The Guardian: Trump’ın Biden ile çıkacağı canlı yayın öncesi testi müspet çıktı

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
The Guardian gazetesi, Donald Trump‘ın ABD lideri olduğu devirde Joe Biden‘la birinci canlı yayın tartışmasına çıkmadan 3 gün evvel yaptırdığı korona virüs testinin “pozitif” sonuçlandığını sav etti.

İngiliz The Guardian gazetesi, Donald Trump’ın eski Özel Kalem Müdürü Mark Meadows‘un anılarını kaleme aldığı ve ilerleyen günlerde satışa çıkması beklenen “The Chief’s Chief” kitabının bir kopyasını ele geçirdi. The Guardian’ın haberine bakılırsa Meadows kitapta, Trump’ın 2020 başkanlık seçimi periyodunda Biden ile çıkacağı canlı yayın düellosundan evvel Covid-19’a yakalandığı devrinden bahsetti. Buna göre Trump’ın “ilk olumlu testi” 29 Eylül 2020’de Biden ile birinci canlı yayın tartışmasından 3 gün evvel sonuçlandı.

“Başkanın Beyaz Saray’dan çıkışını durdurun”

Meadows’a göre müspet test kararı, Trump’ın 26 Eylül’de Pensilvanya’daki seçim mitingi için Beyaz Saray’dan ayrıldığı sırada geldi. Meadows, bu biçimdeki Beyaz Saray Tabibi Sean Conley‘in birinci müspet test kararından daha sonra, “Başkanın Beyaz Saray’dan çıkışını durdurun. Covid testi olumlu çıktı” söylemiş olduğini, lakin Trump’ı durdurmanın mümkün olmadığını söz etti. Meadows, ondan sonrasında Trump’a öteki bir sistemle yine test yapıldığını, bu kere kararın negatif sonuçlandığını belirterek, “Umarım birinci gelen test kararı yanlıştır” tabirlerini kullandı. Meadows’ın Pensilvanya gezisi boyunca Trump’ın yakın etrafındaki herkese ona müspet biriymiş üzere davranmaları talimatını verdiğini belirterek, “Gereksiz riskler almak istemedim, lakin endişelenecek bir şey yoksa halkı alarma geçirmek istemedim ki bu yeni ve fazlaca daha gerçek teste göre hiç bir şey yoktu” sözlerini kullandı.

Trump, Ekim 2020’de korona virüse yakalanmıştı

Evvelki ABD Lideri Trump, 2 Ekim 2020’de yaptığı açıklamada, kendisi ve eşi Melania Trump’ın testinin “pozitif” sonuçlandığını tabir etmişti. Trump, denetim maksatlı 2 gün Walter Reed Askeri Hastanesine yatırılmış, ondan sonrasında virüsü atlatmıştı. (İHA)