete üyesi adamların ekip elbiselerini aldığı Jermyn Caddesi’ne gitmeyi seviyorum. Tam doğrusunu bulmak için, onlarca renk, desen ve tasarımı incelerim.

Aslında, bir daha sonraki Somali seyahatim, valizimde bekleyen iki gömlek de vardı.

Sorun, Moalimu’nun Mogadişu’da olmamasıydı. Türkiye’deki bir hastanede tedavi görüyor.

Küçük bir ambulans uçakla taşındı. Küçük uçakta yattığı sedyeyi kaldırıp, uçağa yerleştirmek kolay olmadı.

Moalimu, Pazar günü beşinci intihar saldırısına yakalanmıştı. Bu sefer amaç, direkt kendisiydi.

Saldırgan, patlayıcıları havaya uçurmadan evvel, aracın Moalimu’nun oturduğu yanına yaklaştı.

Bir intihar saldırganı, Moalimu’nun oturduğu yere ulaştığında otomobiline yanlışsız koşup, üstündeki patlayıcıları infilak ettirdi.

Saldırgandan geriye pek bir şey kalmamıştı. Arabasıysa, enkaza dönüşmüştü.

Moalimu’nun nasıl hayatta kalabildiğini anlayamadım. Bacağı kırılmıştı, göğsünde ve diğer yerlerinde yaralar vardı fakat şuuru yerinde ve anlaşılırdı.

Gitmeyi reddetti

Moalimu’yla tanışsanız, büyük olasılıkla birinci fark edeceğiniz, yüzündeki vahim yara izleri olur. Bunlar 2016’daki ikinci intihar saldırısından kalma.

Deniz kenarında en sevdiği restorandaydı. Radikal İslamcı örgüt Eş Şebab’ın militanları, kıyıdan restorana saldırmış ve saatlerce kuşatmıştı.

Moalimu, Somali’deki karmaşık çatışmada Mary Harper’ın yolunu bulmasına yardımcı oldu.

Moalimu, yatıp, meyyit taklidi yapmasıyla kurtuldu.

Militanların, öldüklerinden emin olmak için nasıl insanların cesetlerini tekmelediğini ve ürkenleri vurduklarını anlattı.

Somali’de, Kenya’da ve İngiltere’de aylarca tedavi gördü. Asıl olarak gözlerinden dert duyuluyordu.

Moalimu’nun karakterini, yaşadığı ve terk etmeyi reddetti bu tehlikeli dünyayla özdeşleştirmek sıkıntı.

Nazik, tatlı lisanlı ve sakin bir adam.

Mogadişu ve kentte yaşayan birçok insan, telaşlı, yüksek sesli ve gergin. Kentin 30 yıldan uzun müddettir savaşta olduğundan, bu pek şaşırtan değil.

Moalimu birinci intihar saldırısına yakalnadığında Mogadişu’daydım.

Haziran 2013’te, Eş Şebab örgütü militanları Birleşmiş Milletler binasına girdiğinde ve içeride bir saat geçirip, mümkün olduğunca epeyce insanı öldürmüşlerdi.

Moalimu, tesadüfen atak sırasında aracıyla oradan geçiyordu. İntihar saldırganından geriye kalanlar aracının üzerine düşüp, ön camını kırmıştı.

Güzelce tuzla buz olan ön camını bana o bildik, nazik ve gösterişsiz tutumuyla bana gösterdi. Taarruzun çabucak akabinde çekilen, aracının fecî biçimdeki fotoğrafını çıkarttı.

BBC’nin ön cam masrafını karşılayıp karşılamayacağını sordu bana.

Sonuçta, olay yaşandığında bakılırsav başındaydı. Sık sık yaptığı üzere, memleketindeki şiddeti haberleştiriyordu.

BBC’nin Moalimu üzere beşerler olmadan Somali’yi bu türlü işleyebilmesi mümkün değildi.

Artık hükümet sözcülüğü yapıyor. Lakin BBC’de çalışırken ve haberlerini geçerken, Moalimu sürekli insanlara tam olarak neler yaşandığını anlatmaya hazırdı.

Bugün bile, ne vakit arasam, o gün neler yaşandığının bir listesiyle kelama başlar. Suikastler, patlamalar ve siyasi uğraş.

Ona nasıl gömlekler getirmemi istediğini sormak için aradığımda bile bunu yapar.

Gazeteciliğin isimsiz kahramanları

Moalimu BBC’de çalışma arkadaşım olduğu sırada, Somali’ye gitmedilk evvel aradığım iki şahıstan ibriydi.

Moalimu “Gelme” derse, ortalık sakin görünse bile gitmezdim. Moalimu “Gel” derse, güvenlik durumu riskli görünse de giderdim.

Moalimu’ya canımı emanet ettim. Mesleğimin isimsiz kahramanlarındandı.

Katkı sunan o kadar hayli insan varken, gazeteciliğin niye bir ünlü ve yavuz muhabirle özdeşleştirildiğini anlamakta zorlanıyorum.

Prodüktör, kameraman, sesçi ve tahminen de en değerlisi, kimi vakit her şeyi bilen ve grubun büsbütün bağımlı olduğu “mihmandar” diye de tanımlanan “yerel gazeteciler.

Moalimu da, birlikte çalıştığım ve her gü hayatlarını riske atan öteki biroldukça Somalili gazeteci üzere bu insanlardan bir tanesiydi.

Gazeteciliği bıraktıktan daha sonra, hükümet sözcüsü olmasının beni ne kadar hayalkırıklığına uğrattığını söylemiş oldum.

Bu kadar mert bir gazeteci nasıl “diğer tarafa” geçebilirdi?

Her zamanki üzere, karşılığı ölçülüydü:

“Bir fark yaratmak istiyorum. Gazeteci olarak bunu yapamadım. Sistemin ortasında çalışmam lazım. Bir milletvekili olmak istiyorum ve bu birinci adımım.”

Yeni nazaranvine başladıktan daha sonra, onunla daha resmi bir alaka geliştirmek zorundaydım.

Gömlekleri de resmileşti. Artık, şık grup elbiselerin içine giyebilmesi için kolalı ve beyazlar.

Lakin ne vakit Jermyn Caddesi’nde yürüsem, sakin ve nazik karakteriyle ahenk sağlayacak renkleri ve desenleri seçerken aldığım keyfi hatırlayacağım.