Afgan müzikçi: Sanatın ve müziğin Afganistan’da geleceği yok, sanatkarlar müzik aletleriyle yakalanmaktan korkuyorlar

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Taliban’ın Afganistan’da denetimi ele geçirmesiyle ABD askeri uçağıyla ülkeden kaçarak evvel Katar’ın başşehri Doha’ya akabinde ABD’ye ve son olarak İstanbul’a gelen ünlü Afgan müzikçi ve bayan hakları aktivisti Aryana Sayeed, sanatın ve müziğin Afganistan’da geleceği olmadığını söyleyerek, “Afganistan’daki tüm öbür sanatkarlar orada sıkışıp kaldılar. Dışarıya çıkmaya bile korkuyorlar, müzik aletleriyle yakalanmaktan korkuyorlar” diye konuştu. Sayeed, bayanların okula gidemeyecek olmasını protesto eden bayanların rehin alındığını, dövüldüğünü söyleyerek bayanların geleceği konusunda kaygılı olduğunu belirtti.

DHA’ya konuşan Sayeed, zorluklarla ülkeden süratli bir kaçışının olduğunu tabir ederek, “Taliban’ın Kabil’i bu kadar süratli bir biçimde ele geçirebileceğini düşünmüyorduk. Çok ani gelişti. Orada sıkışıp kaldım. Lakin daha sonrasında iki kez denemenin akabinde nihayet ikinci seferde ABD askeri uçağıyla Afganistan’dan kaçmayı başarabildim. birinci vakit içinderda uçak bizi Doha’ya götürdü, akabinde ABD’ye götürdü. ABD’de istediğimiz yere gitme konusunda özgürdük. O yüzden sonunda İstanbul’a gelmeyi başarabildim. Ve işte artık buradayım” sözünü kullandı.

“Afgan bayanların geleceği için endişeliyim”

Bayanların muhakkak Afganistan’da yeterli bir geleceğinin olmayacağını, zira geçmişte Taliban’ın ülkeyi ele geçirdiğinde yaptıklarının pek yıkıcı olduğunu belirten Sayeed, “Görünen o ki hala tıpkı beşerlerle karşı karşıyayız. Afgan bayanlarını nasıl karanlık çağlara geri götürmek istiyorlarsa, kızları okuldan yasaklamalarında bunun küçük bir emaresini görüyoruz. Daha dün, okulların açık olduğunu ancak yalnızca erkeklere açık olduğunu duyurdular. Kızların artık okula gitmesine müsaade verilmiyor. Bayanlar sokaklarda şovlar yapıyorlar, onlar dövülüyorlar, rehin alınıyorlar. Aslında bunlar, Afgan bayanlarının geleceklerinin nasıl olacağına ait ufak emareler, maalesef ki” halinde konuştu.

Afgan bayanlarının geleceği için telaşlı olduğunu lisana getiren Afgan müzikçi Sayeed, “Ne üzücü ki, son 20 yılda Afganistan’da bayanlar bir şeyleri başarmak için epeyce sıkı çalıştılar. Okula gittiler, çalıştılar, bir sürü şey yaptılar ama daha sonrasında ansızın bunların hepsi onların elinden alındı. Açıkçası, gelecek hakkında pek niyetli ve endişeliyim” dedi.

“Müzik aletleriyle yakalanmaktan korkuyorlar”

Açıklamasında sanatkarlara da değinen Sayeed, Afganistan’daki bayan sanatkarların geleceği için bir umut nazaranmediğini söz ederek, “Taliban yalnızca birkaç gün evvel, Afganistan’da müzik ve sanat olmayacağını duyurdu. Net olarak görünüyor ki, sanatın ve müziğin Afganistan’da bir geleceği yok. Ama Afganistan’daki tüm öbür sanatkarlar orada sıkışıp kaldılar. Dışarıya çıkmaya bile korkuyorlar, müzik aletleriyle yakalanmaktan korkuyorlar. Çok fazla müzisyenle bağlantı halindeyim, benden yardım istiyorlar. Hayatları için tasa ediyorlar ve şayet Taliban tarafınca yakalanırlarsa bakılırsacekleri muameleden korkuyorlar” formunda konuştu.

Afganistan’ın geleceği hakkında tasalarını lisana getiren ve dünyaya bu mevzuda davette bulunan Sayeed, “Afganistan’ın gelecekteki durumuyla ilgili şimdiden bir şey söylemek oldukça sıkıntı. Şundan eminim ki Taliban, Afganistan’ın dostu değil. Aslında onlar, Afganistan’da sahip olduğumuz bütün bedelli şeyleri yok etmek istiyor. Yok etmek istedikleri şeylerin başında da Afgan bayanlarının hakları geliyor. Kültürümüz, müziğimiz yok ediliyor. Şu durumda açıkçası, Afganistan için parlak bir gelecek bakılırsamiyorum. Bunun daha ne kadar bu biçimde süreceğini bilmiyorum. Umarım bu durum uzun sürmez. Umarım dünya bu hususa, Afganistan’a odaklanır ve onlara muhtaçlık duydukları yardım ve dikkati verir” dedi.

“Türkiye’de olduğum için şanslıyım”

Afganistan’dan kaçabildiği ve artık Türkiye’de, İstanbul’da olduğu için şanslı olduğunu lisana getiren Sayeed, “Sahip olduğum bütün fırsat ve bahtları, Afgan bayanları ve çocuklarıyla ilgili farkındalık yaratabilmek için kullanacağım. Müziğimin büyük bir kısmını aslına bakarsan Afganistan’a adamıştım. Bu yolda ilerlemeye devam edeceğim. Daha fazla vatan müzikleri söyleyeceğim, insanların Afganistan’da nasıl acı çektiğine ait farkındalık yaratmak için çabalayacağım. Planlarımdan birisi de Türkiye hükümetine ulaşabilmek ve onlara Afganistan’daki müzisyenlere yardım sağlamaları için talepte bulunmak. Hatta, şayet yardım edebilirlerse, onları Afganistan’dan çıkarmalarını isteyeceğim zira şu anda karanlık ortasında yaşıyorlar. Benimle daima irtibat kuruyorlar, benden yardım istiyorlar” formunda konuştu. (DHA)