Peng Shuai, Çinli siyasetçiyle ilgili cinsel hücum argümanı daha sonrası Fransız gazetesine konuştu: “Kimseyi cinsel taarruzla suçlamadım”

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
T24 Dış Haberler

Çinli bir siyasetçinin kendisine cinsel hücumda bulunduğunu deklare ettiktan daha sonra bir süre kendisinden haber alınamayan tenis yıldızı Peng Shuai, birinci kere yabancı basına konuştu. Tercüman olarak Çin Olimpiyat Komitesi’nden bir yetkiliyle söyleşiye katılan Peng, Weibo’da yaptığı paylaşımın “dev bir yanlış anlaşılma” olduğunu söylemiş oldu.

Çinli tenis yıldızı Peng Shuai, Çin’in toplumsal medya uygulaması Weibo’da eski başbakan yardımcısı Gaoli Zhang’in kendisine cinsel akında bulunduğunu yazmıştı. Peng Shuai’nin yaptığı paylaşım süratle silinmiş ve bir süre tenisçiden haber alınamamıştı. Milletlerarası spor topluluğu, Peng Shuai’nin nerede olduğunu ısrarla sorduktan daha sonra tenisçi ortaya çıkmış, durumunun uygun olduğunu söylemişti.

Kaybolduğuna ait savların akabinde Peng Shuai birinci söyleşisini Fransız L’Equipe gazetesine verdi. Söyleşide tercüman olarak Peng Shuai’nin yanında Çin Olimpiyat Komitesi İşçi Müdürü’nün yer aldığı açıklandı. L’Equipe gazetesinden soruları öncesinden vermeleri de istendi.

Peng, gazeteye Weibo’da yaptığı birinci paylaşımın “yanlış anlaşıldığını” söylemiş oldu ve eski Başbakan Yardımcısı Zhang’i cinsel taarruzla suçlamadığını söylemiş oldu.

Kendisine dayanak olanlara teşekkür ettiğini söyleyen Peng, durumun “abartıldığını” da söylemiş oldu. Tenisçi, Çinli siyasetçiyi cinsel akınla suçladığı paylaşımı yarım saat ortasında kendi isteğiyle sildiğini belirtti.

Peng, kelam konusu paylaşımında Zhang’in kendisini seks yapmaya zorladığını, itiraz ettiğini lakin çabucak sonrasında kabul etmek zorunda kaldığını söylemişti.

Peng “Yemekten daha sonra hâlâ istemediğimi söylemiş oldum. Sen benden nefret ettiğini söylemiş oldun. Beni son yedi yılda unutamadığını, benim için de yeterli olacağını söylemiş oldun. Ben korkmuştum ve panik ortasındaydım. Kabul etmek zorunda kaldım” yazmıştı.