New York borsası, Noel tatili öncesi yükselişle kapandı

ekonomarin

Aktif Üye
Kapanışta Dow Jones endeksi, 200 puana yakın paha kazandı ve yüzde 0,55 artışla 35.950,56 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,60 artarak 4.724,82 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,85 yararla 15.653,4 puana çıktı.

Noel tatili ötürüsıyla cuma günü kapalı olacak Amerikan borsasında endeksler, COVID-19 salgınında omicron varyantına ait telaşların hafifçelemesiyle haftanın son süreç gününde müspet bir seyir izledi.

Makroekonomik data tarafında ise ABD’de birinci kere işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı 18 Aralık ile biten haftada değişim göstermeyerek piyasa beklentileri dahilinde 205 bin kişi oldu.

Ülkede şahsi gelirler kasımda aylık bazda yüzde 0,4 artarken, şahsi tüketim harcamaları yüzde 0,6 ile piyasa beklentileriyle paralel artış gösterdi.

ABD Merkez Bankasının (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı şahsi tüketim harcamaları fiyat endeksi de kasımda aylık yüzde 0,6, yıllık yüzde 5,7 arttı. şahsi tüketim harcamaları fiyat endeksindeki yıllık değişim, Temmuz 1982’den bu yana kaydedilen en yüksek artış oldu. Besin ve güç kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu çekirdek şahsi tüketim harcamaları fiyat endeksi ise kasımda aylık bazda yüzde 0,5 ve yıllık yüzde 4,7 artarak piyasa beklentilerini geride bıraktı.

ABD’de Michigan Üniversitesince ölçülen tüketici itimat endeksi ise aralıkta üst taraflı revize edilerek 70,6 pahasına yükseldi.