Perşembe günkü brifing: ABD gözünü TikTok'a dikti

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
ABD Temsilciler Meclisi TikTok yasağını zorluyor

Temsilciler Meclisi, Çinli internet şirketi ByteDance'i altı ay içinde TikTok'u ABD hükümetinden memnun olan bir alıcıya satmaya zorlayacak, aksi takdirde ülkede yasakla karşı karşıya kalacak bir yasa tasarısını kabul etti. Oylama, ABD ile Çin arasında değerli teknolojinin kontrolü konusunda yaşanan soğuk savaştaki son gelişmeydi.

ABD'li yetkililer, Çin'in TikTok'a sahip olmasının ulusal güvenlik riski oluşturduğuna dair endişelerini dile getirdi. Pek çok kişi Pekin'in Amerikalıların kişisel bilgilerini ByteDance'ten talep edebileceğinden ve ByteDance'in Çin yasalarına uymak zorunda kalacağından korkuyor. Ayrıca Çin'in, kullanıcılarına siyasi propaganda beslemek için TikTok'un güçlü algoritmasını kullanabileceğinden korkuyorlar.

170 milyon Amerikalı tarafından kullanılan TikTok, ABD kullanıcı verilerini korumak için büyük çaba sarf ettiğini söyledi. Çin bu hareketi kınadı ve TikTok'un ABD için tehdit oluşturduğu yönündeki endişeleri reddetti

Ancak çok az alıcı, TikTok'un 50 milyar dolar değerindeki ABD hissesini bile karşılayabildi. Bunlar antitröst sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir veya Çin satışı engelleyebilir. ByteDance, TikTok'u satamaz veya satmayı reddederse, uygulama mağazalarının ve web barındırma şirketlerinin uygulamayı Amerika Birleşik Devletleri'nde dağıtması veya güncellemesi yasa dışı olacaktır.

Sıradaki ne: Tasarı Senato'da zorlu bir süreçle karşı karşıya. Başkan Biden, Kongre'nin her iki kanadından da geçmesi halinde anlaşmayı imzalayacağını söyledi.

Bazı yardım kamyonları Gazze Şeridi'nin kuzeyine giriyor

İsrail, savaşın başlangıcından bu yana yardım teslimatı için kullanılmayan bir rota üzerinden yardım kamyonlarının Gazze'ye girmesine izin verdi.

25.000 kişiye gıda taşıyan 6 kamyondan oluşan konvoy, insani krizin özellikle vahim olduğu Gazze Şeridi'nin kuzeyine doğru yola çıktı. Ancak Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı, yardımın yalnızca sınırlı bir rahatlama sağlayacağının bir işareti olarak “günlük teslimatlar” ve “doğrudan kuzeye giriş noktaları” çağrısında bulundu.

Hareket, Gazze Şeridi'ne daha fazla yardım yapılmasına izin verilmesi yönünde İsrail'e yönelik küresel baskının artması üzerine geldi. BM'nin Filistinlilere yardım kuruluşu UNRWA'nın başkanı, bu hafta bazı yardım sevkiyatlarının tıbbi uşak oldukları için geri çevrildiğini söyledi. İsrail onun yalan söylediğini söyledi. UNRWA ayrıca İsrail'in Refah'taki bir yardım kampına saldırarak en az bir işçiyi öldürdüğünü söyledi. İsrail ordusu yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Rusya'nın yeni ticaret yolları

Ticaret için uzun süredir Avrupa'ya bağımlı olan Rusya, Batı'nın kısıtlamalarını aşmasına ve Ukrayna'daki savaşa rağmen hâlâ kendisiyle iş yapacak ülkelerle bağlarını genişletmesine olanak tanıyan yeni yollar arıyor.

Rusya ticaretinin 2021'e kıyasla dört kattan fazla arttığı Hindistan'a ve Basra Körfezi ülkelerine giden güney rotası odak noktası haline geldi. Bu, Rusya'nın ülkeye 1,4 milyar dolar borç vermeyi kabul ettiği İran üzerinden yapılması planlanan bir demiryoluna dayanacak.

Sıradaki ne: Yeni bağlantının 2028'de tamamlanması bekleniyor ve ortaya çıkan “kuzey-güney ulaşım koridoru” Batı yaptırımlarının kapsamı dışında kalacak.

DAHA FAZLA ÖNE ÇIKAN HABER

İtalyan heykeltıraş Amedeo Capelli, elle çalıştırılan küçük, ilginç otomatlar yaratıyor: karidesler enstrüman çalıyor veya fare korsanları kılıç taşıyor. 31 yaşındaki Capelli, “İşimin en iyi kısmı bir tahta parçasının canlandığını görmek” dedi.

Yaşanan Hayatlar: Olga Murray binlerce Nepalli kız ve genç kadını kölelikten kurtardı ve aç çocukları doyurdu. 98 yaşında öldü.

Sohbet başlatıcı

• Moda: Yaşlı kadınlar podyumda daha sık görülüyor.

• Merak: Galler'de parlak bir monolit bulundu. Benzer gizemli nesneler 2020 yılında dünyanın çeşitli yerlerine yerleştirildi.
“Renk körlüğü” tuzağı

Amerikan sivil haklar hareketinde, ayrımcı yasa ve politikalara meydan okumak için “renk körlüğü” fikri kullanıldı. Liderler, renk körlüğüne ulaşmanın, siyahların köleliğin neden olduğu dezavantajların üstesinden gelmesine yardımcı olacak, ırk bilincine sahip politikalar gerektirdiğine inanıyordu.

Ancak meslektaşım Nikole Hannah-Jones bir makalesinde “renk körlüğü” fikrinin ve dilinin gasp edildiğini ileri sürüyor. Muhafazakarların “renk körlüğü” dilini benimsediğini ve bunu yaparak ırksal ilerlemeyi durdurduğunu veya tersine çevirdiğini yazıyor – geçen yıl ABD Yüksek Mahkemesi'nin üniversiteye kabulde olumlu ayrımcılığın anayasaya aykırı olduğu yönündeki kararında ve ardından gelen ırk bilincine sahip saldırılarda görüldüğü gibi programlar.

Makalesinin kilit noktalarına ilişkin bir rehberde, “Yüksek Mahkeme, ırksal eşitsizlikleri olduğu gibi bırakan ve aynı zamanda bunları iyileştirme çabalarını baltalayan bir renk körlüğünün anayasallaştırılmasına yardımcı oldu” diye savunuyor.