225 kişinin hayatını kaybettiği protestoların akabinde Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev’den birinci bildiri

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 2 Ocak’ta başlayan ve 225 kişinin ömrünü kaybetmesiyle sonuçlanan protestoların akabinde yaptığı birinci açıklamada “Bu isyan ve hücumlar, ülkenin bütünlüğü ile devletin temel unsurlarını yok etmek için yapılan bir organizasyondur” dedi.

Nazarbayev’in Basın Sözcüsü Aydos Ükibay, Twitter hesabından, Kazakistan’ın eski Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in halka hitap ettiği görüntü bildirisini paylaştı. İletisinde Nazarbayev, “Bu isyan ve taarruzlar, ülkenin bütünlüğü ile devletin temel prensiplerini yok etmek için yapılan bir tertiptir.” dedi.

Nazarbayev, bildirisinde şu tabirleri kullandı:

“Bu olaylar bir sefer daha, bağımsızlığın gözbebeği üzere korunması ve bilhassa kırılgan bir gemi üzere el üstünde tutulması gerektiğini gösteriyor. Yaşanan trajedi hepimiz için ders oldu. Bütün bu taarruz ve cinayetleri kimin organize ettiğini bulmak kıymetlidir. Yapılan soruşturma bu soruya karşılık verecektir.”

Basında kendisine yönelik suçlamalara da değinen Nazarbayev, “Tüm bunlara karşılık olarak şunu belirtmek istiyorum. 2019’da cumhurbaşkanlığı yetkilerini Kasım Cömert Tokayev’e devrettim ve bu biçimdedan beri emekliyim. Hala emekliyim, Kazakistan’ın başkentindeyim ve hiç bir yere gitmedim.” sözlerini kullandı.

Nazarbayev, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in Güvenlik Kurulu Lideri olarak iktidarın tam yetkisine sahip olduğunu ve yakında Işık Otan Partisi’nin Başkanlığına seçileceğini belirterek, “Bu niçinle, seçkin bölümler içinde rastgele bir kriz ve çatışma yoktur. Bu husustaki telaffuzlar muhakkak asılsızdır.” diye konuştu.

Kendisinin 30 yıl boyunca Kazakistan için yorulmadan çalıştığını kaydeden Nazarbayev, şöyleki devam etti:

“Biz devlet hudutlarını güçlendirdik. İlerici ıslahatlar gerçekleştirdik. birlikte bağımsız bir Kazakistan kurduk. Yalnızca Orta Asya’da değil bölgede biroldukça alanda toplumsal ve ekonomik kalkınmada büyük sonuçlar elde ettik. Kazakistan, dünya toplumunda tanınan ve yetkili bir devlet haline geldi.”

Nazarbayev, her vakit ülkede istikrar ve huzurun bulunmasına öncelik verdiğini belirterek, “Bu kalıcı pahalara hepimizin sahip çıkması gerekiyor. Krizi kesinlikle atlatacağız ve daha da güçleneceğiz.” dedi.

(AA)