AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen: Mecburî aşıyı düşünme vakti geldi

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Avrupa Birliği Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin aşıları zarurî kılmayı tartışmaya açmasının vaktinin geldiğini söylemiş oldu.

Von der Leyen, Omicron varyantının ortaya çıkmasıyla bir arada bu tedbirlerin gerekli olduğunu belirtti ve “Bir yanda virüs ve varyantları, öbür yanda aşılarımız ve hatırlatma dozlarımız var ve ben ikincisinin kazanmasını istiyorum” dedi.

Komite Lideri “her insanın, her bir kişinin aşılanmayabileceğini” kabul ederken, “Büyük çoğunluk aşılanabilir” diye konuştu.

Von der Leyen “Bu niçinle, Avrupa Birliği’nde aşıyı nasıl teşvik edebileceğimizi tartışmanın ve potansiyel olarak mecburî aşılamayı düşünmenin anlaşılır ve uygun olduğunu düşünüyorum. Tartışmamız gerekiyor, ortak bir yaklaşım gerekiyor lakin bir tartışma başlatılmalı” dedi.

Bu ortada Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) Genel Sekreteri Tetros Adhanom Ghebreyesus, ülkelerin hakim Delta varyantını durduramamaları halinde, Omicron varyantını da durduramayacağını söylemiş oldu.

Ghebreyesus “Yaşamları kurtarmak için elimizde mevcut araçları kullanmamız gerek. Bunu yaparsak, Omicron varyantından da hayatları kurtarabiliriz” dedi ve “Pandemiyi durdurmak talih değil, tercih meselesidir” diye de ekledi.

WHO, seyahat yasaklarının yeni varyantı durdurmayacağını, bilakis “yaşamlara ve geçim kaynaklarına ziyan vereceğini” söylüyor.

Bunun yerine, yolcuların daha âlâ denetim edilmesi, seyahat öncesi ve daha sonrası test ile belirtilerin kıymetlendirilmesi tavsiye ediliyor.

Fransa’dan test zaruriliği

Fransa da AB ülkeleri haricinden ülkeye girecek herkese, tam aşılı olsalar dahi seyahatin en hayli 48 saat öncesinde yapılmış bir negatif Covid testi sunma zaruriliği getirdi.

Aşısızların ise seyahatten en epey 24 saat evvel yapılmış bir negatif Covid testi sunması gerekecek.

İngiltere’de ise 9 bireyde daha Omicron varyantı tespit edildi ve toplam sayı 22’ye çıktı. İrlanda’da da birinci Omicron olayının tespit edilmesinden daha sonra okullarda 9 yaşından büyük çocuklara maske mecburiliği getirildi.