Windowsun Kendi Virüs Programı Nasıl Açılır ?

Fehiman

Global Mod
Global Mod
Windows Defender: Kendi Virüs Programınızı Nasıl Açarsınız?

Windows işletim sistemleri için önemli bir güvenlik aracı olan Windows Defender, bilgisayarınızı çeşitli kötü amaçlı yazılımlardan korur. Ancak, bazen kullanıcılar bu programı nasıl açacaklarını bilemeyebilirler. İşte Windows Defender'ı açmanın basit adımları ve bazı yaygın soruların cevapları.

1. Başlat Menüsünden Açın

Windows Defender'ı açmanın en basit yolu, Başlat menüsünü kullanmaktır. Başlat menüsünü açın ve arama çubuğuna "Windows Defender" yazın. Ardından, arama sonuçları arasında Windows Defender uygulamasını bulmalısınız. Uygulamayı bulduktan sonra, üzerine tıklayarak açabilirsiniz.

Windows Defender'ı açtığınızda, ana ekranında bilgisayarınızın mevcut güvenlik durumu hakkında bilgi alabilir ve gerektiğinde tarama yapabilirsiniz.

2. Denetim Masası Üzerinden Erişin

Başlat menüsü dışında, Windows Defender'a Denetim Masası üzerinden de erişebilirsiniz. Denetim Masası'nı açın ve "Sistem ve Güvenlik" bölümüne gidin. Burada, "Windows Defender Firewall" seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayarak Windows Defender'ı açabilirsiniz.

3. Görev Çubuğundaki Bildirim Alanından Açın

Windows'un görev çubuğunda, sağ alt köşede bir bildirim alanı bulunur. Bu alana tıklayarak gizli simgeleri görebilirsiniz. Windows Defender simgesi burada görünebilir. Simgeye sağ tıklayarak açılır menüyü açın ve "Windows Defender Security Center" seçeneğini seçin. Bu, Windows Defender'ı açacaktır.

4. Kısayol Oluşturarak Erişin

Windows Defender'ı sıkça kullananlar için bir kısayol oluşturmak da pratik olabilir. Masaüstünüze veya görev çubuğuna bir kısayol oluşturarak Windows Defender'ı tek bir tıklamayla açabilirsiniz. Bunun için masaüstünde sağ tıklayın, "Yeni"yi seçin, ardından "Kısayol"u seçin. Açılan pencerede, "Programı aç" seçeneğine tıklayarak "C:\Program Files\Windows Defender\MSASCui.exe" yolunu girin. Son olarak, kısayola bir isim verin ve Tamam'a tıklayın.

5. Komut İstemiyle Açın

Daha gelişmiş kullanıcılar için, Windows Defender'ı Komut İstemi aracılığıyla da açabilirsiniz. Başlat menüsünü açın, "cmd" yazın ve Enter tuşuna basın. Ardından, aşağıdaki komutu yazarak Windows Defender'ı açabilirsiniz:

```bash

start msascui.exe

```

Bu komut, Windows Defender'ı başlatır ve ekranınızda görünmesini sağlar.

6. Uzman Yardımı

Windows Defender'ı açma konusunda yaşadığınız sorunlar veya programın çalışmaması gibi durumlar, bilgisayarınızda daha derin bir sorunun işareti olabilir. Bu durumda, Windows teknik destek biriminden yardım almanız önemlidir. Windows'un resmi web sitesi veya kullanıcı forumlarından uzmanlara danışabilir veya bilgisayarınızın teknik desteğine başvurabilirsiniz.

Sonuç

Windows Defender, bilgisayarınızı çeşitli kötü amaçlı yazılımlardan korumak için önemli bir araçtır. Onu düzenli olarak kullanarak, bilgisayarınızı güvende tutabilir ve internet üzerinde daha güvenli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Windows Defender'ı açmanın birden fazla yolu vardır ve yukarıda açıklanan adımları izleyerek kolayca erişebilirsiniz. Ancak, herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, uzman desteği almayı unutmayın.