Sırbistan: Dünya Bankası, özellikle Romanlar ve engelliler için yoksulluğu daha da kötüleştiren bir dijital refah sistemini finanse ediyor

Namik

Üye
ROMA – Raporda “Otomasyonun Tutsağı: Sırbistan’ın Refah Devletinde yoksulluk ve ayrımcılık”, Uluslararası Af Örgütü Sırbistan’da, Sırbistan tarafından finanse edilen sözde Sosyal Kart’ın uygulamaya konulmasından bu yana sosyal yardımdan mahrum kalan kişilerin vakaları belgeleniyor. Dünya Bankasıyalnızca bir veri sistemine dayanan, bireysel yaşam deneyimlerini hesaba katmayan. Sonuç olarak, bu tür bir yardım eşitsizlikleri azaltmak yerine daha da artırıyor ve bunun bedelini her şeyden önce en marjinalleştirilmiş topluluklar ödüyor: Romanlar ve engelliler.

Hayatlar bir veri sistemine indirgenmiştir. Ülkenin sosyal koruma sistemini güçlendirmek amacıyla 2022 yılında başlatılan Sosyal Kart kaydı, mali yardıma ihtiyacı olanların tespit edilmesine hizmet edecek otomasyonu veya veri odaklı bir sistemi uygulamaya koydu. Ancak mevcut sosyal koruma sistemini daha adil hale getirme hedefine ulaşmak yerine, çoğu durumda Sosyal Kart kaydı tam tersi bir etki yarattı. Bu bir buçuk yılda Sırp hükümeti ve Sırp hükümeti tarafından desteklenen girişimin test edilmesi Dünya BankasıAslına bakılırsa, aşırı yoksulluk koşullarında yaşayan birçok insan, sosyal yardımları tamamen kaybetmiş ya da azaltılmış durumda; bu da hayatta kalma açısından ciddi sonuçlar doğuruyor.

Sosyal Kart. Sosyal Kart kaydı, yardım talep eden kişilerin sosyoekonomik profilini oluşturmak için önceden mevcut hükümet veritabanlarına dayalı olarak yaş, gelir, aile yapısı, sağlık durumu, istihdam durumu gibi belirli faktörleri dikkate alır. Kaynak veritabanlarında yer alan verilerin doğruluğu, adil sonuçların garanti edilmesinde, yani ihtiyaç sahiplerine fiilen Devlet tarafından yardım edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Dosyası Uluslararası Af ÖrgütüAncak bu verilerin, özellikle de hükümet sistemlerindeki belgeleri ve kayıtları güncellenmeyen en marjinal gruplara ilişkin verilerin tamamen doğru olmadığının altını çiziyor. İkincisi, otomasyon mekanizması sosyal hizmet uzmanlarının hem veritabanlarında bulunan verilerin doğrulanması hem de isteklerin doğrulanmasındaki rolünü azaltmıştır. Sosyal Kart tanıtılmadan önce sosyal hizmet uzmanları insanların gerçekliğinin ne olduğunu anlamak için saha ziyaretleri ve görüşmeler yapıyordu ancak bugün her şey algoritmaya emanet.

Tarih. Örneğin Mirjana, yerel bir insan hakları örgütünün 2023’te aniden ölen kızının cenaze masraflarını karşılamaya yardım etmesinden sonra sosyal yardımdan mahrum bırakılan bir kadın. Mirjana’nın banka hesabına yapılan ödemeler Sosyal Kart kayıtlarında anında gelir olarak işaretlendi ve bunun sonucunda kadın hâlâ ihtiyacı olmasına rağmen sosyal yardımdan mahrum bırakıldı.

Bürokrasi. Sosyal yardımdan yoksun insanların karşı karşıya kaldığı itiraz süreci o kadar uzun, karmaşık ve sonucu o kadar belirsiz ki, pek çok kişinin bu konuda cesareti kırılıyor ve mali yardımlardan yararlanma haklarını fiilen tamamen kaybediyorlar. Alıcıya ait veri tabanlarında kayıtlı bilgilerin yanlış olması veya güncellenmemesi halinde, en geç on beş gün içinde aksini ispatlamak, hataları düzeltmek ve itirazda bulunmak kişilere kalmıştır.

Dünya Bankası. Kuruluş, teknik rehberlik ve mali yardım sağlayarak Sosyal Kart kaydının geliştirilmesini desteklemiş ve Ürdün, Lübnan, Haiti, Nijerya, Fas ve Angola’nın yanı sıra dünyanın başka yerlerinde de benzer veriye dayalı sosyal kayıtları teşvik etmiştir. komşular Karadağ ve Bosna-Hersek. Bu ülkelerin tamamında otomasyon sistemleri nedeniyle artan eşitsizlikler ve ayrımcılık sorunları yaşanmaktadır.