Samsun’da kira fiyatlarında artış: Konut sahipleri acımasız davranıyor

MYHaber

Global Mod
Global Mod
Samsun’da kira fiyatlarında artış: Konut sahipleri acımasız davranıyor
İnşaat gereçlerine süratle gelen artırımlar artmaya devame derken, konut sahipleri de kiralara TEFE-TÜFE oranında değil, enflasyon oranının pek üstünde artırım yapmak istiyor.

Durum bu biçimde olunca Samsun’da ortalama bir dairenin fiyatı 400 bin TL’den 800 bin TL’ye, ortalama bin TL olan kira fiyatı da 3 bin TL’ye kadar çıktı.

“3 ay evvel 400 bin TL olan daire, bugün 800 bin TL”

Samsun’da konut fiyatlarının pek arttığına dikkat çeken Samsun Emlakçılar Odası Lideri Mevlüt Oral, “Gayrimenkul meblağları Türkiye’de kanayan bir yara. Pandemiden dolayı piyasada bir dengesizlik oldu lakin bunun tek sorumlusu salgın da değil. Ekonomik açıdan da tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de bir grup meşakkatler var. Gayrimenkul kira ya da satın almadaki fiyat artışı akaryakıt, demir, beton meblağları ile yakından alakalı. İnşaat maliyetleri son 7-8 ayda çok arttı. Samsun’da 3 ay evvel 400 bin TL olan daire bugün 800 bin TL oldu. 800 bin TL’lik bir daire ise 2 milyon TL’yi geçti. Yeni binalar yapılmıyor.

“İmalat azaldığı için fiyatlar da yükselmeye devam ediyor”

Müteahhitler, ‘Kat karşılığında yer aldığımda bunu nasıl satacağım’ diyor. Müteahhitler ayrıyeten kat karşılığı bina üretiminden ziyan etmekten korkuyorlar. İmalat azaldığı için fiyatlar da yükselmeye devam ediyor” dedi.

“En düşük kira fiyatı 5 bin TL olacak”

Konut sahiplerinin kira fiyatlarına gereğinden epey artırım yapmak istemesine de değinen Mevlüt Oral, “3-5 sene içerisinde en düşük kira fiyatının 5 bin TL olacağını öngörüyorum. Zira bugün 1+1 dairenin kirası 3 bin TL’ye yaklaşmışsa, birebir dairenin satın alma fiyatı 500 bin TL olursa 3+1 dairelerde fiyatlar nasıl olur. bahsetmiş olduğum 1+1 dairelerin boyutu 45 m2 civarında. bir daha de karamsar değiliz.

“Evlerine tek maaş girenler konut sahibi olamayacak”

Fiyatlar bu türlü devam ederse meskenlerine tek maaş giren şahıslar konut sahibi olma hayali kuramayacak. Bundan 8 ay evvelki üzere demirin tonu tek sayıya inerse inşaat bölümünde bir hareketlilik olacağına, bunun da fiyatlara olumlu yansıyacağını umuyorum” tabirlerini kullandı.

“Ev sahiplerinin acımasız hareketler yaptığını görüyoruz”

İHA’nın haberine nazaran, emlakçılara ikazlarda bulunan Oral, şu sözlere değindi;

“Bazı emlakçılara sesleniyorum. Dükkanlarına ‘Ben bu daireyi bu fiyata satarım’ diyerek sayı yazmasınlar. Meslektaşlarımız bunu yapmasınlar. Geçen yıl ortalama bir dairenin kira fiyatı bin TL idi. Tıpkı daire için bugün 3 bin TL kira isteniyor. Kimi konut sahiplerinin acımasız hareketler yaptığını görüyoruz. Bugün TEFE-TÜFE’ye göre yapılan artırımlar belirlidir. Yüzde 25 artırımı kabul edin.

“800 TL te oturulan meskene 2 bin 500 TL istemeyin”

Vatandaş bugün 800 TL’ye kirada oturuyorsa bu meskene 2 bin 500 TL kira istemeyin. Mülk sahipleri şayet ki kendi isteği olmadan bir kiracıyı konutundan çıkartıyorsa hukuksal olarak meskenini 3 sene boyunca kiraya veremez. Mülk sahiplerinin bu mevzuda şuurlu olsunlar.”