7 Ekim’deki saldırının kurbanlarına destek amacıyla Roma’daki Pitigliani’de düzenlenen yardım sergisi “Ele a Pezzi”

Namik

Üye
ROMA – Eleonora Pagani’nin ilahiler ve sulu boyalardan oluşan kişisel sergisi “Ele a Pezzi”, biraz da yönetmen Woody Allen’ın ironik bir şekilde incelikli ve kötü tanımlanmış bir kimliği anlatan ünlü filmi “Harry a Pezzi”nin başlığından esinlenerek yarın sahnelenecek. Yazarın en derin benliğiyle yüzleştiği on üç yıllık bir duygusal arındırma yolculuğu. “Dişlerimin arasındaki fırçayla örtülü görünen kısımlarını ortaya çıkarmaya çalıştım. – diye açıklıyor Pagani – Renklerle en farklı ruh hallerini ortaya çıkardım, bu da bana en mahrem doğamın bir vizyonunu bir bulmaca gibi verdi”. Dua anlarından Yahudi yaşamına, melankolik Snoopy’den Afrika bakışlarına, sonbahar saudajlarından soyut ve varoluşsal anlara kadar bunlar sergilenen eserlerden sadece birkaçı.

“Doğru olanı yap”. Etkinliğe ev sahipliği yapan Roma’daki Pitigliani kültür merkezi, 1902 yılında İtalyan Yahudi Yetimhanesi olarak kurulan tarihi bir yapı olup, artık Yahudi kültürü ve geleneklerinin bilgi ve buluşma yeri haline gelmiştir. Ve tam da İbranice bir terim olan ve “zor durumda olanlara destek olmak” yerine “doğru olanı yapmak” anlamına gelen Zedakà’da, eserlerin satışından elde edilen gelirin bir kısmı gidecek: seçim, bunu yapabilecek alıcılara kalacak. Bu meblağın geçen 7 Ekim’deki Hamas saldırısının kurbanlarına destek amacıyla tahsis edilmesi ya da kanserle mücadeleye yönelik bir projeye destek sağlanması ve ressamın hasta öğrencilerinden biriyle yaşadığı kişisel bir deneyimle bağlantılı olması. Ücretsiz erişime sahip sergi, 09.00-13.00 ve 15.00-22.00 saatleri arasında açık olacak.