Tıp tarihinde bir birinci: Genetiği değiştirilmiş domuzun kalbi, bir beşere muvaffakiyetle nakledildi

sagliksal

Aktif Üye
T24 Dış Haberler

ABD’de hayatını tehdit eden bir kalp hastalığı bulunan 57 yaşındaki bir hastaya genetiği değiştirilmiş bir domuzun kalbi başarılı bir biçimde nakledildi.

Dünyada bu biçimde bir ameliyatın birinci defa yapıldığı belirtilirken, başarılı nakil; dünyada organ nakli bekleyen binlerce hasta için bir umut ışığı oldu.

Yapılan açıklamaya göre cuma günü Baltimore kentindeki University of Maryland Sıhhat Merkezi’nde yapılan nakil ameliyatı sekiz saat sürdü. Pazartesi günü de kalbin nakil edildiği David Bennett‘in durumunun yeterli olduğu açıklandı.

Ameliyatı gerçekleştiren University of Maryland Sıhhat Merkezi Kalp Nakli Programı Yöneticisi Dr. Bartley Griffith, “Nabzı var. Tansiyonu var. Bu onun kalbi” dedi.

Dr. Griffith, “Kalp çalışıyor ve her şey olağan duruyor. Çok heyecanlıyız, fakat yarın ne getirecek bilmiyoruz. Bu daha evvel hiç yapılmadı” diye konuştu.

Birleşik Organ Paylaşımı Ağı’ndan David Klassen de, “Bu olay, organ yetmezliğini nasıl tedavi ettiğimizde büyük bir değişime yol açacak” derken, “Bu tıp olayları basın dramatize edebiliyor. Perspektifi korumak değerli. bu biçimde bir tedaviyi olgunlaştırmak uzun vakit alır” dedi.

Bennett’e verilen kalp, genetiği değiştirilmiş bir domuzdan alındı. Bu vesileyle domuzun kalbinin, reddedilmeden insan bedeninde fonksiyon bakılırsabilmesi sağlandı.

“Zar attığımın farkındayım”

Ailesi ve tabiplerine göre Bennett, öteki bütün tedavileri denediği ve insan bir donör bulabilmek için fazlaca hasta olduğu sebebiyle yeni tedavi seçeneğini kabul etti.

Ameliyattan evvel Bennett, “Seçeneklerim bu nakli yaptırmak ya da ölmekti. Ben yaşamak istiyorum. Zar attığımın farkındayım, ancak bu benim son seçeneğim.

Dr. Griffith ve Bennett

Dr. Griffith, Bennett’a ameliyat seçeneğini anlattığı anı şöyleki anlattı:

“Ona, ‘Sana bir insan kalbi veremeyiz. Gerekli şartları karşılamıyorsun. Fakat tahminen bir hayvanın kalbini verebiliriz. Bir domuzun örneğin’ dedim ve ‘Daha evvel hiç yapılmadı, fakat bence becerebiliriz’ diye devam ettim.

O an beni anlayıp anlamadığından emin değilim. ‘Oink’leyecek miyim?’ diye sorarak karşılık verdi.”

Bennett’in prognozu daha belli değil. Kendisinin hala bir kalp-akciğer bypass makinesine bağlı olduğu; fakat bunun her türlü kalp nakli olan hastaya sıkça uygulandığı açıklandı.