“Yeşil İslam” bir muhabiri Endonezya'ya çekti

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Times Insider kim olduğumuzu ve ne yaptığımızı açıklıyor ve gazeteciliğimizin nasıl çalıştığına dair perde arkası bilgiler sunuyor.

Geçen yılın başlarında iki akademisyenin Endonezya'daki “Yeşil İslam” hareketinin yükselişini anlatan bir makalesine rastladım. Özellikle bir cümle dikkat çekiyordu: Oradaki Müslüman çevreciler kendilerini “Halife”, yani yeryüzünün koruyucuları olarak görüyorlardı.

Haber'ın Güneydoğu Asya büro şefi olarak bunun anlatmak istediğim bir hikaye olduğunu biliyordum. Din ve çevreciliği birbirine karıştırıyordu; dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi ve en fazla sera gazı salan ülkelerden biri olan Endonezya hakkındaki raporumda odaklanmak istediğim iki konu. Ve olumsuz manşetlerle dolu bir denizde umut verici bir hikayeydi.

The Times'ın Endonezya'daki serbest muhabirlerinden biri olan Hasya Nindita ile birlikte hareketi açıklamanın yollarını aramaya başladım. Bangkok'ta yaşıyorum ve ilk başta bir hikaye için yeterli kaynağımız olup olmadığından emin değildim. Endonezya'da çevre korumayı teşvik etmek için Müslüman aktivistlerin çeşitli girişimlerini öğrenmiştim, ancak bunların kapsamının ne kadar geniş olduğunu söylemek zordu. Böylece bilgi toplamaya devam ettik.

Daha sonra, Kasım ayı başlarında, Endonezya'daki en büyük ikinci İslami örgütün çevre kolu olan Muhammadiyah Green Cadre'nin, İslam'ın iklim değişikliğine yaklaşımı üzerine bir seminere ortak ev sahipliği yaptığını duyduk. Hasya, bir grup gönüllü ağaç dikiciden oluşan Yeşil Ordu'nun kurucusuyla temasa geçti ve ona, grubun açık bir dini mesajı olmasa da İslam'dan kaynaklandığını söyledi.

Endonezya'ya gitmeye karar verdim çünkü orada anlatılacak daha çok hikaye olduğunu biliyordum.

Gazeteci vizesi aldıktan sonra Aralık ayı başında Endonezya'nın giderek büyüyen başkenti Jakarta'ya gittim. Perşembe sabahı, yakın zamanda güneş panelleriyle donatılan ve Dünya Bankası'ndan Yeşil Bina unvanı alan ilk ibadethane olan İstiklal Camii'ne uğradım. Ancak Hasya ve ben geldiğimizde personel bize güneş panellerini göremediğimizi söyledi; Öncelikle randevu almamız gerekiyordu.

“Tamam” diye yanıtladım. “Ama Büyük İmam'la konuşabilir miyiz?”

Birkaç saat sonra caminin reisi olan Büyük İmam Nasaruddin Umar'ın yanına oturdum. Kendisi bize 2016 yılında çalışmaya başladığında caminin etrafındaki nehirde çöpleri görünce ne kadar şaşırdığını anlattı. Endonezya'daki 800.000 caminin yüzde 70'inin “eko-mescitlere” veya ekolojik camilere dönüştürülmesine yardımcı olmak istediğini söyledi.

Ertesi gün Cuma namazı için camiye döndüm. İmam-ı Ali hutbesinde insanların çevreye karşı her türlü duyarsızlığını sıraladı.

“Doğaya karşı ne kadar açgözlü olursak dünyanın sonu o kadar çabuk gelir” dediğini duyduğumda yazıma nasıl başlamak istediğimi anladım.

Ama Cakarta'ya gitmenin yeterli olmadığını biliyordum. Endonezya dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi olup 38 ilden oluşmaktadır. Bir hareketin anlamını anlamak istiyorsam başkentin ötesine bakmam gerekiyordu.

Ertesi gün Yogyakarta şehrine 90 dakikalık bir uçak yolculuğu yaparak genç çevreci Elok Faiqotul Mutia ile tanıştım. gençleri iklim değişikliği konusunda eğiten bir organizasyon kurdu. Grubunun, güneş panelleri kurabilecek küçük bir cami için kitlesel fonlama yoluyla 5.300 dolardan fazla para topladığını söyledi.

Saatler sonra Hasya ve foto muhabiri Ulet Ifansasti ile camiyi ziyaret ettim. Caminin başı Ananto Isworo ile tanıştık. Bu konu hakkında konuşmayı beklediği belliydi. Yıllar boyunca birçok meslektaşının onu “çılgın Ustadz” veya “çılgın Müslüman öğretmen” olarak adlandırdığını ve çevreyle ilgili vaaz vermenin dinle hiçbir ilgisi olmadığını söylediğini anlattı.

Probolinggo'ya ve ardından Doğu Java Eyaletindeki Lumajang'a devam ettik. Orada Yeşil Ordu Gönüllüleri'nin kurucusu Aak Abdullah el-Kudus ile tanıştık. Altıncı sınıf öğrencilerimizden oluşan bir grupla yaklaşık 500 metrelik bir tepeye çıktık ve onların ilk kez ağaç dikerken dua etmelerini izledik.

Ertesi gün Cakarta'ya döndük ve ülkenin en yüksek İslami otoritesi olan Endonezya Ulema Konseyi'nin çevre koruma başkanı Hayu Prabowo ile görüşmek üzere Bogor'a yaklaşık iki saat sürdük. Bizi nehir temizleme programını gözlemlemeye davet etmişti.

Fetvaların (dini fermanların) bireyler tarafından verilebildiği İran gibi yerlerin aksine, Endonezya'da bunlar yalnızca Ulema Konseyi tarafından yayınlanabiliyor. Bay Hayu verdiği tüm çevre fetvalarıyla gurur duyuyordu. Ormanların yok edilmesi ve turbalıkların temizlenmesinin haram veya yasak olduğunu bildiren fetvaların Endonezya'da bu faaliyetlere yönelik tutumları değiştirdiğini ortaya koyan çalışmalara değindi.

Bangkok'a döndüğümde ilk olarak Endonezya'daki seçim hazırlıkları hakkında bilgi vermem gerekiyordu. Her iki başkan adayı da çevre hakkında pek konuşmadı.

Ancak Yeşil İslam hareketi hakkındaki makalemi yazmaya başladığımda, Büyük İmam'ı ve tanıştığım tüm Müslüman çevrecileri düşündüm. Değişimi yönlendirenlerin kurumlar değil, bireyler olduğunu fark ettim.