Ünal Aysal’dan Fatih Terim sözleri! ‘Süresi geçmişti’

SporBakani

Aktif Üye
Galatasaray’da teknik yönetici Fatih Terim ile yollar resmen ayrıldı.

Galatasaray Kulübü’nden Lider Burak Elmas imzalı yapılan açıklamada “Hocamızla karşılıklı olarak kararlaştırdığımız üzere kendisi yürütmekte olduğu teknik yöneticilik misyonuna bugün prestijiyle devam etmeyecektir” denildi.

Galatasaray eski Lideri Ünal Aysal ve son seçimde lider adayı olan Metin Öztürk ile Işın Çelebi, Sarı-Kırmızılılarda yaşanan ayrılığı ve gelinen süreci Sabah.com.tr’ye kıymetlendirdi.

Ünal Aysal, “Her şeyin bir müddetsi var. Fatih Terim’in hocalık müddeti oldukçatan geçmişti. Burak Elmas ile Fatih Terim’in ortalarında bir sorun olduğunu sanmıyorum. Hoş geçindiler. Ortak bir kararla ayrılık sonucu alınmıştır” sözlerini kullandı.

Aysal, Galatasaray’ın dönem başındaki transfer siyasetiyle ilgili olarak ise “Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var. Ben Drogba ve Sneijder’i getirmiştim. Doğrusunun bu biçimde olduğunu düşündüler. Günün koşullarına bakılırsa davrandılar. Bu kararlarını hürmet ile karşılamak gerekiyor” halinde konuştu.

Galatasaray eski Lideri, ‘Yeni teknik yönetici yerli mi, yabancı mı olmalı?’ sorusuna ise “Bu saatten daha sonra değerli olan Galatasaray’ın başarısı. Büsbütün buna odaklanmak gerekiyor. Teknik yönetici konusunda yerli-yabancı olduğuna bakmaksızın en başarılısı, en tecrübelisi kimse o gelmeli” karşılığını verdi.

Son seçimde lider adayı olan Metin Öztürk ise Burak Elmas idaresini eleştirdi.

Öztürk şu sözleri kullandı:

“Burak Elmas’ın seçim periyodunda vaatleri içinde Fatih Terim de yer alıyordu. olağan olarak tek vaadi Fatih Terim değildi. Fatih Terim haricinde da vaatlerinden yerine getirdiği bir şey yok. Açın birinci 100 gün vaatlerine bakın. Şayet yaptığı bir icraat var ise bana da gönderin, bilgileneyim. ‘Fatih Terim ismi Burak Elmas’ın seçimi kazanmasında tesirli oldu’ diyemem. Sonuçta Burak Elmas’a oy vermedim. Lakin genel konseydeki arkadaşlar bu biçimde düşünüyor, bu biçimde söylüyorlar. ‘Fatih Terim tesirli oldu’ görüşü var.”

Son seçimde lider adayı olan fakat daha çekilme sonucu alan Işın Çelebi ise şu biçimde konuştu:

“Ben Galatasaray’ın bir dünya ekibi, dünya markası olduğunu düşünüyorum. Galatasaray’da, memleketler arası seviyede rekabet edebilecek yeni futbol aklı ile yönetilecek bir anlayışa gereksinim olduğunu görüyorum. Yeni futbol aklı bilhassa fazlaca değerli. Mali sorunları de ortasında birlikte çözecek yeni bir planlamaya gereksinim var. Mali sorunları çözerken, yeni futbol aklını da Galatasarayımıza yerleştirecek bir nizam kurulması gerektiğini düşünüyoruz. Bu yeni Galatasaray’da gençler daha fazlaca yer almalı. Bu hususta sabırlı ve kararlı olunmalı.”

“hiç bir şey için geç değildir. Su 99 dereceye kadar ısınır fakat 100 derecede buharlaşır. Demek ki dönüm noktası, kırılma anı bugünmüş. Bugüne kadar bütün Galatasaray topluluğu sabırla başarılı olmayı bekledi. Suyun artık 99 dereceye kadar ısındığı bir ana gelindi. 99 dereceyi de aştı ve buharlaştı. bu biçimdece Fatih Terim sonucu alındı. Her canlının tabiatı gereği bir dönüşüm süreci başlıyor. Bu dönüşümün başladığı noktada 10 Ocak günüymüş.”

“Biz, tek bir listede tüm adayların birleşmesini ve kendisinden çok Galatasaray’a verecek bir idarenin oluşmasını istemiştik. Bizim talebimiz karşılık bulmadı ve birlik olmayınca biz seçime girmeme sonucu aldık. Biz Avrupa’da başarılı olacak bir yapısal değişimin birlik birliktelik ortasında olacağını açıkça belirttik.”

“Biz, tek bir listede tüm adayların birleşmesini ve kendisinden çok Galatasaray’a verecek bir idarenin oluşmasını istemiştik. Bizim talebimiz karşılık bulmadı ve birlik olmayınca biz seçime girmeme sonucu aldık. Biz Avrupa’da başarılı olacak bir yapısal değişimin birlik birliktelik ortasında olacağını açıkça belirttik.”

“Şimdi Galatasaray’da sıfırdan yeni bir ameliyata gerek var. Dilerim ki bu ameliyat başarılı geçer. Memleketler arası seviyede rekabet edebilecek yeni futbol aklı ile yönetilecek bir anlayışın inşası için idareye her türlü takviyesi vereceğiz. Galatasaray’ın menfaatleri için her vakit gerekeni yaparız.”