Afganistan: Taliban’ın okul politikaları erkeklerin eğitimini de yok ediyor

Namik

Üye
ROMA – Fiziksel cezalar, giderek katılaşan kurallar ve kadın öğretmenlerin işten çıkarılması: Afganistan’ı Ağustos 2021’den bu yana kontrol eden Taliban’ın eğitim politikaları, kadınları yüksek öğrenimden uzaklaştırmanın yanı sıra çocukların eğitiminde de geri dönülemez hasarlar üretiyor. Uzun ilişki İnsan Hakları İzleme Örgütü Afganistan’daki okullara adanan bu çalışma, bugüne kadar uluslararası basının çok az ilgi gösterdiği bir konuya ışık tutuyor; yani tüm Afgan çocuk ve genç neslinin kaliteli bir eğitim alamama riskiyle karşı karşıya olduğu gerçeğine ışık tutuyor.

Okulda yeni kurallar. Taliban erkek okullarındaki tüm kadın öğretmenleri kovdu; bugün pek çok erkek çocuğun vasıfsız öğretmenleri var ve bazı konularda hiç öğretmenleri yok, bu yüzden ders vermeden sınıfta tek başlarına kalmaya zorlanıyorlar. Çocuklar ve ebeveynler HRW’ye, uygulanan kurallara uymayan saç kesimi veya cep telefonu bulundurmak için bile fiziksel cezaya başvurulmasının endişe verici bir şekilde arttığını söyledi. Taliban ayrıca sanat, spor, İngilizce ve yurttaşlık gibi konuları da ortadan kaldırdı. Bir çocuk, sınıfında fizik, biyoloji ve bilgisayar öğretmeni bulunmadığını, çünkü kadın olan öğretmenlerin hepsinin kovulduğunu ve yerlerinin değiştirilmediğini söyledi. Aileler okuldaki boşlukları doldurmak için özel derslere para ödemek zorunda kalacak, ancak herkesin bunu karşılaması mümkün değil.

Psikolojik sonuçlar. Giderek katılaşan bu yeni kurallar nedeniyle günümüzde pek çok çocuk okula gitmekten korkuyor. Dahası, insani krizin kötüleşmesi birçok kişiyi ailelerine yardım etmek için çalışmak zorunda bırakıyor, dolayısıyla okulu bırakan çocukların sayısı giderek artıyor ve en gençler arasında yasal akıl sağlığı sorunları giderek yaygınlaşıyor. Psikolojik destek hizmetlerinin neredeyse tamamen bulunmadığı bir ülkede anksiyete ve depresyon gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır.

Öğretmenlerin işten çıkarılması. Kuruluşun görüştüğü bir kız, öğretmenlerinin kadın olması ve dört erkek öğretmenin de Taliban’ın dönüşünden sonra ülkeden kaçması nedeniyle birçok konuda öğretmensiz kaldığını söyledi. Bugün, okulda okumanız gereken ders sayısına kıyasla çok az öğretmeniniz var ve bu az sayıdaki kişi, diğer şeylerin yanı sıra, saatlerini esas olarak din, Hz. Muhammed’in yaşam tarzı ve ABD ve Batı’ya karşı yürütülen cihat hakkında konuşarak geçiriyor.

Bedensel ceza. “Mahkeme salonunda herkesin önünde ilk kez cep telefonumu yanımda taşıdığım için, ikinci kez de saç modelim nedeniyle dövüldüm ve aşağılandım. Üslubum fazla Batılı olduğu için saçımı kestiler, sonra da ayağıma kırbaçla cezalandırdılar” diyor Heratlı bir öğrenci. Yeni Afgan okulunda renkli kıyafet, şort, tişört ve kravat giymek yasak. Müzik dinleyemezsiniz veya akıllı telefonunuza kaydedemezsiniz, aksi halde cezalar devreye girecektir. Mahkeme salonundaki çocuklar, genellikle ceza ve ceza vermek için her zaman geçerli bir neden bulan Erdemi Yayma ve Kötülüğü Önleme Bakanlığı yetkililerinin ani ziyareti korkusuyla yaşıyorlar.

Ekonomik krizin eğitime etkisi. Tarafından toplanan röportajlardan İnsan Hakları İzleme Örgütü Ortaya çıkan şey, gençler arasında çalışmaya ve genel olarak geleceğe yönelik büyük bir motivasyon eksikliğidir. Kabil’den bir öğrenci, Taliban tarafından önerilen öğretmenlerin öğretmeleri gereken konularda özel bir eğitime sahip olmadıkları ve çoğunlukla okuma yazma bilmedikleri için artık okula gitmek için herhangi bir teşvikinin olmadığını örgüte itiraf etti. Birçokları için ders çalışmak bir lüks haline geldi. Afganistan’da devlet okulları bedava ama yiyecek, otobüs, defter, ders kitabı ve kıyafet bedava değil ve pek çok aile bu masrafları karşılayamıyor, dolayısıyla çocuklar çalışmak zorunda kalıyor. “Benim okulumda üst sınıftaki çocukların çoğu ülke içinde çalışmak için okulu bıraktı ya da İran ya da Pakistan sınırını geçti. Böyle devam ederse okulum kapatılacak” diyor Bamiyanlı bir öğrenci. Daha sonra Ağustos 2021’e kadar sınıfına yaklaşık otuz sekiz öğrencinin katıldığını belirten Kim, bugün bu sayının en fazla on iki olduğunu belirtiyor.