Tayland: Askeri diktatörlüğün elindeki Myanmar’a sığınmacıların reddedilmesi giderek daha sık görülüyor

Namik

Üye
Tayland hükümeti binlerce Burmalı mülteciyi sınırda reddederek Myanmar’daki hayatlarını riske attığını iddia ediyor İnsan Hakları İzleme Örgütü (Saat). Ekim 2023’ün sonunda Tayland ordusu, Myanmar’ın doğu kesimindeki Karenni Eyaletinden koruma almak için Tayland’a girmek isteyen mültecileri zorla ülkelerine geri göndermeye başladı. Karenni Eyaleti (veya Kayah Eyaleti) – tam olarak – eski Burma’nın (şu anda Myanmar) doğu kesiminde yer alır ve kuzeyde Shan Eyaleti ve doğuda Tayland ile komşudur.

Tayland’daki 90 bin mülteci meselesi. Tayland, 1980’lerin ortasından bu yana dokuz mülteci kampında yaşayan Myanmar’dan gelen yaklaşık 90.000 mülteciye ev sahipliği yaptı. Myanmar’daki Şubat 2021 darbesinden bu yana en az 45.000 Burmalı mülteci daha Tayland’a yardım aramak için ülkeden kaçtı. Tayland hükümeti, yeni gelenlerin ülkeye girmesine ve sınırın yakınında kurulan resmi olmayan geçici barınaklarda kalmalarına kısmen izin verdi, kısmen de reddetti. Ancak Taylandlı yetkililer mültecilerin hareketlerine, yardım ve insani hizmetlere erişimlerine katı kısıtlamalar getiriyor. Temmuz ayında yaklaşık dokuz bin Burmalı mülteci, Karenni Eyaletine sık sık düzenlenen hava saldırıları nedeniyle Tayland’ın Mae Hong Son bölgesine koruma talebinde bulundu.

Reddedilenler. Başlangıçta Taylandlı yetkililer mültecilerin sınırdaki gayri resmi barınaklarda kalmalarına izin verdi. Daha sonra 21 Ekim’de ordu tüm mültecilere iki hafta içinde Myanmar’a dönme emri verdi. Böylece insanlar, dört ila beş gün süren yaya yolculukla Karenni Eyaletine ulaşmak için tekrar sınırı geçmek zorunda kaldı. 27 Ekim’de Myanmar’da orduya yönelik bir saldırı başladığında geri itmeler hâlâ devam ediyordu. Bu saldırı, mültecilerin çoğunun bulunduğu Karenni Eyaletine de hava saldırılarıyla karşılık verdi. 27 Kasım itibarıyla Myanmar’dan tekrar kaçan ve Tayland’ın Mae Hong Son bölgesine sığınan 2.387’den fazla Burma vatandaşı vardı.

“En az yedi kez kaçtım.” HRW, sürekli yer değiştirmeler ve genel güvenlik eksikliğinin yanı sıra Tayland’da insani yardım çalışanlarına uygulanan sınırlamaların, kaçmak zorunda kalan Burmalıların yaşam koşullarını kötüleştirmekten başka bir işe yaramadığının altını çiziyor. 45 yaşındaki bir kadın, “Myanmar’daki hava saldırıları nedeniyle bu yılın başında evimden ayrıldığımdan beri en az yedi kez kaçtım” diyor. “Güvenli olduğunu düşündüğün için bir yere koşarsın ama sonuçta hiçbir yer güvenli değildir.”

Myanmar’daki askeri diktatörlük. 1 Şubat 2021’deki darbeden bu yana Burma cuntası, toplu katliamlar, işkence, keyfi tutuklamalar ve ayrım gözetmeyen saldırılar da dahil olmak üzere uzun bir dizi savaş suçu ve insanlığa karşı suç işledi. Şu anda iki milyondan fazla insan ülke içinde yerinden edilmiş olarak kayıtlı ve 95.000’den fazla mülteci Tayland da dahil olmak üzere komşu ülkelere kaçtı. HRW, Bangkok’un, Mae Hong Son bölgesinde ve sınır boyunca diğer bölgelerde ortaya çıkan geçici barınaklarda yaşayan mültecilere insani yardım dağıtımına izin vermesi gerektiğini yazıyor. Bunun yerine Tayland aralıklı bir tutum sergiliyor: Bir yandan pek çok kısıtlamayla memnuniyetle karşılıyor, diğer yandan reddediyor. Ancak kitlesel geri itmeler, Bangkok’un Birleşmiş Milletler İşkenceye Karşı Sözleşmesi ile üstlendiği yükümlülüklerin de ihlali anlamına geliyor ve insanları gerçek bir zulüm, işkence, kötü muamele veya yaşam tehdidi riskiyle karşı karşıya oldukları yerlere zorla geri göndermeyi yasaklayan uluslararası hukuku ihlal ediyor.