ABD’de 12 bin 300 yıllık tütün kalıntıları bulundu: ‘Tüketim epeyce daha eskiye dayanıyor’

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
ABD’nin Utah eyaletinde, kömürleşmiş biçimde bulunan dört tütün bitkisi kalıntısı, Amerika’da tütün kullanmasının 12 bin 300 yıl önceye dayanıyor olabileceğini ortaya koydu.

Son keşif, tütünün iddia edilenden 9 bin yıl evvel birinci kere içilmiş olabileceğini de gösterdi.

Bilim insanları, Utah’taki Büyük Tuz Gölü Çölü etrafındaki avcı toplayıcıların, emerek ya da yakma yoluyla içerek tütünü kullandığına inanıyor.

Bugüne dek, tütün kullanmasına dair en erken bulgu, 3 bin 300 yıl evvel Alabama eyaletinde bulunan bir pipoya dayanıyordu.

Arkeologlar bu keşfi, Wishbone ismi verilen hafriyat bölgesinde yaptı.

Bölgede tespit edilen bir kamp yerinde, ateşe atılmış milimetre genişliğinde tütün tohumları bulundu.

Tütün kalıntılarının bulunduğu antik ocak etrafında, ördek kemikleri, taş aletlerin yanında bir de mızrak ucu keşfedildi.

‘Tütün tohumları büyük bir sürpriz oldu’

Arkeologlar bulunan bu mızrak ucundaki kan kalıntılarının, mamut ya da erken devir bir file ilişkin olduğunu düşünüyor.

Keşfi yapan bilim insanları, Nature Human Behaviour mecmuasında yayımlanan makalede; tütünün avcı toplayıcılar yerli Amerikalılar tarafınca, yemek yahut alet yaparken tüketildiğini yazdı.

New Scientist mecmuasına konuşan gruptan bilim insanı Daron Duke, “Tütün tohumları büyük bir sürpriz oldu. Çok küçük olmaları niçiniyle bu türlü kalabilmeleri epey nadir” dedi.

‘Hayal gücüm meczup üzere çalışıyor’

Duke, bu keşfin, ziraî üretim yoluyla tüketilmeye başlamasından hayli evvel tütünün baş yapan özelliğinin öğrenildiğini gösterdiğini de söylüyor:

“Avcı toplayıcıların kültürü hakkında fazlaca az şey bilmiyoruz. Bu keşifle ilgili benim en hayli ilgimi çeken şey, belgelenmemiş bu antik periyotta yaşanan bu sıradan aktivitenin açtığı toplumsal pencere. Hayal gücüm meczup üzere çalışıyor.”

Anavatanı Amerika kıtası olan tütün bitkisi, bağımlılık yapan özelliği olan nikotin unsuru içeriyor.

Tütün dünyaya, kıtanın 15. yüz yıldan itibaren Avrupalılar tarafınca kolonileştirilmesi ile dağılmaya başladı.

Utah’taki Büyük Tuz Gölü Çölü bugün kurumuş durumda. Lakin 12 bin 300 yıl evvel kamp bölgesinin, uçsuz bucaksız sulak alanlardan oluştuğu düşünülüyor.