Sudan ve İtalyan Acil Durum operatörleri ülkede kalıyor

Namik

Üye
Milano – Sudan Silahlı Kuvvetleri (Saf) ile RSF’nin paramiliter güçleri arasındaki kanlı çatışma, Sudan’da çözülemeyen siyasi-ekonomik bir sorundan kaynaklanıyor: Siyaset ve ekonomide manevra yapan resmi silahlı kuvvetlerin rolü. ülkenin silahlı kuvvetleri saflarına entegre edildikten sonra daha fazla güç isteyen düzenli ordunun liderlerine düşman olan Hızlı Destek Kuvvetlerinin. Bu arada – rapor Uluslararası Af Örgütü – “Çatışmanın başlamasından 20 yıl sonra” bu Sudan eyaletinde “ülke yetkililerinin” savaş suçları ve diğer ihlaller için “güvenliği” ve adaleti garanti edememesi nedeniyle Darfurlu siviller acı çekmeye devam ediyor. “Çatışmanın yeni tırmanması – devam ediyor Af -Darfur’da sivillerin çektiği 20 yıllık acıyı ağırlaştırıyor”. Doğu ve Güney Afrika Örgütü’nün bölge direktörü Tigere Chagutah, “Son günlerde, yoğun nüfuslu bölgelerde ağır silahlar kullanılarak siviller öldürüldü” dedi.

Kısaca Sudan. Sudan nüfusunun çoğu (%70’in üzerinde) yoksulluk koşullarında, yani günde 2 dolardan az parayla ve güçlü sosyal eşitsizliklerle yaşıyor. Doğumda beklenen yaşam süresi erkekler için 60, kadınlar için 64’tür. Her kadın ortalama 4,5 çocuk doğuruyor ve 1000 çocuktan 73’ü beşinci yaşını doldurmadan ölüyor. Sudan, İnsani Gelişme Endeksi’nin en düşük seviyelerinde: 187 ülke arasında 171. sırada, merkez ve çevre arasındaki ciddi dengesizliklerin yanı sıra su, sağlık gibi temel kamu hizmetlerinin yetersizliği ve bozulması nedeniyle. eğitim ve altyapı.

ACİL seçimler. Tıbbi-insani cephede, yedi ACİL DURUM operatörünün İtalyan büyükelçiliği tarafından düzenlenen tahliye konvoyu ile İtalya’ya dönmeyi seçtiği belirtilmelidir. Bunlardan üçü zaten geri dönmeyi planlamıştı, ancak çatışmalar başladığından beri ülkede engellenmiş durumdaydı. Gino Strada’nın kurduğu insani yardım kuruluşunun diğer 46 uluslararası operatörü, bunun yerine Hartum, Nyala ve Port Sudan’daki hastanelerde çalışmalarına devam edecekleri Sudan’da kalmaya karar verdiler. Operasyonun tıbbi koordinatörü Franco Masini, “Hartum’da bunlar son derece zor ve gergin günler” diyor. Salam Merkezi Sudan başkentindeki ACİL kalp cerrahisi merkezi – ancak hastanemizde tedavi gören 81 hasta için burada kalmaya karar verdik. Hayatlarını tehlikeye atacakları için onları terk edemeyiz. Yine de, yerel personelden birçok meslektaşın güvenlik nedenleriyle eve gidemediğini ve hastanede yatan hastalara bakımın sürekliliğini sağlamak için hastanede yattığını da sözlerine ekledi.

Mayo Çocuk Merkezi kapandı. Sudan’daki ACİL DURUM Programının koordinatörü Muhameda Tulumoviç, “Şu ana kadar hiçbir yapımız ve personelimiz doğrudan saldırıya uğramadı veya tehdit edilmedi – herkes tehlikeli güvenlik koşullarının değerlendirilmesine dayanarak hastaneden ayrılıp ayrılmamaya bireysel olarak karar verdi” diye ekliyor. sermaye ve hasta ihtiyaçları. Bugün kapalı kalır Mayo Çocuk Merkezi, ne personel ne de hastalar için herhangi bir güvenlik standardı garanti edemediğimiz başkentin kapılarında. Son günlerde çatışmaların yatıştığı Güney Darfur’daki Nyala’da çalışmaya yeniden başladık. bizimkinde bile Port Sudan Pediatri Merkezi faaliyetleri sürdürüyoruz ama oradaki durum hep kontrol altında kaldı” dedi.

Örgütün Sudan’daki çalışmaları. ACİL DURUM ile Afrika ülkesinde mevcut Salam Kalp Cerrahisi Merkezi Hartum’da ve 14 yaşın altındaki çocuklara ücretsiz tedavi sunduğu Mayo (Hartum), Nyala (Güney Darfur) ve Port Sudan’daki pediatri merkezleri ile. Tıbbi-insani kuruluş, tıbbi ve cerrahi hizmetler sunmak için 1994 yılında İtalya’da doğdu. savaşların, mayınların ve yoksulluğun kurbanlarına özen göstermek ama aynı zamanda bir barış, dayanışma ve insan haklarına saygı kültürünü teşvik etmek. 1994-2023 yılları arasında tüm ACİL sağlık tesislerinde 12 milyondan fazla insan ücretsiz tedavi gördü. Her dakika bir tane. Personelin çalışması, özel vatandaşlar, şirketler, vakıflar, uluslararası kuruluşlar ve Kurumun faaliyet gösterdiği ülkelerin bazı hükümetlerinin katkılarıyla mümkündür.