ABD, Rusya'nın savaş çabalarına destek veren Çinli şirketlere yaptırım uyguluyor

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Biden yönetimi Çarşamba günü, uluslararası askeri teçhizat teknolojisi tedarikçilerine karşı yaklaşık 300 yeni yaptırım duyurdu. Yönetim, bunun Rusya'nın Ukrayna'daki savaş sonrasında cephaneliğini yenilemesine yardımcı olduğunu söyledi.

Yaptırımlar, ABD'nin Rusya'nın askeri sanayi kompleksinin tedarik zincirini bozma çabalarının genişletilmesini temsil ediyor. Bunlar arasında ABD'nin Rusya'nın silahlanmasına giderek daha fazla yardım ettiğini söylediği Çin merkezli bir düzineden fazla hedef yer alıyor. Biden yönetimi, Çin-Rusya silah teknolojisi ittifakına ilişkin artan endişelerini dile getirdi. Üst düzey ABD'li yetkililer son haftalarda bu endişelerini Çinli mevkidaşlarıyla dile getirdi.

Hazine Bakanı Janet L. Yellen Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Bugünkü eylemler, askeri-endüstriyel üssüne ve onu destekleyen kaçırma ağlarına saldırarak Rusya'nın savaş çabalarını daha da sekteye uğratacak ve zayıflatacak” dedi.

Yaptırımlar, Bayan Yellen'ın geçen ay Çin'e yaptığı ve Rusya'ya verdikleri destek nedeniyle Çinli yetkililerle karşı karşıya geldiği ziyaretin ardından geldi. Kremlin'in savaş çabalarını destekleyen Çinli şirketlerin ve finans kurumlarının cezalarla karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı. Maliye bakanı, meslektaşlarının kendisine Çin'in politikasının Rusya'ya askeri yardım sağlamak olmadığını söylediğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken de geçen hafta gerçekleştirdiği ayrı bir ziyarette Çin'e ilişkin benzer endişelerini dile getirmişti.

Blinken gezisinin sonunda, “Çin'in desteği olmasaydı, Rusya Ukrayna'ya yönelik saldırısını sürdürmekte zorlanırdı” dedi. “Çin bu soruna çözüm bulmazsa bizim çözeceğimizi açıkça belirttim.”

Maliye Bakanlığı, yaptırım uygulanan Çinli şirketleri Rusya'ya kızılötesi dedektörler, Rus insansız hava araçları için bileşenler ve Rus füzeleri için basınç sensörleri sağlamakla suçluyor.

Dışişleri Bakanlığı ile koordineli olarak yürütülen yaptırımlar Azerbaycan, Belçika, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki hedefleri de kapsıyor. Moskova'nın kimyasal ve biyolojik silah programları için malzeme tedarikiyle bağlantılı çok sayıda Rus şirketi ve şahsı da yaptırımlardan etkilendi; ülkenin barut ve roket yakıtı yapımında kullandığı pamuk selüloz ve nitroselülozun Rus ithalatçıları da yaptırımlardan etkilendi.

Hazine Bakanlığı, Başkan Biden'ın geçen yıl ABD'ye, Rusya'nın askeri teknoloji ve teçhizata erişim konusunda sert yaptırımlar uygulamasına yardım eden bankaları ve finansal hizmet şirketlerini çökertme yetkisi veren bir başkanlık emrini imzalamasının ardından yaptırımların daha büyük bir etkiye sahip olmasını umuyor. .