Palmiye Yapraklarıyla 'Yardım' Yazan 3 Pasifik Adası Adamı Kurtarıldı

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Pasifik'teki uzak bir adada bir haftadan fazla mahsur kalan üç adam, sahilde palmiye yapraklarıyla “YARDIM” yazdıktan sonra ABD Sahil Güvenlik tarafından kurtarıldı.

ABD Sahil Güvenlik Guam Bölgesi'nden yapılan açıklamada, kayıp kişilerin Pazar günü bir Amerikan askeri uçağı tarafından, evlerinin yaklaşık 160 kilometre kuzeybatısında, ıssız bir ada olan Pikelot'ta, hasarlı tekneleriyle birlikte bulunduğu belirtildi.

40'lı yaşlarındaki deneyimli denizciler, 31 Mart'ta Mikronezya Federal Devletleri'nin bir parçası olan Polowat Atolü'nden dıştan takma motorlu 20 metrelik açık bir tekneyle yola çıktılar. Sahil Güvenlik, kasıtsız gecikmenin ardından adamların Salı akşamı güvenli bir şekilde evlerine döndüğünü söyledi.

Arama çalışmaları Cumartesi günü bir kadının Sahil Güvenlik'e, üç amcasının yaklaşık bir hafta uzakta kaldıktan sonra eve dönmediğini söyleyen bir imdat çağrısı göndermesiyle başladı. Sahil Güvenlik, ABD Donanması uçak ekibiyle birlikte aramaya başladı.

Pikelot, Pasifik Okyanusu'nda palmiye ağaçları ve çalılarla kaplı küçük bir noktadır ve uzunluğu 600 metreden azdır. Mikronezya adası, Sahil Güvenlik'in 100.000 mil kareden fazla alanı kapladığını söylediği arama alanının bir parçasıydı.

Bu haftaki kurtarma operasyonu, Pikelot'un kuma dev harflerle yazdığı ilk kurtarma operasyonu değildi. 2020'de teknesinin yakıtı biten üç adam daha kuma “SOS” yazdı ve Amerikalı kurtarma ekipleri tarafından keşfedildi.

Bu haftaki aramada bir dönüm noktası, Japonya'nın Okinawa kentinden gönderilen Donanma keşif uçağının adamları havadan tespit etmesiyle gerçekleşti.

Teğmen, ” Bulunma arzularının dikkate değer bir göstergesi olarak, sahildeki denizciler palmiye yapraklarını kullanarak 'YARDIM' yazdılar, bu da onların keşfinde çok önemli bir faktördü” dedi. Açıklamada, Pazar günkü arama kurtarma görevini koordine eden Chelsea Garcia'nın şunları söylediği belirtildi.

Sahil Güvenlik onlara bir gün sonra Hawaii'den gönderilen askeri uçaktan bir radyo vererek bir iletişim bağlantısı kurmadan önce, uçak mürettebatı adamlara yardım etmek için hayatta kalma kitleri dağıttı.

Sahil güvenlik, “Powat'a dönme konusunda yardım istediklerini ifade ettiler” dedi ve adamların sağlık durumlarının iyi olduğunu, yiyecek ve suya erişimlerinin olduğunu ancak teknelerinin hasar gördüğünü ve motorunun çalışmaz durumda olduğunu söyledi.

Salı günü, Sahil Güvenlik gemisi USCGC Oliver Henry adaya geldi ve adamları alıp evlerine götürdü.

Teğmen, “Yardım ettiğimiz kişilerin yüzlerini görmek inanılmaz derecede ödüllendirici” dedi. Ray Cerrato, geminin komutanı.

Benzer bir kurtarma, 2016 yılında Mikronezya sularında da yaşanmıştı; teknesi devrilmiş olan üç adam, indikleri küçük adaya ulaşmak için iki mil yüzmüştü. kuma “YARDIM” yazdı. Sahil güvenlik onu kurtardı.

Aynı yılın sonlarında kaybolan iki kişi daha Mikronezya adasında kuma “SOS” yazdıktan sonra kurtarıldı.