Şirketler giderek gayrimenkul yatırımcısı oluyor

ekonomarin

Aktif Üye
Barış ERKAYA

Borsa İstanbul’da süreç goren şirketler için bilanço takvimi sürüyor. Banka ve öteki finans şirketlerinin bilançolarını kapsam dışı bıraktığımızda 2021 bilançolarında dikkat çeken hayli çarpıcı bir bilgi karşımıza çıkıyor. Bu da aslında son devirde gayrimenkul piyasasında alıcı yahut satıcı olan her insanın de gündelik ömründe karşısına çıkan bir durumun şirketlerin mali tablolarına yansıması ayrıyeten. Biroldukça şirketin yeni bir strateji değişikliğini ortaya koyuyor.

GAYRİMENKUL KALEMİNE DİKKAT!

Ana faaliyeti ve var oluş sebepleri esasen bu olan gayrimenkul yatırım iştiraklerini da hesaba katmazsak şu ana kadar finansal tablolarını açıklayan 7 BIST şirketini baz alalım. Mali tabloların faal tarafında yer alan “yatırım emelli gayrimenkul kalemi”, şirketlerin üretim faaliyetlerinde kullandığı arsa ve binaların haricinde kalan mülklerini söz ediyor. Bu 7 şirketin birçoklarının yatırım gayeli gayrimenkulleriyle ilgili faal bir yatırım ve değerleme stratejisi uyguladığı görülüyor. Yani 1 yıla yakın vakittir gayrimenkul fiyatlarında yaşanan inanılmaz artışları bilanço datalarına yansıtmaya başlamış durumdalar. Daha evvel bu kadar süratli paha artışlarının seçkin görüldüğü vakit içinderda, yatırım emelli gayrimenkul portföyleri bilanço içerisinde önemli yekunlar oluşturmazken bilhassa 2021 yıl sonu bilançolarında bu portföyler önemli sayılara gerçek ilerlemeye başlamış durumda.

PORTFÖY KIYMETİNDE YÜZDE 67 ARTIŞ

Örneğin bahsi geçen 7 şirketin 2020 sonunda yatırım hedefli gayrimenkul portföylerinin bedeli 1 milyar 383 milyon TL düzeyindeyken 2021 sonu itibariyle bu portföylerin pahası 2.3 milyar TL’ye çıkmış görünüyor. Yani son 1 yılda gayrimenkul yatırımlarının pahası ortalama yüzde 67 artmış. Ki kimi şirketlerde bu artış birkaç misline çıkıyor. şüphesiz dediğimiz üzere bu artışlar yalnızca yatırım hedefli gayirmenkullerin yansıması. Bir de üretim tesislerinin ve üzerinde heyeti olduğu yerlerin bedel artışları var. Şirket ismi vermeden bir örnek: Bir şirketin üretim operasyonunda kullandığı bir binanın kıymetinde 2020’den 2021’e yalnızca yüzde 14.5 artış varken birebir binanın üzerinde bulunduğu yerin bedeli yüzde 59 artmış durumda. Birebir yerin 2020’de bedel artışı ise yalnızca yüzde 7.8 düzeyindeymiş.

ŞİRKET DEĞERLEMELERİNİ ETKİLEYEBİLİR

Gayrimenkul yatırım iştiraklerinin portföyleri ise (şu ana kadar bilanço açıklayan 9 şirket için) ortalama yüzde 58 artmış durumda. Yüzde 100’ün üzerinde portföy kıymeti artıran şirketler de var. Bu datalara nazaran şirketler gayrimenkul fiyatlarındaki değişimleri önemli biçimde bilanço idaresinde kullanmaya başlıyor. Bu da direkt şirket değerlemelerini etkileyebilecek bir gelişme. Önümüzdeki bilançoları bu açıdan da ayrıntılı incelemekte yatırımcılar açısından yarar var. Zira ana faaliyeti üretim olan bir şirketin gayrimenkul yatırımlarının piyasa bedeline oranı yüzde 10’lara çıkıyorsa orada yakından izlenmesi gereken bir strateji olabilir