Orta Afrika Cumhuriyeti: Patlayıcı cihazların neden olduğu kazalar insani müdahaleyi zayıflatıyor

Namik

Üye
ROMA – dan gelen son rapora göre Birleşmiş Milletler Mayın Eylem Servisi (UNMAS) 2023’ün ilk altı haftasında Orta Afrika Cumhuriyeti’nin batı kesiminde patlayıcıların neden olduğu on dört olay yaşandı. Yedi kişinin ölümüne, beş kişinin yaralanmasına neden olan patlamalar ve insani yardımın kesintiye uğraması. 2022 yılında yine tahminlere göre Birleşmiş Milletler Mayın Eylem Servisi, neredeyse tamamı ülkenin batısında yoğunlaşan 53 patlayıcı olay meydana geldi. Ölü sayısı on iki ölü ve 46 yaralı. Bu yıl 21 Ocak’ta Beloko gümrük idaresi yakınında silahlı saldırı sonucu meydana gelen yeni bir patlama Kamerun ile sınırın 27 Ocak’a kadar kapanmasına yol açtı ve ülkeye insani yardım girişini ciddi şekilde etkiledi. Orta Afrika Cumhuriyeti’nin muazzam doğal kaynaklara sahip olduğunu hatırlamakta fayda var – potansiyel olarak çok zengin birçok Afrika ülkesinde olduğu gibi gerçek bir “lanet”e dönüşen bir zenginlik – ve 2013’ten beri ciddi bir siyasi-askeri mücadele ile boğuşuyor. Birleşmiş Milletler’in “mavi miğferleri”nin varlığına rağmen misillemelerden ve insan hakları ihlallerinden kaçış bırakmayan durum.

İnsani kriz. Nüfusun büyük bir kısmı, özellikle etnik çatışmaların ve genel güvensizliğin birçok insanı taşınmaya zorladığı iç kesimlerde ciddi bir insani krizle karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Beş Orta Afrikalıdan birden fazlası ülke içinde veya komşu ülkelerde yerinden edilmiş durumda. Sağlık ve eğitim gibi temel hizmetlerin yanı sıra tarım da dahil olmak üzere geçim kaynaklarına erişim ciddi şekilde sınırlı olmaya devam ediyor. 2023’te tahminen 3,4 milyon insanın insani korumaya ihtiyacı olacak: 2022’ye göre yüzde 10’luk bir artış.

İnsani ihtiyaçlar. En fazla müdahale talebi olan sektörler içme suyu, sanitasyon, gıda güvenliği ve koruma ile ilgili sektörlerdir. Ayrıca, gıda güvensizliği nedeniyle ailelerde yaşanan stres, binlerce kadın ve kız çocuğunu etkileyen toplumsal cinsiyete dayalı şiddette önemli bir artışa yol açmıştır.

Siyasi bağlam. Ülkeyi kaosa sürükleyen ve Orta Afrika Silahlı Kuvvetlerinin (FACA) dağılmasına yol açan darbeden neredeyse on yıl sonra, ordu tüm büyük kent merkezlerinde yeniden varlığını sürdürdü. Ancak, ABD’nin analizine göre, bu yeniden konuşlandırmanın faydaları, ordunun şeffaf olmayan askere alma uygulamaları, çoklu komuta zincirleri, eğitim eksikliği ve mali kötü yönetim tarafından baltalanma riski taşıyor. Kriz Grubu.

Ordu sorunu. Orta Afrika Cumhuriyeti, çalkantılı bir geçişin ardından 2017 yılında Birleşmiş Milletler Barış Misyonu’nun (MINUSCA) desteğiyle bir Ulusal Savunma Planı kabul etti. FACA’lar düzenli bir ordu olarak yeniden yapılandırılacak ve askerler aileleriyle birlikte kalıcı üslere atanacaktı. Planda ayrıca, ülkenin toprak bütünlüğünün korunması ve halkın korunması stratejik öncelikleri doğrultusunda asker sayısının 9.800’e çıkarılması öngörülmüştür.

Silah ambargosunun kaldırılması. 2018’de BM Yaptırımlar Komitesi daha önce kurulmuş olan silah ambargosunu gevşetti ve yalnızca Moskova’dan silah teslimini değil, aynı zamanda FACA’ları eğitmek ve onlara hinterland bölgelerine kadar eşlik etmek için Rus eğitmenlerin konuşlandırılmasını da yetkilendirdi.

2020’nin dönüm noktası. Aralık 2020’de, ana isyancı gruplardan biri olan ve François Bozizé liderliğindeki Değişim için Vatanseverler Birliği’nin, başkanlık ve yasama seçimlerini gayri meşru olarak değerlendirerek başkent Bangui’yi ele geçirmekle tehdit etmesiyle durum önemli ölçüde değişti. FACA, Başkan Faustin Archange Touadéra’nın talebi üzerine gönderilen Rus ve Ruanda müttefik kuvvetleriyle birlikte, Ocak ve Mart 2021 arasında hinterland üzerindeki silahlı grupların kontrolünü azaltan bir karşı saldırı başlattı. Yenilen bazı isyancılar, Bozizé ile birlikte Çad’da, diğerleri komşu Sudan’da sürgünü seçti. Diğerleri haydutluğa döndü. Karşı saldırı, birliklerin ülkenin büyük şehir merkezlerine yeniden konuşlandırılmasına yardımcı olurken, bunu ağır bir can kaybına mal oldu. Orta Afrika makamları, bildirilen ciddi insan hakları ihlallerinin sorumlularını cezalandırmak için henüz yeterli önlemleri almadı. Bu operasyonlar aynı zamanda hükümeti Milli Savunma Planı’nın ilk hedeflerinden uzaklaştırmıştır.

Askerlerin eğitimi. Yeni FACA çalışanları herhangi bir incelemeye tabi değildir. Bazı durumlarda, Kriz Grubu’nun görüştüğü silahlı gruplara yakın kaynaklara göre, Şubat 2019 barış anlaşmasıyla oluşturulan ve MINUSCA tarafından kolaylaştırılan Terhis, Silahsızlanma ve Yeniden Bütünleşme programına bağlı olan eski isyancılar doğrudan FACA’ya entegre ediliyor. Bu fenomen, ana isyancı gruplardan biri olan Değişim için Vatanseverler Birliği içindeki bölünmelerin, herhangi bir eğitim almadan FACA’ya geçen yaklaşık 400 savaşçının kaçmasına yol açtığı ülkenin merkezinde açıkça görülüyor.

Eğitim kalitesi. dan alınan bilgilere göre Kriz Grubu, askerler Rus kuvvetlerinden üç ila beş haftalık askeri eğitim alıyor. Eğitim başlangıçta Avrupa misyonu EUTM’ye emanet edildi ve altı aylık askeri tatbikatların yanı sıra insan haklarına saygı ve uluslararası insancıl hukuka ilişkin kursları içeriyordu. Ancak Avrupa Birliği, FACA komutasındaki Rus özel güvenlik grubu Wagner’in müdahalesinin ardından Aralık 2021’de askıya aldı. 2018’den beri Rus eğitmenler tarafından verilen eğitim başlangıçta üç ay sürdü, ancak konuşlandırmaları hızlandırmak için 2021’de birkaç haftaya indirildi.